سیستم روباتیکی که به سالمندان غذا می دهد

دانش و فناوری /
شناسه خبر: 456099
  سیستم روباتیک به کمک سالمندان می آید

محققان آمریکایی یک سیستم روباتیک طراحی و ساخته اند که به افراد میانسال و یا بیمار که به تنهایی قادر به غذا خوردن نیستند کمک می کند.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده در آمریکا، حدود 1 میلیون فرد میانسال در این کشور برای خوردن غذا به کمک فرد دیگری احتیاج دارند. این کار وقت گیر و اغلب ناخوشایند بسیاری از اطرافیان را دچار مشکل کرده و در اغلب موارد سالمندان را اندوهگین می کند. برای حل این مشکل محققان دانشگاه واشنگتن دست به کار شده و پروژه ای را برای ساخت یک سیستم روباتیک به منظور غذا دادن به میانسالان و بیماران کلید زدند.

این سیستم همانند یک بازوی روباتیک طراحی شده و پس از شناسایی غذاهای مختلف بر روی یک صفحه، به کمک یک چنگال غذاها را برداشته و با دقت در دهان بیمار می کذارد.  

محققان برای راه اندازی این سیستم ابتدا چندین مواد غذایی مختلف با بافت متفاوت بر صفحه ای گذاشته و اجازه امتحان ان ها را به روبات دادند. روبات به کمک هوش مصنوعی میزان قدرت وارده برای فروبردن چنگال به هر یک از مواد غذاهایی ها را آموخته و پس از کسب مهارت اطلاعات و داده های ان را در حافظه خود ثبت کرد. حال این سیستم روباتیک به راحتی قادر به تشخیص هویج با گوجه فرنگی بوده و به خوبی اگاه است که میزان قدرت وارده برای فروبردن چنگال در گوجه فرنگی بسیار کمتر از هویج است.

در حقیقت این سیستم به کمک دو الگوریتم مختلف مواد غذایی را شناسایی و دسته بندی می کند.  این روبات در ابتدا با فناوری شناخت اشیاء، صفحه موردنظر را اسکن کرده و نوع غذاها را تشخیص می دهد. پس از آن هر یک از مواد غذایی با توجه به بافت آن ها در دسته ای خاص قرار گرفته و در صفحه چیده می شود.

محققان این طرح امیدوارند این سیستم روباتیک در آینده ای نزدیک کنترل بیشتری را در زندگی خصوصی به بیماران و سالمندان هدیه کرده و استقلال فردی آن ها بخصوص در غذا خوردن را در آنها تقویت کند.

این تیم آمریکایی در حال رایزنی با بیماران و مراقبین به منظور بهبود کیفیت عملکرد این روبات بوده و تلاش دارند قابلیت های هوشمند بیشتری را به آن بیفزایند. محققان این طرح معتقدند این سیستم روباتیک تنها می تواند به همراهان و مراقبین کمک کرده و نمی تواند جایگزین آن ها شود.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.