گفت و گو با معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده

طبیعت شکننده است مواظب دستهایمان باشیم

اجتماعی /
شناسه خبر: 455944

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری توجه به طبیعت و محافظت از فضای سبز را از مهم‌ترین وظایف شهروندان می‌داند که در ایام نوروز باید به آن توجه کرده و تلاش کنند در حرکت‌های خیر جمعی، مشارکت کنند. او معتقد است که تعطیلات نوروز اگرچه بهترین فرصت برای پناه بردن به دامان طبیعت است، اما محکی هم برای مردم است تا قدر این ذخایر خداوندی را بیشتر بدانند.گفت‌و‌گوی کوتاه نوروزی ما با او را در زیر می‌خوانید:

 وضعیت محیط زیست را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
محیط زیست در همه جهان وضعیت سختی دارد. یکی از حس‌های خوبی که دارم این است که جاهایی که سفر می‌ کنم خیلی از مردم یا افرادی را که در شهرداری یا شورای شهر هستند می‌بینم که به موضوع محیط‌زیست اهمیت می‌ دهند حتی یک روستایی رفتم که شهردار آنجا آمد و گفت که در این روستا تفکیک زباله از مبدأ انجام شده و هیچ زباله تفکیک نشده در این روستا نیست. خود این خبر برای من حس خوبی ایجاد می‌کند.حتی صنعتگران هم می‌گویند که ما با محیط‌زیست عهد و پیمان داریم حتی بعد از رفتن من از محیط زیست، این برای من مهم است و من را راضی می‌ کند چون ما خیلی روی موضوع فرهنگ در قالب جشنواره فیلم سبز، نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست،
جایزه ملی محیط زیست و غیره کار کردیم‌. خب دولت که نمی‌تواند همه مشکلات را حل کند ولی می‌‌تواند به مردم زمینه‌های لازم را بدهد و از آنها تشکر کند. ما در آن دوره خیلی به این موضوعات توجه داشتیم و خیلی برای ما مهم بود.ولی مشکلاتی هم هست و غصه هم می‌خوریم.
پیام شما با توجه به فرا رسیدن نوروز و بهار به‌عنوان حامی محیط زیست به مردم چیست؟
نوروز دوره احیای مجدد طبیعت است. اول اینکه باید درون و نفس‌مان دائم در حال نو شدن باشد و خدا کند از خواب زمستانی بیدار شویم چون این خیلی مهم است به هر حال بهار یک اتفاق مهم و درونی برای همه انسان‌ها است.دوم اینکه طبیعت خیلی شکننده است، شاید من به خاطرتعلقاتی که پدر مرحومم داشت گاهی بغض می‌کنم که چراما نسبت به طبیعت بی‌رحم و بی‌توجه هستیم و این همه زیبایی و لطف خدا را ناسپاسی می‌کنیم.گاهی هم می‌ترسم از اینکه بالاخره قانون خدا قانون خلقت است که نباید ناشکری و ناسپاسی کرد.هیچ کس نمی‌تواند بگوید طبیعت به من ارتباطی ندارد همه ما باید از مصرف آب گرفته تا مصرف انرژی و...با احتیاط مصرف کنیم، ما باید نذر طبیعت کنیم مثلاً یک روز با اتوبوس سفر کنیم چون این گونه حرکت ها، خوب جواب می‌دهند.حواسمان باشد که این طبیعت شکننده وبا دستان ما آسیب می‌بیند پس مراقب دست‌هایمان باشیم.
بهترین پیشنهاد شما برای اوقات فراغت زنان چیست؟
زنان به نشاط و شادی نیاز دارند، بنابراین یکی از ابزارهای نشاط می‌تواند ورزش باشد. امروز ورزش خیلی لازم است چرا که آمارها نشان می‌دهد که تحرک مردم ما بویژه زنان کمتر است و موجب انواع بیماری‌ها می‌شود بنابراین اولین توصیه من ورزش و فعالیت‌های ورزشی در هوای سالم و طبیعت است و بعد از آن کارهای داوطلبانه و خیر است که خیلی نشاط می‌آورد.نتیجه کار خیر اول به خودشخص برمی گردد و بعد یک امواج مثبت در جامعه ایجاد می‌کند. خوشبختانه خیر جمعی در کشور ما زیاد است. تصور نکنیم که اگر کار خیررا قطع کنیم صرفه ‌جویی کرده و وضعیت اقتصادی ما بهتر می‌شود چون برعکس کار خیر برکت می‌ آورد. 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.