علی اکبر گرجی

قوه قضائیه در۴۰ سال گذشته چقدر به آرمان‌های انقلاب عمل کرده؟

سیاسی /
شناسه خبر: 454587

گرجی: امیدوارم رئیسی تحولی ایجاد کند که ایرانیان قوه‌قضائیه را اولین پناهگاه خود بدانند

گرجی حقوقدان برجسته و استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: من آرزو می‌کنم برای جناب آقای رییسی که بتواند با درایت، شجاعت و دوراندیشی برای ایران و نسل‌های بعدی ایرانیان یک تحول در خور شأن آرمان‌های کبیر انقلاب اسلامی در قوه قضاییه ایجاد کند به نحوی که هرگاه هر ایرانی در هر کجای ایران و در هر کجای جهان مورد ستم تعدی و ظلم واقع شد اولین پناهگاهی را که می‌جوید قوه‌قضاییه باشد.

علی اکبر گرجی در گفتگو با خبرآنلاین درباره توقعات برآورده نشده انقلابی از قوه قضائیه در چهل سال گذشته گفت: قوه قضائیه در  چهل سال گذشته فقط ۲۰ درصد به این آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران نزدیک شده و به نظر من هنوز عمده آن تلاش‌های که باید برای رسیدن به  ماموریت ها و اهدافی که در قانون اساسی جمهوری اسلامی برای قوه قضاییه پیش‌بینی شده هنوز به اصطلاح محقق نشده و قوه قضاییه راه بسیار بسیار دشوار و طولانی برای تحقق آن آرمان ها دارد.

وی افزود: ما هنگامی که قانون اساسی را ورق می‌زنیم، ملاحظه می‌کنیم که انقلابیونی که در تنظیم و تدوین قانون اساسی  نقشی داشتند، به مفهومی به نام عدالت بسیار بسیار تاکید می‌کردند؛ مفهوم عدالت به هر حال جزو آرمان های انقلاب و جزو آرمان های انقلابیون بوده است که  متاسفانه تاکنون نه در حوزه‌های اجرایی و نه در حوزه ی قضاوت و دادگستری ما توانستیم به آن جامه عمل بپوشانیم بنابراین قوه قضاییه باید در مکانیزم ها، نهاد ها و اساسا روش های فعالیت های خود رو بازبینی کند و دست به یکتحول انقلابی بزند تا بلکه امید ها را در دل ها زنده کند و  بتواند به آن اهداف و آرمان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به ویژه  اصل ۱۵۶ و اصل ۱۵۸ جامه عمل بپوشاند.

این حقوقدان یادآور شد: طبق اصل ۱۵۶ قانون اساسی، قوه قضاییه قوه‌ای است مستقل که پشتیبان حقوق فردی و حقوق اجتماعی تک تک شهروندان ایران است بنابراین مسئول تحقق بخشیدن به عدالت هست. خب اول سوال این‌ است که دادگاه‌های ما چه‌قدر استقلال عملی و کارکردی خود را در چهل سال گذشته توانستند حفظ کنند. نخستین تجلی استقلال قوه‌قضاییه در مفهومی به نام بی‌طرفی نمایان می شود.

وی افزود: بی طرفی به این معنا است که ببنیم برای قوه‌قضاییه هیچ تفاوتی نداشته باشد که علیه چه کسی شکایت شده و به شکایت چه کسی می‌خواهد رسیدگی کند. استقلال قضایی یعنی استقلال در رسیدگی، استقلال در صدور حکم و استقلال در تحقیق؛ الان اساسا در جامعه باوری به وجود آمده است که قوه‌قضاییه نسبت به نهادهای بیرون از قوه به‌خصوص در امور کیفری و امور حساس سیاسی، استقلال و استقامت لازم را ندارد.

این استاد دانشگاه یادآور شد: اگر خدایی نکرده روزی روزگاری در کشوری این امر به وقوع بپیوندَد که قوه‌ عدالت گستر تحت نفوذ قوای قهریه، غیرقضایی و اجرایی باشد، دیگر آن وقت فاتحه‌ نهاد عدالت گستر در آن کشور خوانده می شود و دیگر وقتی که چنین استقلالی زیر سوال رفت قربانی اول و آخر آن آزادی های فردی و گروهی است. در قانون اساسی اصل ۱۵۶ وظیفه نگهبانی از آن را به چه کسی سپرده است؟ به قوه‌قضاییه سپرده است.

وی ادامه داد: من آرزو می کنم برای جناب آقای رییسی که بتواند با درایت، با شجاعت و با دوراندیشی برای ایران و نسل های بعدی ایرانیان یک تحول در خور شأن آرمان‌های کبیر انقلاب اسلامی را در قوه قضاییه ایجاد بکند به نحوی که هرگاه که هر ایرانی در هر کجای ایران و در هر کجای جهان مورد ستم تعدی و ظلم واقع شد اولین پناهگاهی را که می‌جوید قوه‌قضاییه باشد، من آرزو می کنم که جناب آقای رییسی بتواند گام بزرگی در راستای احیای آزادی های فردی و گروهی شهروندان و گسترش عدالت و آزادی های مطلوب بردارد.

گرجی اظهار کرد: امیدوارم آقای رئیسی در مسئله حُسن اجرای قوانین بتواند تدابیری  بیاندیشد که نظارت قوه قضائیه، نظارت کارامد و اثر بخشی باشد. رسیدن به این اهداف اگر با برنامه ریزی درست حقوقی، غیر ایدئولوژیک و غیر تعصبی صورت بگیرد شدنی است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.