داستان لانه سازی لک لک ها در روستای "کانی رشه " با کمک اهالی + فیلم

اینجا همه لک لک ها را دوست دارند

گزارش /
شناسه خبر: 453635

انتشارتصویری از مهربانی اهالی روستای "کانی رشه "در 35 کیلومتری بوکان در فضای مجازی بار دیگر این واقعیت را نشان داد که مهربانی با حیوانات هنوز هم در بین مردم ایران جاری است. چند روز قبل وقتی لک لک نر به این روستا آمد با لانه ویران شده اش مواجه شد . او حاضر نشد به لانه ای که اهالی روستا روی درخت بنا کرده بودند برود. این بار یکی از اهالی روستا دست به کار شد و مانند شاگرد و استاد بنایی با کمک لک لک لانه جدیدی روی تیر برق بنا کردند.

انتشارتصویری از مهربانی اهالی روستای "کانی رشه "در 35 کیلومتری بوکان در فضای مجازی بار دیگر این واقعیت را نشان داد که مهربانی با حیوانات هنوز هم در بین مردم ایران جاری است و در دورترین روستای کشور مردم یک روستا برای برپا کردن خانه یک لک لک دست به دست هم می دهند.

سه سالی است که دو لک لک نر و ماده میهمان روستای " کانی رشه" هستند. روستایی با 500 نفر جمعیت که شغل آنها دامداری و کشاورزی است. روستایی با زیبایی های خاص و چشم نواز و مردمی مهربان. با نزدیک شدن به بهار سرو کله لک لک نر پیدا می شود و با رفتن به بلندترین تیر برق  در وسط روستا با تعمیر لانه اش شرایط را برای بازگشت لک لک ماده فراهم می کند و 6 ماه میهمان این روستا می شوند و بعد از به دنیا آوردن جوجه و بزرگ کردن آنها اواخر تابستان دوباره کوچ می کنند. تا چند سال قبل لک لک های زیادی به این روستا مهاجرت می کردند اما به دلیل اینکه توانایی ساخت لانه نداشتند از ماندن در این روستا منصرف می شدند اما از سه سال قبل جوانان روستا قبل از آمدن لک لک ها مقداری زیادی شاخ و برگ جمع آوری و آنها را کنار تیرهای برق قرار می دهند تا لک لک ها با ساخت لانه بتوانند در این روستا بمانند.

اما داستان این لک لک جالب است. چند روز قبل وقتی لک لک نر به این روستا آمد با لانه ویران شده اش مواجه شد . او حاضر نشد به لانه ای که اهالی روستا روی درخت بنا کرده بودند برود. این بار یکی از اهالی روستا دست به کار شد و مانند شاگرد و استاد بنایی با کمک لک لک لانه جدیدی روی تیر برق بنا کردند. فیلم لانه سازی لک لک درحالی که یکی از اهالی برای او چوپ پرتاب می کند بارها در فضای مجازی منتشر شد و بازتاب بسیاری هم داشت.

 

فرهاد خضریان جوان 23 ساله یکی از اهالی این روستا است که این روزها بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه برای رفتن به خدمت سربازی آماده می شود. او در گفت و گو با ایران آنلاین از بازگشت دوباره این لک لک و برپا کردن دوباره لانه بر روی تیر برق روستا گفت. روستای کانی رشه این روزها حال و هوای بهاری دارد و سه سال قبل این لک لک با آمدن به روستا لانه ای روی بلندترین تیر برق برپا کرد و دو روز بعد نیز لک لک ماده به او ملحق شد. در این سه سال اهالی روستا آنها را به عنوان یک میهمان و عضو جدید پذیرفته اند و رابطه بسیار خوبی هم با این لک لک ها دارند. مردم این منطقه به این لک لک ها حاجی لک لک می گویند. آنها معمولا تا اواخر تابستان میهمان روستای ما هستند و بعداز آن به مناطق گرمسیری کوچ می کنند. اوایل زمستان اداره برق به دلیل اینکه لانه این لک لک ها فشار زیادی روی کابلهای برق وارد کرده بود آن را خراب کرد. از آنجایی که می دانستیم این لک لک ها بازهم به روستای ما خواهند آمد لانه ای را روی یکی از درخت ها بنا کردیم اما چند روز قبل وقتی لک لک نر به روستای ما کوچ کرد حاضر نشد به این لانه برود و با جمع آوری چوب تلاش کرد دوباره لانه اش را روی همان تیر برق بنا کند. من هم برای کمک به او چوب هایی را که با کمک اهالی جمع کرده بودم برای لک لک پرتاب می کردم و می گفتم اوستا بگیر. لک لک هم با گرفتن چوب ها لانه اش را به سرعت آماده کرد و روز قبل نیز سرو کله لک لک ماده پیدا شد. آنها در این لانه زندگی تازه ای را آغاز کرده اند و مثل هر سال چهار تخم می گذارند و اواخر بهار نیز جوجه هایشان به دنیا می آیند.

وی ادامه داد: اهالی این روستا بسیار با حیوانات مهربان هستند و حتی به شکارچیان اجازه شکار در این منطقه نمی دهند. همچنین هر کدام از اهالی به اندازه ای که بتواند برای این لک لک ها غذا می آورد و آخر تابستان وقتی می خواهند کوچ کنند چند بار برای تشکر همراه با جوجه هایشان بر فراز روستا پرواز می کنند و در کوهستان ناپدید می شوند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.