در همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس عنوان شد

جمع آوری تاریخ شفاهی دفاع مقدس ملزم به نگاهی ملی است

فرهنگی /
شناسه خبر: 453263

همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی و جمعی از فرماندهان و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس در سالن قلم سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی برگزار شد.

همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی و جمعی از فرماندهان و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس در سالن قلم سازمان اسناد و کتابخانه‌ی ملی برگزار شد.

در این همایش سردار غلامرضا علماتی دبیر اجرایی همایش تاریخ شفاهی دفاع مقدس گفت: یکی از اقدامات برای اینکه همه سازمان‌ها بتوانند رخدادها و حوادث را به صورت علمی تبیین کنند برگزاری همایش امروز است که در پنج محور برنامه‌ریزی شده است.

وی خاطرنشان کرد: سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس و پژوهشکده‌ اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی متولی اصلی برگزاری همایش تاریخ شفاهی دفاع مقدس هستند. اما این همایش با همکاری ۲۰ نهاد دیگر برگزار شد.

رئیس سازمان حفظ اسناد و مدارک دفاع مقدس گفت: پس از فراخوانی که برای برگزاری همایش تاریخ شفاهی دفاع مقدس اعلام شد ۱۴۱ مقاله به دست ما رسید. ۲۵ داور کار ارزیابی آثار را انجام دادند و در نهایت ۲۰ مقاله امروز در سه پنل برای حاضران در این همایش ارائه خواهد شد. این مقالات در فصل‌نامه‌های علمی و پژوهشی منتشر خواهد شد.

در بخش دیگر این همایش سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس اظهارداشت: حفظ اسناد دفاع مقدس کار بسیار مهمی است. چهار سال پیش اسناد مرتبط با دفاع مقدس در سراسر کشور وضعیت مناسبی نداشت اما ما توانستیم در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سازمان حفظ اسناد و مدارک دفاع مقدس را ایجاد کنیم. پس از آن به تدریج مدارک مرتبط با دفاع مقدس ساماندهی شد و در این راستا سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز به ما کمک فراوانی کرد.

کارگر تصریح کرد: در زمینه اسناد دفاع مقدس ما آئین نامه حفظ و نگهداری آنها را تهیه و ابلاغ کردیم و در همین راستا توانسته‌ایم تاکنون ۱۰ میلیون برگ سند، ۹ هزار و ۶۰۰ هزار ساعت فیلم و صوت جمع‌آوری کنیم. همچنین اسنادی که در خارج از کشور به دفاع مقدس اختصاص داشت را جمع‌آوری کردیم. این اسناد حدود ۳۰ هزار برگ هستند. در زمینه تاریخ شفاهی نیز ۵۰ هزار و ۶۰۰ ساعت مصاحبه پیاده سازی شده است که در قالب ۱۸۰ عنوان کتاب هبه چاپ رسیده است.

او افزود: دفاع مقدس فقط به نیروهای مسلح اختصاص ندارد و همه دستگاه‌های کشوری و لشگری باید در زمینه حفظ و نشر آن دست به دست یکدیگر بدهند تا بتوانیم آن را روایت کنیم. ما به دفاع مقدس نگاه علمی و غیر جناحی داریم.

اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در بخش دیگر همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس با اشاره به ضرورت انتقال واقعیت‌های دفاع مقدس به نسل آینده اظهارداشت: هر اقدامی در عرصه‌ نبرد اگر انتقال دهنده واقعیت‌ها نباشد به مرور زمان به فراموشی سپرده خواهد شد. رسالت امروز ما به عنوان نقش اول انقلاب یا آنهایی که در دوران دفاع مقدس و انقلاب اسلامی تلاش کرده‌اند این است که به درستی وقایع آن دوران را منتقل کنیم و تاریخ آن زمان را به عنوان یک میراث حفظ کنیم. در همین راستا؛ سازمان اسناد و کتابخانه ملی متولی انجام کار است. البته تمامی آحاد جامعه باید در این راستا به رسالت خود عمل کنند.

بروجردی افزود: وقایعی که ما منتقل می‌کنیم باید مقرون به صحت باشد و در قالب‌های مختلف ادبی و علمی بیان شود. چرا که نسل امروز و نسل آینده به واسطه‌ تجربه‌ای که ما در دوران دفاع مقدس داشته‌ایم می‌توانند ضرورت دفاع را درک کنند.

او در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: تقاضا می‌کنم که به موضوع سبک و جمع آوری تاریخ شفاهی دفاع مقدس نگاهی ملی داشته باشیم چرا که اینها گنجینه‌های مهمی برای ما هستند.

در بخش دیگری این مراسم امیر دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر ضرورت استفاده از تجارب دفاع مقدس اظهارداشت: در تاریخ تمدن اسلامی پیشرفت مسلمانان با ظاهر شدن دانشمندان بزرگ، آثار و کتب آنها و ترجمه کتاب‌ها و تأسیس کتاب‌خانه‌های بزرگ در شهرهای اسلامی عملی شد.

او اضافه کرد: امروز، کتاب و کتابخوانی در فرآیند توسعه فرهنگی و اجتماعی جوامع، به ویژه توانمندسازی فکری آنان برای مواجهه مناسب و متناسب با انبوه اطلاعاتی که از طریق رسانه‌های نوین منتشر می‌شود دارای نقش مؤثری بوده که بدون در نظر گرفتن آن، ‌امکان دست‌یابی به توسعه و پیشرفت مطلوب، متوازن و مستمر وجود ندارد.

شمخانی، فرهنگ کتابخوانی و ثبت و ضبط میراث فرهنگی و معنوی کشور که امروز عمدتاً در قالب کتاب ارائه می‌شود را بخشی از امنیت ملی کشورمان توصیف کرد و افزود: هر چه مردم کتاب‌خوان‌تر، آگاه‌تر و داناتر باشند و از تاریخ و تمدن خود اطلاعات بیشتر و درست‌تری داشته باشند، پایبندی آنان به امنیت ملی و حوزه‌های اقتدارساز افزایش خواهد یافت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، جنگ ادراکی برای تحریف وقایع و تاریخ را از راهبردهای اصلی دشمن ذکر کرد و افزود: خاکریز فرهنگی و تاریخی کشور امروز در کتابخانه‌هاست و باید با سیاست‌های هوشمندانه و خلاقانه پای جوانان بیش از پیش به کتابخانه‌ها باز شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه اولین رهبری که محوریت آمریکا در اداره عالم را به شکست کشاند امام خمینی(ره) بود، تصریح کرد: امام خمینی در ۲۲ بهمن سال ۵۷ این باور و اعتقاد را ایجاد کرد که اداره کشورها و حفظ و حراست از سرمایه‌های ملی مثل نفت ، بدون آمریکا شدنی است و به تدریج این تفکر را در میان ملت‌های دنیا نیز گسترش داد.

شمخانی ، اصلی‌ترین دلیل دشمنی مبنایی آمریکا با ایران که قابل تغییر نیز نمی‌باشد را ناشی از همین زخم عمیق و غیرقابل درمان دانست وافزود: دفاع مقدس که امروز شما کُتب و تاریخ شفاهی آن را رونمایی می‌کنید، پژواک منحصر به‌فرد و مستمر شکست آمریکا در منطقه و جهان است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی بابیان اینکه  ایثار محور حضور مردم در جنگ تحمیلی بود در پایان تاکید کرد: تاریخ شفاهی دفاع مقدس بیان کننده این واقعیت است که بعد از چهل سال وقتی به نقشه سیاسی منطقه می‌نگریم ابزارهای سیاسی و نظامی آمریکا چون صدام و داعش و دیگر عوامل مزدورش نابود شده و قدرت برآمده از فرهنگ مقاومت رو به فزونی و پیشروی است.

در این همایش از ۱۰۰ عنوان کتاب تاریخ شفاهی رونمایی و از ۵ کتاب برتر تقدیر شد.

 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.