زندگی مثل یک کاسه آش نذری است

گزارش /
شناسه خبر: 453096

وقتی یکی از همسایه‌ها کاسه‌ای ‌آش نذری یا بشقابی حلوا دم در می‌آورد، مامان می‌گفت برو ظرف را بشور و یک مشت شکلات بریز داخلش بعد پس بده. خودش هم می‌توانست این کارها را بکند اما هربار به یکی از ما می‌سپرد که همه این آیین را به دقت و مو‌به‌مو انجام دهیم و یاد بگیریم.

دیگر گفتن ندارد که آن وقت‌ها خبری از ظرف یکبار مصرف و مواد آراماتیکی آن نبود که با سرما و گرمای شدید آزاد می‌شود و با خوراکی داخل بدن می‌رود و از غشای سلول هم عبور می‌کند و به هسته می‌رسد و خلاصه اینکه آنجا هرکاری که دلش خواست می‌کند. نخیر این چیزها نبود. یا کاسه گل سرخ بود یا ملامینی که هرطور زمین می‌زدی نمی‌شکست.
یک روز گفتم مامان تو که دو برابر یک کاسه آش را برمی‌گردانی؛ یا پرش می‌کنی از شکلات یا دو جفت جوراب داخل کاسه می‌گذاری. اصلاً چه کسی گفته باید حتماً کاسه را مثل آیینه تمیز کنیم؟ گفت خودت فکر کن ببین چرا باید کاسه را تمیز کنی و برگردانی؟ همیشه این طور جواب آدم را می‌داد. یعنی جواب نمی‌داد، می‌گفت خودت فکر کن بعد به من هم بگو. یک تومن هم که پول توی جیبی می‌داد همین بلا را سر آدم درمی‌آورد؛ می‌گفت تره کن را بردار برو آن گوشه حیاط را بکن، فکر کنم آنجا یک گنج یک تومنی پیدا کنی. حیاط خاکی بزرگی داشتیم که آنقدر این سر و آن سرش را کنده بودم که شبیه مزرعه آماده بذر شده بود.
مامان چیزی نگفت اما بعدها خودم فهمیدم وقتی هدیه‌ای می‌گیری باید بهتر از آن را برگردانی بعد چیز مهمتری فهمیدم؛ اینکه بزرگ‌ترین هدیه هر کسی زندگی اوست و جوانی شیرین‌ترین قسمت این هدیه. درست مثل درختی که میوه‌اش جوانی باشد. حالا فکر کنید آدم زندگی‌اش را مثل کاسه‌ای نشسته پس بدهد؛ واقعاً حال به هم زن نیست؟ فرقی نمی‌کند چه مقدار هدیه گرفته‌اید و چقدر می‌ارزد. هدیه، هدیه است. آدم دندان اسب پیشکش را که نمی‌شمارد.
یکی زندگی‌اش یا ظرفیت و استعدادی که به او هدیه شده، فنجان است، یکی کاسه، یکی بشکه، یکی تانکر، یکی مخزن 100 میلیون لیتری، یکی کشتی به چه بزرگی. این را هم مامان گفت. بعد گفت بنشین فکر کن فرق اینها در چه چیزی است؟ فهمیدم فنجان که پر باشد می‌گویند پر است اما توی یک تانکر بزرگ اگر 4 بشکه هم بنزین باشد، می‌گویند خالی است. گفتم مامان زندگی مثل یک کاسه ‌آش است که هدیه گرفته‌ای؛ باید تمیزش کنی و پر برگردانی. گفت فکر کن ببین این‌هایی که گفتی یعنی چه؟

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.