خدمت رسانی از مجروحان جنگ تا بیماران سرطانی

فرهنگی /
شناسه خبر: 453024

بخش بهداری رزمی در دفاع مقدس با حداقل تجهیزات و تجربه به درمان مصدومان شیمیایی و مجروحان می‌پرداخت و این در حالی بود که دشمن از هر وسیله‌ای استفاده می‌کرد تا امام را از انقلابی که کردند، پشیمان کنند؛ لذا از تمام وسایل متعارف و نامتعارف مانند بمب‌های شیمیایی با چراغ سبز کشور‌های شرق و غرب و حتی کشور‌های عربی استفاده کردند.

بخش بهداری رزمی در دفاع مقدس با حداقل تجهیزات و تجربه به درمان مصدومان شیمیایی و مجروحان می‌پرداخت و این در حالی بود که دشمن از هر وسیله‌ای استفاده می‌کرد تا امام را از انقلابی که کردند، پشیمان کنند؛ لذا از تمام وسایل متعارف و نامتعارف مانند بمب‌های شیمیایی با چراغ سبز کشور‌های شرق و غرب و حتی کشور‌های عربی استفاده کردند.

آن زمان بستر حضور پزشکان و پرستاران در جبهه‌ فراهم و این باعث شد تا پزشکان در قالب طرح‌های یک ماهه، سه ماهه در جبهه‌ها حضور یابند. از این رو بیش از ۱۰۰ هزار نفر در بهداری‌های رزمی حضور یافتند و طی مدت هشت سال دفاع مقدس ۱۰۰ هزار عمل حیات بخش برای مجروحان انجام دادند که اگر این عمل‌ها انجام نمی‌شد به طور قطع اکنون تعداد شهدا بیشتر از آمار فعلی بود.

همچنین در 8 سال دفاع مقدس بیش از ۱۰ هزار پست امداد، احیاء مجروحان را در خطوط مقدم انجام دادند، ۵۶ بیمارستان صحرایی و ده‌ها نقاهتگاه در نزدیک‌ترین خط مقدم احداث شد و در کنار این‌ها ستاد‌های تخلیه مجروحان هم در فرودگاه و راه آهن فعالیت داشتند.

ازسوی دیگر سخنان امام خمینی (ره) و رضایت کامل ایشان از فعالیت جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس نیروبخش تمام رزمندگان در دفاع مقدس بود. به طوری که ایشان چندین بار فرمودند که جامعه پزشکی در دوران دفاع مقدس آزمایش نیکویی انجام دادند و کاری که این افراد به ثمر رساندند، کار بسیار مهمی بوده است.

بعد از پایان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران با جوششی که از کلام امام پدید آمده بود جوانمردی حماسه آفرینان این سرزمین فروکش نکرد و رزمندگان بهداری رزمی اعم از مدیران، پزشکان، کادر هیئت‌علمی، پرستاران، امدادگران و حتی خانواده‌های آن‌ها با اینکه در آن سال‌ها بیش از یک هزار شهید تقدیم کردند همچنان تشنه خدمت گزاری بودند.

 از این رو تعدادی از سرداران و رزمنده ها در سال ۱۳۷۴ هیاتی را تحت عنوان امدادگران عاشورا بنا نهادند تا با توسل به مادر نیکی‌ها حضرت فاطمه زهرا (س) در جهت کمک به تقویت بسیج جامعه پزشکی و حفظ فرهنگ ایثار و کمک که آرزوی دیرینه حضرت امام راحل بود همچنان در جامعه حضوری فعال داشته باشند.

در پایان مراسم روز قدس سال ۱۳۸۰ تعدادی از رزمندگان که به طور شخصی به فعالیت های خیریه در امور پزشکی می پرداختند پیشنهاد تأسیس موسسه ای خیریه‌ای گسترده تر با نام امدادگران عاشورا مطرح کردند که مورد استقبال واقع شد و با کسب اطلاع و نظر از مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مدظله‌العالی مقدمات تأسیس این موسسه خیریه فراهم شد.

هم اکنون پس از گذشت 16 سال از تاسیس این موسسه اعضای آن متشکل از پزشکان، پیراپزشکان و متخصصین امور آموزشی، بهداشتی و توانبخشی هستند که با توجه به توانایی‌ها و اختیارات و تخصص‌های مختلف به طور داوطلب کمک‌های ارزنده‌ای ارائه می‌کنند.

به گفته  سردارنصرالله فتحیان مدیرعامل موسسه امدادگران عاشورا، این خیریه در حال حاضر ۱۶ هزار عضو دارد که ۴ هزار نفر آنها از پزشکان و پرستاران دوران دفاع مقدس هستند. این تعداد  خیر در  موسسه شامل سه گروه می شوند که گروه اول شامل کادر درمانی است. در حال حاضر بیش از 4هزار پزشک عضو موسسه هستند که مطب و یا آزمایشگاه‌های خود را برای درمان بیمارانی که از سوی موسسه معرفی می‌شوند، اختصاص داده‌اند. گروه دوم، افراد داوطلب هستند که بدون هیچ چشم‌داشت مالی، وقت خود را صرف افراد نیازمند می‌کنند و گروه سوم افرادی هستند که وظیفه تامین مالی این موسسه را بر عهده گرفته‌اند.

در حالی که برابر آمار وزارت بهداشت سالانه ۱۱۲ هزار نفر مبتلا به سرطان می‌شوند و بین ۸ تا ۱۰ درصد این افراد به دلیل هزینه‌های بالای درمان بیماران سرطانی، به زیر خط فقر می‌روند. امدادگران عاشورا برای شروع فعالیت‌های خیریه به سمت سخت‌ترین بیماری‌ها یعنی بیماران سرطانی و صعب العلاج رفتند و توانستند تا امسال به بیش  از ۶۰ هزار نفر مددجوی این موسسه خیریه خدمات رسانی رایگان ارائه کنند.

طبق هدف گذاری سالانه این موسسه تا حدود ۱۰ هزار نفر از بیماران صعب العلاج و سرطانی را به صورت رایگان تحت پوشش قرار می دهند و برای کمک به این موضوع علاوه بر بیمارستان‌های دولتی، حداقل ۱۰ بیمارستان خصوصی در تهران و ۲۰ بیمارستان خصوصی هم در سایر استان‌ها و نیز بیمارستان‌های تحت پوشش نیرو‌های مسلح با این خیریه برای درمان مددجویان، همکاری می‌کنند.

 

برای ارائه گزارش عملکرد یکساله این موسسه همه ساله مجمعی با حضور خیرین، اعضاء هیات امناء، هیات مدیره و دیگر اقشار مختلف جامعه برگزار می شود. امسال نیز مطابق سال های پیشین، به همراه برپایی نمایشگاهی از فعالیت های شعب استانی، برپا شد.

http://emdadgaran.ir/

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.