سردار" محمدکاظم تقوی" در تشریح این خبر گفت: با توجه به ارجاع یک فقره شکوائیه در خصوص خرید ناموفق اینترنتی به پلیس فتا شهرستان سبزوار، پیگیری موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی افزود: کارشناسان پلیس فتا با اخذ اظهارات شاکی متوجه شدند فرد کلاهبردار با راه اندازی تبلیغات یک برند معروف و صاحب نام در مشهد و دادن وعده فروش ابزار و قطعات بازی‌های رایانه‌ای و ارسال قطعات نامرغوب و یا جعلی بوسیله پست به درب منزل قربانیان از تعدادی شهروند سبزواری کلاهبرداری کرده است.

سردار تقوی تصریح کرد: کارشناسان پلیس فتا پس از بررسی‌های اولیه متوجه شدند متهم علاوه بر کلاهبرداری از شهروندان سبزواری به تعداد دیگری از شهروندان در سراسر کشور کالا و قطعات رایانه‌ای تقلبی فروخته است.

این مقام ارشد انتظامی بیان داشت: با توجه به سرنخ‌های بدست آمده از مجرم و فعالیت‌های کلاهبردارانه اش، اقدامات فنی و پلیسی ویژه‌ای در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت و با هماهنگی قضائی وی در سبزوار شناسایی و به همراه متعلقات رایانه‌ای اش دستگیر و به مقر پلیس فتا شهرستان منتقل شد.

فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی تصریح کرد: متهم دستگیرشده با دیدن شواهد، جرم خود را پذیرفت و کسب منفعت مالی را انگیزه ارتکاب جرم بیان و پس از تکمیل پرونده مشخص شد ۱۰ میلیارد ریال به همین روش از شهروندان کلاهبرداری کرده است که جهت کسب تکلیف به دادسرا معرفی شد.

سردار تقوی در ادامه به شهروندان توصیه کرد؛ در خرید‌های اینترنتی، فریب واسطه‌ها را نخورید زیرا ممکن است از صحت عمل برند معرفی سوء استفاده شده و مجرم با فریب کاربر و اخذ سفارش از وی به مقصد سوء خود دست یابد بنابراین قبل از انجام فرایند خرید اینترنتی از دارا بودن سایت موصوف به نشان و نماد اعتماد الکترونیک مطمئن شده و هرگز از شبکه‌های اجتماعی خرید اینترنتی نکنند.

پلیس فتا از کلیه کاربران می‌خواهد درصورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت کرده و از آخرین رویداد‌ها از جمله اخبار و حوادث سایبری مطلع شوند./ میزان