گفت‌و‌گو با حسن هانی‌زاده درباره چالش‌های شمال سوریه

بازی ترکیه با مناطق امن

بین الملل /
شناسه خبر: 451660

یکی از توافق‌هایی که در نشست هفته پیش سوچی با مشارکت روسیه، ایران و ترکیه به دست آمد و بر آن تأکید شد، حفظ تمامیت ارضی سوریه و تسلط دولت این کشور بر تمامی خاک آن بود. با این حال در چند روز گذشته دولت ترکیه و شخص اردوغان بارها بر این مسأله که کنترل مناطق امن شمال سوریه باید در دست ترکیه باشد، این توافق را نادیده گرفته­ اند. درباره اهمیت مناطق امن و چرایی چرخش‌های اخیر ترکیه با حسن هانی‌زاده کارشناس خاورمیانه گفت‌و‌گو کردیم.

 
 
 
 
 
چرا ترکیه خواهان در دست گرفتن کنترل منطقه امن شمال سوریه است؟
ترکیه از سه سال گذشته نیروهای ارتش خود را به بهانه حضور نیروهای وابسته به حزب دموکرات کرد سوریه در منطقه ادلب و در مرز مشترک این کشور با سوریه راهی این کشور کرده و به بهانه قطع ارتباط کردهای سوریه با کردهای ترکیه بخش مهمی از استان ادلب را اشغال کرده‌است و همچنان این استان را در اشغال خود دارد. ظاهراً دغدغه دولت ترکیه ارتباط بین کردهای سوری و کردهای وابسته به حزب پ‌ک‌ک ترکیه است و به همین دلیل در جریان نشست اخیر سوچی بین رؤسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه نیز این مسأله را مطرح کرد. رؤسای جمهوری ایران و روسیه نیز در این خصوص تضمین‌ها و اطمینان‌هایی را به دولت ترکیه دادند که اگر نیروهای خود را از سوریه خارج کند، یک کمیته مشترک بین ارتش‌های ترکیه و روسیه برای نظارت بر مرزها و منع گروهای مسلح در مرزهای مشترک تشکیل شود و این کمیته زیر نظر ایران و روسیه، با نظارت این دو کشور فعالیت خود را آغاز کند. این تضمین‌ها و اطمینان بخشی‌های ایران و روسیه تقریباً رضایت رجب طیب اردوغان را به‌دنبال داشت و قرار شد که نیروهای ترکیه ادلب را ترک کنند اما ظاهراً بعد از آنکه دونالد ترامپ اعلام کرد 400 تن از نیروهای تفنگدار دریایی همچنان در سوریه باقی خواهند ماند، شرایط جغرافیایی، سیاسی و امنیتی نقاط شمالی سوریه تغییر کرد و ترکیه به سمت امریکا تمایل پیدا کرد تا بتواند از طریق همکاری با امریکا به نوعی کنترل منطقه شمالی سوریه را در اختیار بگیرد.
پس در واقع ترکیه خلاف توافق‌های به دست آمده در سوچی عمل کرده است؟
بله. اظهارات اخیر اردوغان با توافقنامه سوچی که در نشست اخیر رؤسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه به دست آمد تناقض دارد و لذا به نظر می‌رسد، هنوز وضعیت ادلب مشخص نیست و ترکیه موضع شفافی در قبال تعهدات خودش اعلام نکرده است. به‌نظر می‌رسد ترکیه قصد دارد، همچنان بخش مهمی از ادلب را در اختیار داشته باشد تا بعداً بتواند در جریان چانه زنی‌های بین‌المللی امتیازی داشته باشد. این در حالی است که الان تنها پنج درصد از خاک سوریه در اشغال گروهک‌های تروریستی است و دولت سوریه این اقتدار را دارد که این پنج درصد را در یک فرآیند زمانی سه ماهه آزاد کند. ولی حضور نیروهای امریکایی و حضور نیروهای ترکیه مانع این شده است که دولت سوریه بتواند بقیه گروهک‌های تروریستی را اخراج کند.
سوریه اتهاماتی را درباره ارتباط اخوان المسلمین این کشور با ترکیه مطرح کرده است این اتهامات تا چه حدی جدی است؟
اخوان المسلمین سوریه و حتی مصر یک ارتباط عقیدتی تنگاتنگی با دولت رجب طیب اردوغان دارد بعد از سرنگونی حاکمیت اخوان المسلمین در مصر روابط آنکارا با قاهره بشدت تیره شد چون اردوغان خود را بخشی از اخوان المسلمین می‌داند بنابراین وقتی که بحران سوریه آغاز شد اخوان‌المسلمین به تحریک ترکیه وارد میدان شدند و در سوریه به ناامنی‌ها دامن زدند و حتی یک کنفرانس و تشکلی هم در استانبول برای مقابله با دولت سوریه تشکیل دادند. اخوان المسلمین بشدت با دولت اردوغان در همراهی و هماهنگی هستند و خودشان را بخشی از امتداد عقیدتی آنکارا می‌دانند و این ارتباط بر کسی پوشیده نیست و اخوان المسلمین سوریه مورد حمایت دولت اردوغان است.
در حالی که امریکا و اروپا از پذیرش داعشی‌های دستگیر شده خودداری می‌کنند، چرا عراق در حال پذیرش داعشی‌های عراقی است؟
در واقع امریکایی‌ها با تمرکز به درشرق فرات در سوریه و مخصوصاً در مثلث 
البو کمال در منطقه مرزی سوریه و عراق یک پادگان بزرگی را برای آموزش نیروهای داعش تشکیل دادند و نیروهای داعش طی ماه‌های اخیر در منطقه البو کمال تجمع کردند و اینها قصد دارند در آینده بار دیگر امنیت را در سوریه و عراق دستخوش تغییر بدهند و به نوعی ناامنی را در سوریه و عراق گسترش بدهند. امریکایی‌ها 400 نفر از نیروهای زبده خودش را همچنان در شرق فرات باقی گذاشته که اینها در آینده بتوانند داعشی‌ها را کنترل و تحت آموزش قرار بدهند و لذا امریکا در ایجاد ناامنی و در تشویق گروهک‌های تروریستی برای ایجاد ناامنی در سوریه و عراق نقش مهمی دارد و به همین دلیل تمام ناامنی‌ها معلول حضور نیروهای بیگانه مثل امریکا، ترکیه و انگلیس در سوریه و عراق است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.