نمی‌خواهم فرزندم حالا بالغ شود

سلامت /
شناسه خبر: 450988

دختری 9 ساله دارم. با وجود اینکه جثه کوچکی دارد و قد او از همسالانش کوتاه‌تر است مدتی است که نشانه‌های بلوغ در او نمایان شده است. از آنجایی که بلوغ زودرس باعث کوتاهی قد می‌شود لطفاً مرا راهنمایی کنید که چه اقدامی باید انجام دهم؟ سؤال دومم این است که اصلاً بلوغ دخترم زودرس است یا خیر؟

 متأسفانه باوری غلط در جامعه ما شکل گرفته و بسیاری از مردم گمان می‌کنند بلوغ باعث کوتاهی قد فرد خواهد شد. از این رو سعی می‌کنند با استفاده از داروهایی که برای کنترل بلوغ زودرس وجود دارند این پدیده طبیعی بلوغ را در فرزندشان به تأخیر بیندازند.
شما باید بدانید که زمان شروع بلوغ در دختران معمولاً بین 8 تا 13 سال و در پسرها بین 9 تا 15 سال است. بلوغ هنگامی زودرس محسوب می‌شود که یک یا چند علامت آن زودتر از زمان یاد شده اتفاق بیفتد. درست است که بلوغ زودرس به تحدید قد نهایی و ایجاد مسائل روانی و رفتاری منجر می‌شود و یا در مواردی که علت این پدیده مسائل پاتولوژیک مانند تومور باشد، درمان نشدن به موقع می‌تواند سلامت بیمار را به خطر بیندازد اما نکته مهم این است که اگر شروع بلوغ طبیعی باشد و با درمان به تأخیر بیفتد می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.
داروهای نگهدارنده بلوغ باعث کندی رشد کودک  می‌شوند و جهش قدی بلوغ را از بین می‌برند بنابراین اگر در زمان نادرست استفاده شود نه تنها به افزایش قد منجر نمی‌شود بلکه باعث کوتاه‌تر شدن قد او هم خواهد شد و این کوتاهی دیگر جبران نخواهد شد.
به همین دلیل شما به هیچ وجه نباید سرخود از داروهای هورمونی استفاده کنید و برای تشخیص اینکه بلوغ فرزندتان زودرس است یا طبیعی، حتماً با یک پزشک متخصص غدد مشورت کنید تا آزمایشات مربوطه انجام شود.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.