فرستاده سازمان ملل به یمن در گزارش خود به شورای امنیت زمان اولین عقب‌نشینی نیروهای درگیر از استان الحدیده را قریب الوقوع اعلام کرد.

روز سه‌شنبه در گزارش خود به شورای امنیت گفت: دو طرف با عقب‌نشینی از بنادر الصلیف و رأس عیسی و بعد از آن بندر الحدیده و مراکز مهم شهر توافق کرده‌اند. با آغاز روند عقب‌نشینی که امروز یا فردا شروع می‌شود ما فرصت واقعی برای انتقال از وعده‌هایی که در سوئد داده‌ایم به اقدامات عملی و امیدوار کردن یمنی‌ها داریم.

گریفیث گفت: ساکنان الحدیده احساس می‌کنند که شدت تنش و عملیات نظامی کاهش یافته است. ما از طرف‌های درگیر می‌خواهیم فرصت صلح را از دست ندهند. حوثی‌ها شخصاً برای اجرای تمامی بندهای توافق‌نامه سوئد به من تعهد داده‌اند. ما امیدواریم که به زودی تمامی اسرای یمنی آزاد شوند. مساله الحدیده درحال حاضر مساله اصلی بحران است و موانع زیادی در مقابل روند صلح وجود دارد.

یکشنبه دولت مستعفی یمن با انصارالله به توافقی درباره مرحله اول عقب‌نشینی از الحدیده که بخش مهمی از توافق‌نامه استکهلم است، دست یافتند.

با عقب‌نشینی نیروهای دو طرف از الحدیده سازمان ملل می‌تواند وارد کارخانه‌های آرد دریای سرخ در الحدیده شود تا مواد غذایی را به دست ۲.۷ میلیون تن برساند.

سازمان ملل امیدوار است که کاهش درگیری‌ها در الحدیده اجازه رساندن کمک‌های غذایی و پزشکی را به میلیون‌ها یمنی که نیاز شدیدی به کمک دارند، بدهد.

یمن از ۲۰۱۴ شاهد درگیری میان انصارالله و دولت مستعفی یمن است و از سال ۲۰۱۵ عربستان با تشکیل ائتلافی برای حمایت از دولت مستعفی موجب تشدید جنگ در این کشور شد.  / ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.