دوئل 16 ایالت با ترامپ

سیاسی /
شناسه خبر: 450362

فروغ احمدی؛16 ایالت از 50 ایالت امریکا امروز که روز «رئیس جمهوری» در این کشور هم هست، علیه بالاترین مقام سیاسی کشور خود دست به شکایت زدند و اعلام کردند، این سیاست‌های کاخ سفید است که مخل امنیت ملی کشورشان شده است و نه مهاجرانی که از مرز مکزیک وارد خاک امریکا می‌شوند

جمعه‌ای که گذشت، دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا بعد از شکست در مواجهه با کنگره امریکا برای تأمین بودجه دیوار مرزی مکزیک تلاش کرد با اعلام وضعیت اضطراری ملی بودجه ساخت دیوار مرزی مورد نظرش را از طریق بودجه وزارت دفاع امریکا تهیه کند. اما دیروز 16 ایالت امریکا با تنظیم شکایتنامه‌ای به مقابله با این تصمیم رفتند. این شکایت با درخواست دادستان ایالت کالیفرنیا آماده شد و دادستان‌های ایالت‌های کلرادو، میشیگان، کانکتیکت، مین، دلاوِر، هاوایی، ایلینوی، مریلند، نیومکزیکو، مینه‌سوتا، نوادا، نیوجرسی، نیویورک، اورگون و ویرجینیا با آن همراه شدند.

 پیشتر ترامپ به این موضوع هم اعتراف کرده بود که ممکن است، به‌خاطر امضای این فرمان از من شکایت شود اما مدعی شده بود، در نهایت در دادگاه عالی موفق می‌شود.

به گزارش یورونیوز، این شکایت عصر دوشنبه به وقت امریکا (بامداد سه‌شنبه به وقت تهران) در دادگاه منطقه‌ای شمال کالیفرنیا تنظیم شد. بر اساس این شکایتنامه، شاکیان تأکید می‌کنند، در شرایط کنونی اعلام وضعیت اضطراری ناقض دو بند از قانون اساسی امریکا است و بر این استدلال هستند که ترامپ با این تصمیم خود کشور را در بحران قانون اساسی فرو برده است و استفاده از منابع مالی فدرال برای ساخت دیوار مرزی بر خلاف خواست کنگره و ناقض قانون اساسی امریکاست. این 16 ایالت با طرح شکایت خود علیه ترامپ ابراز کردند که هدف ترامپ از اعلام وضعیت اضطراری ملی در کشور دور زدن کنگره برای تأمین بودجه ساخت دیوار در مرز مکزیک بوده است.

رئیس جمهوری امریکا براساس قانونی که در این کشور است می‌تواند در مواقع ضروری وضعیت ملی اعلام کند و بدون اجازه کنگره برای انجام پروژه‌های خود از بودجه کشور بویژه بودجه وزارت دفاع استفاده کند. ترامپ پیشتر بر سر تأمین بودجه ساخت دیوار مرزی مکزیک کشمکش زیادی با کنگره داشت که به موجب این عدم توافق ترامپ 35 روز دولت امریکا را به تعطیلی کشاند که به طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ ایالت امریکا تبدیل شد، این وضعیت با توافق دو حزب دموکرات و جمهوریخواه امریکا با 1.3 میلیارد دلار از 5.7 میلیارد مورد درخواست دونالد ترامپ پایان یافت. دونالد ترامپ هرچند این توافقنامه را امضا کرد اما با اعلام وضعیت اضطراری ملی باعث بروز چالش قانونی جدیدی علیه خود در کشورش شد.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.