وزیر علوم :

فعالیت برخی از واحدهای پیام نور و علمی و کاربردی متوقف می شود

اجتماعی /
شناسه خبر: 450349

وزیر علوم از اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی از سال ۹۸ خبر داد و گفت: فعالیت تعدادی از واحدهای پیام نور و علمی و کاربردی به دلیل کاهش دانشجو و تعدادی هم به دلیل تغییر سیاست ها به ویژه در واحدهای علمی کاربردی های وابسته به دستگاه های دولتی، متوقف شد .

این خبری بود که منصور غلامی  درباره توقف فعالیت برخی از واحدهای آموزشی اعلام کرد .  چند سالی است که وزارت علوم عزمش را جزم کرده تا تا آشفته بازار دانشگاه‌ها دستگاه‌های اجرایی و البته دانشگاه بی‌کیفیت و کم جمعییت را سروسامانی دهد. بر همین اساس دولت در لایحه بودجه ۹۸ مکلف شد به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که تعداد مراکز پژوهشی دستگاه‌های اجرایی در سال ۹۸ را کاهش دهد. بر اساس بند «ج»تبصره ۲۱ این لایحه به‌منظور افزایش اثربخشی اعتبارات پژوهشی و کارایی واحدهای پژوهشی و تحقیقاتی و همچنین صرفه‌جویی در هزینه‌های عمومی دولت ملکف است به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که تعداد مراکز پژوهشی دستگاه‌های اجرایی را در سال ۹۸ به شکل واگذاری آنها به بخش غیردولتی، انحلال یا ادغام به یک واحد پژوهشی و تحقیقاتی تقلیل دهد. همچنین در بند «ز» تبصره ۲۱ ماده واحده لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، به دولت اجازه داده شده است که با توقف صدور مجوز ایجاد هرگونه واحدهای مراکز آموزش عالی، واحدهای کوچک آموزش عالی در استان‌ها را در یکی از دانشگاه‌های بزرگ استانی ادغام یا تجمیع کند. توسعه در رشته‌های تحصیلی جدید در راستای تأمین نیازهای ملی و منطقه‌ای در درون دانشگاه‌های موجود صورت خواهد گرفت.

در همین باره منصور غلامی  از اجرای طرح ساماندهی آموزش عالی از سال ۹۸ خبر داد و به «مهر» گفت: حاصل ساماندهی لزوما ادغام و انحلال نیست بلکه اتصال مراکز کوچک به مراکز دانشگاهی بزرگ است.

وی درباره توقف فعالیت برخی از واحدهای آموزشی گفت: توقف فعالیت مربوط به مجموع واحدهای پیام نور و علمی و کاربردی می شود. فعالیت تعدادی از واحدهای پیام نور و علمی و کاربردی به دلیل کاهش دانشجو و تعدادی هم به دلیل تغییر سیاست ها به ویژه در واحدهای علمی کاربردی های وابسته به دستگاه های دولتی، متوقف شد.

وزیر علوم گفت: در بودجه ۹۸ سازمان برنامه و بودجه به منظور کنترل هزینه های بخش آموزش و تحقیقات، جمله ای آورده شده بود که براساس آن سال آینده مراکز جدید آموزش عالی ایجاد نشود. اما در نهایت چون این موضوع در اختیار شورای گسترش و برنامه ریزی وزارت علوم است، بود و نبودش به لحاظ اجرایی خیلی تاثیر نداشته و به لحاظ یک نگاه برنامه ای به آن توجه شده و این مورد حذف شده است.

غلامی  با اشاره به حذف بند ادغام واحدهای دانشگاهی در کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ نیز گفت: بحث ادغام و تجمیع، مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و تاکید برنامه ششم بوده، ربطی به لایحه بودجه سال ۹۸ ندارد. قبلا هم اعلام کردم، برنامه ساماندهی آموزش عالی آماده اجرا است و بعد از گذراندن فرایند مربوطه در  سال ۹۸ اجرایی می شود. حاصل ساماندهی لزوما ادغام و انحلال نیست بلکه اتصال مراکز کوچک به مراکز دانشگاهی بزرگ است که با حفظ آن مراکز، کیفی سازی لازم صورت گیرد.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.