روزنامه ایران در آغاز هزاره هشتم

اجتماعی /
شناسه خبر: 449446

انتشار هفت هزارمین شماره روزنامه پرافتخار ایران رویدادی بس مبارک و دلگرم کننده است. این رویداد نه فقط برای خبرنگاران، مدیران، بنیانگذاران، همکاران و خوانندگان ایران بلکه برای عموم اصحاب رسانه پدیده‌ای خوش‌یمن و فرح‌بخش است.

 اینکه یک روزنامه ملی در فراز و نشیب روزگار توانسته است با موفقیت به راه خود ادامه دهد و هزاران روز با مخاطبان خود گفت‌وگو کند، نشانه ارزشمندی از پویش و بالندگی مطبوعات ایران و پیوند آنان با جامعه فرهیخته ایرانیان است. از این منظر توفیق هر رسانه‌ای موجب خوشحالی و امیدواری عموم اصحاب رسانه و فرهیختگان ایران است.
از سوی دیگر موفقیت روزنامه ایران در رسیدن به این مرحله از افتخارآفرینی رسانه‌ای، مسئولیت و رسالت آن را سنگین‌تر می‌کند. روزنامه‌ای که توانسته است در طول حدود یک ربع قرن اعتماد مخاطبانش را اعم از نخبگان سیاسی و فرهنگی و رسانه‌ای و عموم مردم جلب کند، در معرض مسئولیت اجتماعی سنگینی قرار می‌گیرد. بنابراین  شایسته است این روزنامه در آغاز هزاره هشتم شمارگان خود، با مرور دستاوردها و توفیقات از یک سو و مشکلات و ضعف‌ها از سوی دیگر، ظرفیت‌های ذی‌قیمت موجود را برای تحقق رسالت و مسئولیت سنگین خود به کار گیرد و با ترسیم چشم‌اندازی بلندمدت به تنظیم برنامه‌های آتی بپردازد.
در این مسیر راهبردهای ترسیم شده توسط رهبر معظم انقلاب در گام دوم و آغاز دهه پنجم انقلاب شکوهمند اسلامی ایران مبنای ارزشمندی برای این مهم است. بر اساس بیانیه راهبردی ایشان «آزادی، اخلاق، معنویت، عدالت، استقلال، عزت، عقلانیت و برادری» به عنوان مهم‌ترین شعارها و اهداف انقلاب اسلامی برشمرده شده‌اند که «هیچ یک به یک نسل و یک دوره منحصر نیست.» بنابراین رسالت ملی و مسئولیت اجتماعی روزنامه ایران نیز با ارجاع به این اصول قابل تنظیم و برنامه‌ریزی است. بر این اساس برنامه «ایران» در آغاز و در طول هزاره هشتم، اصول مهمی همچون: دفاع از آزادی، ترویج اخلاق و معنویت، حفظ عزت و استقلال و تحکیم برادری برمبنای عقلانیت و عدالتخواهی خواهد بود. این اصول نقشه راه و چارچوب حرکت روزنامه ایران را در ماه‌ها و سال‌های آینده مشخص خواهد ساخت.
بی‌گمان حرکت در این چارچوب می‌تواند افتخارات بیشتری برای روزنامه به ارمغان آورد و در پایان هزاره هشتم کارنامه درخشان‌تری از دست‌اندرکاران و فعالان روزنامه عرضه نماید. از روزنامه‌ای مثل ایران با رویکردی ملی، انقلابی، اخلاقی، عدالت‌خواهانه و اعتدالگرایانه انتظار می‌رود نقشی بارز در تحقق آرمان‌های بلند انقلاب و اعتلای جامعه ایران ایفا کند و جایگاه خود را روزبه‌روز در عرصه فرهنگ و رسانه ارتقا دهد. این مهم مستلزم تقویت نقاط قوت و ترمیم نقاط ضعف با تمرکز بر اصول فوق است. برای «ایران» باید «گوهر عدالت» بر تارک فعالیت‌ها بدرخشد و عدالتخواهی و دفاع از کرامت انسان‌ها اصل اصیل و رکن رکین برنامه‌های آن باشد. تقویت اعتماد و مشارکت سیاسی و اجتماعی ایرانیان، ارتقای بینش سیاسی و قدرت فکری مخاطبان، ترویج پایبندی به اصول با بهره‌گیری از «صداقت، صراحت و اقتدار» در عین «انعطاف‌پذیری و پذیرش خطاها و حساسیت مثبت نسبت به نقد» رویکردهایی است که به نقش‌آفرینی «ایران» کمک 
خواهد کرد.
روزنامه ایران در پهنه ایران‌زمین و در ارتباط با عموم ایرانیان فرهیخته و سایر مخاطبان در نقاط مختلف جهان، عامل و حامل گفت‌وگوی منطقی و سازنده خواهد بود و با پایبندی به مشی و شیوه اعتدالی زمینه‌ساز توسعه تعامل سازنده و تقویت همدلی، انسجام و اعتماد اجتماعی خواهد شد.
موفقیت روزنامه و تمام همکاران و دست‌اندرکاران را در این مسیر آرزو می‌کنم و با اتکا به الطاف الهی انتشار هزارگان بعدی روزنامه را انتظار خواهیم کشید. ا‌ن‌شاءالله  

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.