عماد خمیس نخست وزیر سوریه امروز (پنج شنبه) در حاشیه برگزاری مراسم سالانه توسعه پایدار در دمشق اعلام کرد: آزادسازی استان ادلب از وجود تروریست ها بسیار نزدیک است.

خمیس با اشاره به آمادگی دولت سوریه برای بازسازی زیرساخت های این کشور در دوران بازسازی اعلام کرد: استان 'ادلب' نیز در میان استان هایی است که مردم آن به حمایت دولت سوریه نیاز دارند.
وی افزود: آزادسازی استان ادلب و پاکسازی آن از وجود تروریست ها بسیار نزدیک است.
این سخنان در حالی مطرح می شود که روز سه شنبه تروریست های مورد حمایت ترکیه در ادلب، یک منطقه در حومه این استان را با خمپاره های حاوی مواد شیمیایی هدف قرار دادند.
در این حمله شیمیایی دو تن از نیروهای ارتش سوریه دچار حالت خفگی و مسمومیت شدند.
ادلب استانی در شمال غرب سوریه و در همسایگی ترکیه است که بیش از 3 میلیون پانصد هزار نفر در آن زندگی می کنند و به آخرین محل استقرار تروریست ها و گروه های مخالف دولت قانونی سوریه تبدیل شده است.
چندی پیش، ارتش سوریه با حمایت روسیه تصمیم گرفت که به آخرین سنگر تروریست ها در سوریه حمله کند که ترکیه به بهانه احتمال گسیل شدن سیل پناه جویان به این کشور، راهی دیگر پیش روی روسیه گذاشت و توانست نظر مثبت پوتین را برای توقف حمله احتمالی به ادلب جلب کند.
براساس توافق ترکیه و روسیه، قرار شد منطقه ای حائل اطراف ادلب ایجاد شود و نیروهای ارتش ترکیه و روسیه در آن به گشت زنی بپردازند تا ترکیه این فرصت را بیابد که گروه های تروریستی و مخالفان مسلح را از یکدیگر متمایز کند، طرحی که به دلیل نرسیدن به اهداف از پیش تعیین شده، چندین بار تمدید شد و ترکیه اعلام کرده که به زمان بیشتری نیاز دارد.
از آن زمان تاکنون، تروریست ها در سوریه بارها توافق کاهش تنش در منطقه امن یا حائل را زیرپا گذاشته اند.
سوریه پیش از نیز بارها بر عزم خود برای آزادی همه مناطق اشغالی تاکید کرده است.
ادلب یکی از 14 استان سوریه می باشد و 11 درصد از خاک این کشور را تشکیل می دهد.  / ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.