حمله‌ی تروریستی به اتوبوس سپاه در محور خاش – زاهدان و شهادت 27 نفر از نیروهای فداکار سپاه پاسداران که عصر دیروز، چهارشنبه ۲۴ بهمن ماه اتفاق افتاد، واکنش‌های گسترده ای در داخل و خارج از کشور به همراه داشت

حمله‌ی تروریستی به اتوبوس سپاه در محور خاش – زاهدان و شهادت 27 نفر از نیروهای فداکار سپاه پاسداران، در عصر دیروز، چهارشنبه ۲۴ بهمن، واکنش‌های گسترده ای در داخل و خارج از کشور به همراه داشت.

به گزارش ایسنا، دقایقی بعد از این حادثه تروریستی قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه در اطلاعیه‌ای از شهادت و مجروح شدن جمعی از پاسداران در پی این حادثه تروریستی خبر داد و اعلام کرد که «در این حمله انتحاری که با استفاده از یک دستگاه خودرو مملو از مواد منفجره در مجاورت اتوبوس حامل یکی از یگان‌های قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه صورت پذیرفت، جمعی از حافظین مرزهای میهن اسلامی شهید و تعدادی نیز زخمی شدند». بر اساس آمار رسمی اعلام شده، در پی وقوع این حادثه تروریستی تا کنون ۲۷ تن از رزمندگان غیور اسلام شهید و ۱۳ نفر مجروح شدند.

پس از انتشار خبر این حادثه، گروهک تروریستی موسوم به «جیش‌الظلم» با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت حمله انتحاری در سیستان و بلوچستان را بر عهده گرفت.

دستور معاون اول رئیس‌جمهوری برای بکارگیری همه توان برای شناسایی و برخورد با مسببان حمله تروریستی 

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری در ساعات نخست بعد از این حادثه، در مکالمه تلفنی با استاندار سیستان و بلوچستان، ضمن اطلاع از ابعاد حادثه تروریستی خواستار تلاش و بکارگیری همه توان برای شناسایی و برخورد با مسببان این حمله تروریستی شد. وی همچنین با صدور پیامی در این زمینه تصریح کرد: مطمئناً این جنایت ضد ملی که برای انتقام از حضور مقتدرانه ملت بزرگ و دشمن‌شکن ایران در راهپیمایی یوم‌الله ٢٢ بهمن و با هدایت سرویس‌های جاسوسی استکبار جهانی و عوامل فریب‌خورده و خبیث آنها طراحی و اجرا شد، نه تنها در اراده راسخ ملت یکپارچه ایران در دفاع از انقلاب اسلامی خللی وارد نمی‌کند که عزم ملی را برای مبارزه بی امان با تروریسم راسخ‌تر از همیشه خواهد کرد.

روحانی: جنایت سیستان و بلوچستان لکه ننگ دیگری بر کارنامه سیاه حامیان اصلی تروریسم در کاخ سفید، تلآویو و ایادی منطقه‌ای آنان است

رئیس جمهوری نیز طی پیامی، حمله سبعانه به اتوبوس حامل پرسنل فداکار سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جاده خاش- زاهدان را نمایش عمق استیصال و درماندگی مزدوران جنایتکار و ایادی دشمنان ملت ایران دانست و تاکید کرد: بی تردید آمران و تمام عوامل این اقدام وقیحانه و شوم، با تلاش و همت نیروهای پرتوان امنیتی و انتظامی کشور بزودی به سزای جنایت خود خواهند رسید. در پیام حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی آمده است: این اقدام تروریستی و مذبوحانه که منجر به شهادت و مجروح شدن تعداد زیادی از پاسداران غیور و حافظان جان بر کف امنیت و اقتدار میهن اسلامی شد، قلوب همه مردم ایران راجریحه دار کرد. این جنایت لکه ننگ دیگری بر کارنامه سیاه حامیان اصلی تروریسم در کاخ سفید، تل آویو و ایادی منطقه‌ای آنان است که هم اقدامات مضحک و تصنعی برای ایران هراسی و هم ادعای مبارزه با تروریسم و امنیت آفرینی برای خاورمیانه را دارند؛ اما جان و مال مردم سراسر این منطقه، قربانی سوداگری تسلیحاتی آنان و دلارهای آلوده به خون مظلومان است.

وی همچنین صبح امروز پیش از ترک تهران به مقصدسوچی روسیه برای شرکت در نشست رؤسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه، در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگارانبا تاکید بر اینکه مردم ایران از ابتدای انقلاب اسلامی با تروریست‌های مزدور مواجه بوده و هستند و تا ریشه‌کنی اینها به تلاش و مبارزه خود ادامه خواهند داد و قطعاً تقاصخون شهیدان‌مان را از این گروهک مزدور خواهیم گرفت، برخی همسایگان را به انجام رسالت و وظایف قانونی خود در چارچوب حسن همجواری فرا خواند و از آنها خواست با عمل به وظیفه و رسالت خود، اجازه ندهند تروریست‌ها با سو استفاده از خاک این کشورها، علیه همسایگان دست به اقدامات تروریستی بزنند.

رئیس‌جمهوری در عین حال تصریح کرد: اگر این روند بخواهد ادامه یابد و آنها (کشورهای همسایه) نتوانند جلوی تروریست‌ها را بگیرند، از لحاظ قانونی و مقررات بین‌المللی روشن است که ما حقوقی داریم و در زمان لازم حقوق خودمان را استیفا می‌کنیم.

رئیس مجلس: هدف عملیات تروریستی سیستان و بلوچستان انتقام از حضور حماسی ملت قهرمان ایران در چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی است

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در پیامی با تسلیت شهادت جمعی از نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حمله تروریستی مزدوران تکفیری، گفت: این عملیات تروریستی، همزمان با برگزاری اجلاس ضد ایرانی در ورشو – لهستان با هدایت دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی، با هدف انتقام از حضور حماسی ملت قهرمان ایران در چهلمین سال پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، استمرار جنایات و دسیسه‌های خباثت‌آمیز دشمنان ملت ایران است.

معاون فرمانده کل سپاه: عُقده گشایی تروریست‌ها بدون پاسخ نخواهد ماند

دریادار پاسدار علی فدوی معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره حمله تروریستی شب گذشته در استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه «دشمن چشم دیدن جشن چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی که با عزت و شکوه خاصی برگزار شد، را نداشته و آن‌ها با این کارها می‌خواهند، کینه‌های خود را که در این چهل سال بر آن‌ها از جانب ملت و نظامیان ایران، متحمل شده است را عُقده گشایی کنند، تصریح کرد: هر جایی که صحنه حفظ پاسداری از انقلاب اسلامی باشد، پاسداران و نظامیان غیور ایران زمین حضور دارند و نمی‌گذارند بر ایران عزیز صدمه‌ای وارد شود و این حادثه همانند حادثه‌های قبلی بدون پاسخ نخواهد ماند و این حادثه دلخراش همانند حادثه‌های قبلی پاسخ دندان‌شکنی دارد که توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران بر دشمنان این سرزمین متحمل خواهد شد.

وزیر کشور خواستار اهتمام جدی دولت پاکستان در پیگیری و حل و فصل نهایی حضور تروریست‌ها در خاک این کشور شد

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور نیز در پیامی شهادت تعدادی از حافظان مرزهای میهن در حمله تروریستی شب گذشته در استان سیستان و بلوچستان را تسلیت گفت. وی همچنین با تاکید بر مسئولیت کشورهای همسایه که پناهگاه و مامن این تروریست‌های اهریمن صفت شده‌اند، خواستار اهتمام جدی دولت پاکستان در پیگیری و حل و فصل نهایی حضور این تروریست‌ها در خاک این کشور شد و خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در طول تاریخ با صلابت خود اثبات کرده است که طبق موازین بین‌المللی و قواعد منطقی در حفظ منافع ملی و مصالح مردم خویش لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد.

وزیر امور خارجه: آیا اتفاقی است که درست همزمان با شروع سیرک ورشو ایران مورد حمله تروریستی قرار می‌گیرد؟

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توئیتر خود در واکنش به حمله تروریستی در شرق ایران، به همزمانی برگزاری نشست «ورشو» و این اقدام تروریستی اشاره و اظهار کرد: آیا اتفاقی است که درست همزمان با شروع سیرک ورشو ایران مورد حمله تروریستی قرار می‌گیرد؟ مخصوصاً اینکه در همان روز هم‌کیشان این تروریست‌ها از خیابان‌های ورشو (این سیرک را) تشویق و با ربات‌های توییتری حمایت می‌کنند؟! ظاهراً قرار است آمریکا همیشه انتخاب‌های اشتباه ولی انتظار نتایج متفاوت داشته باشد.

وزارت امور خارجه: قطعاً فرزندان جان بر کف نظامی و اطلاعاتی ملت ایران انتقام خون شهدای حادثه سیستان و بلوچستان را خواهند گرفت

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز با ابراز تأسف و انزجار عمیق از حادثه تروریستی در استان سیستان و بلوچستان که منجر به شهادت و جراحت تعدادی از هموطنان شده است و ابراز همدردی با خانواده شهدا و مجروحان این حادثه تلخ، در پیامی تاکید کرد: قطعاً فرزندان جان بر کف نظامی و اطلاعاتی ملت ایران انتقام خون شهدای این حادثه را خواهند گرفت.

فرمانده سپاه: انتقام خون شهدای مظلوم را از دشمنان خواهیم گرفت

سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیام تسلیتی صادر کرد.

متن پیام فرمانده کل سپاه به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

جنایت وحشیانه تروریستی شامگاه گذشته که منجر به شهادت ۲۷ تن از برترین فرزندان ملت ایران در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مجروح شدن جمعی دیگر از حافظان امنیت و مرزهای میهن اسلامی، آن‌هم تنها ۲ روز پس از حماسه معجزه گون حضور ده‌ها میلیونی ایرانیان انقلابی، فهیم و زمان شناس گردید، حکایت از تأثیر سیلی سخت مردم ایران به سردمداران نظام سلطه و صهیونیسم و تروریسم آمریکایی و اقدام شیطانی آنان در انتقام از این شکست تاریخی و ماندگار دارد.

از دولت برادر پاکستان و نهادهای امنیتی و ارتش این کشور همسایه انتظار است با تشدید اقدامات و تدابیر امنیتی در مرزهای مشترک با جمهوری اسلامی ایران، عرصه را بر تروریست‌های تکفیری و مزدور دشمنان دو ملت، تنگ و با برخورد قاطع با آنها امکان هرگونه اقدام ضد امنیتی و مخاطره انگیز را از آنان سلب نماید.

با محکومیت شدید این جنایت تروریستی، شهادت پاسداران و بسیجیان این حادثه را به محضر حضرت ولی عصر (عج) و نایب بر حقش مقام معظم رهبری و فرماندهی کل قوا امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)، خانواده معظم شهدا و مردم شهید پرور و مجاهد استان اصفهان تبریک و تسلیت عرض نموده و اطمینان می‌دهیم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی راسخ‌تر و مصصم‌تر از گذشته در ادامه راه و آرمان شهیدان والامقام ضمن صیانت از امنیت و مرزهای میهن عزیزمان انتقام خون این شهیدان مظلوم را از دشمنان خبیث و وابسته به اردوگاه استکبار جهانی خواهد گرفت.

بزرگان و طوایف سیستان و بلوچستان حادثه تروریستی اتوبوس سپاه را محکوم کردند

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان، طوایف شمال سیستان و بلوچستان، طوایف خاش از جمله سران و بزرگان و نخبگان طوایف جمالزهی، ریگی، قلندرزهی، سالارزهی، هاشم‌زهی، کرم‌زهی، شهنوازی، مرادزهی، ایرندگانی، کرد و میربلوچزهی، سهراب‌زهی، تمندانی، شهلی‌بر، براهویی، شهرکی، بزی، اسلامی، رحمانی، شه‌کرم‌زهی، ناروئی، گرگیچ، گمشادزهی، عمرزهی، بامری، کبدانی و کشانی و محمودزهی، جمشیدزهی نیز در کنار شوراها و شهرداران و مسئولان از خاش با صدور بیانیه‌های جداگانه این حادثه کور را محکوم کرده‌اند.

محکومیت جهانی اقدام تروریستی در سیستان و بلوچستان

تعدادی از کشورهای خارجی و شخصیت‌های سیاسی نیز با صدور بیانیه‌هایی اقدام تروریستی شب گذشته در سیستان و بلوچستان را محکوم کردند. در این زمینه اشتفان شولتسسفیر اتریش در تهران در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: امروز بیش از ۲۷ انسان جان خود را در یک اقدام تروریستی در سیستان و بلوچستان از دست دادند. هرگونه اقدام تروریستی باید محکوم شود. وی همچنین از طرف کشورش به خانواده قربانیان تسلیت گفت و برای مجروحان آرزوی بهبودی کرد.

چین حادثه تروریستی زاهدان را محکوم کرد

 

'هوا چون اینگ' سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه در کنفرانس خبری روزانه و در پاسخ به خبرنگار ایرنا افزود: چین ضمن محکوم کردن این حادثه تروریستی با مردم ایران و بازماندگان آن اظهار همدردی می کند.

وی با بیان اینکه چین این حادثه تروریستی را زیر نظر دارد تصریح کرد: چین با تروریسم در هر شکل آن مخالف است.

هلنا سانگلند سفیر سوئد در ایران نیز در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: بمبگذاری انتحاری امشب در سیستان و بلوچستان نشان داد هیچ کشوری از وحشت افراطی‌گری و خشونت در امان نیست.

همچنین آلیستر برت معاون امور خاورمیانه در وزارت امور خارجه انگلستان در حساب کاربری خود در توئیتر در واکنش به حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان نوشت: از حمله انتحاری رخ‌داده در جنوب‌شرقی ایران متأثر شدم. تروریسم در هر جایی غیرقابل قبول است و باید محکوم شود. با خانواده قربانیان ابراز همدردی می‌کنم.

وزارت امور خارجه کشورهای ترکیه و لبنان، حزب‌الله لبنان وسید عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق نیز با انتشار بیانیه‌هایی حادثه تروریستی شب گذشته در سیستان و بلوچستان را محکوم کرد.

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.