امریکا از کشورها باج خواهی مالی و امنیتی می کند

سیاسی /
شناسه خبر: 448497

رییس شورای راهبردی روابط خارجی ضمن اشاره به باج‌خواهی مالی دولت امریکا از کشورهایی مثل چین، روسیه و حتی اروپا،‌ از رفتار تازه این کشور تحت عنوان باج‌خواهی امنیتی یاد کرد.

سیدکمال خرازی امروز- سه شنبه- در نشست 4 دهه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران که با حضور وزیران خارجه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و جمعی از سفرا و نمایندگی های مقیم تهران برگزار شد، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را سه شعار محوری انقلاب عنوان کرد و افزود: ما برای این سه شعار هزینه های سنگینی را پرداخته ایم، چه در ابتدای پیروزی انقلاب که با تروریسم روبرو بودیم و چه در جنگ هشت ساله و بعد از آن تحریم و همچنین ادامه تروریسم در داخل و منطقه که با آن مواجه شدیم.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی بیان کرد: مبارزه با دشمن طبیعتا هزینه دارد و ملت ایران این آمادگی را نشان داده است که آماده است در راستای اهداف انقلاب هرگونه هزینه ای را بپردازد.

خرازی اضافه کرد: ما امروز در حالی چهلمین بار پیروزی انقلاب را جشن می گیریم که دنیا با یک بحران جدی روبرو است، بعد از ناکامی فاشیسم و کمونیسم امروز شاهد ناکامی لیبرالیسم و کاپیتالیسم هستیم. آنچه در اروپا و آمریکا اتفاق می افتد نشان می دهد که لیبرالیسم با مشکلات جدی مواجه است.

وی اظهار داشت: آمریکا که نماد سرمایه داری است و همواره در این جهت حرکت کرده مشاهده می کنیم که در اثر شکست سرمایه داری به جای رقابت در چارچوب معیارهای سرمایه داری دست به اقدامات تنبیهی علیه رقبای خود می زند و این یک امپریالیسم جدید است که امپریالیسم مالی نام دارد.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی اضافه کرد: در این امپریالیسم کشورها از قدرت مالی خود استفاده می کنند تا دیگران را زیر سلطه بگیرند و آنها را فرمانبردار کنند. ما در سال های اخیر نمونه های زیادی دیده ایم که چگونه آمریکا بانک هایی را که نافرمانی می کنند تنبیه می کند و این جز امپریالیسم نیست.

وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی خاطرنشان کرد: امروز دولت آمریکا به باج خواهی مالی از کشورهایی مثل چین، روسیه و حتی اروپا می پردازد و از طرف دیگر می بینیم که آمریکا شروع به باج خواهی امنیتی کرده است.

وی خاطرنشان کرد: زمانی آمریکا می گفت امنیت کشورهایی که در بلوک من هستند را حفظ می کنم ولی امروز رییس جمهوری آمریکا صریحا می گوید برای امنیت خود باید هزینه بپردازید و نمونه این برخورد را با عربستان می بینیم که انتظار دارد برای حمایت از عربستان از این کشور باج خواهی کند.
خرازی گفت: از طرف دیگر عربستان سعودی که روزگاری اعتباری برای خود داشت با سیاست های نامعقولی که در سال های اخیر اتخاذ کرده پایه های حکومت خود را سست کرده است به طوری که حتی یاران قدیمی آن هم از عربستان تبری می جویند.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی بیان کرد: حوادثی که در سال های اخیر به خصوص در قتل خاشقچی رخ داد دیدیدم که چقدر به اعتبار عربستان لطمه زد و یا دخالت در یمن و کشتار انسان های بیگناه اعتبار این کشور را زیر سوال برد.

خرازی مذهب، خاندان سلطنتی و نفت را سه پایه قدرت عربستان سعودی عنوان کرد و اظهار داشت: با سیاست های غلطی که دولت کنونی عربستان اتخاذ کرده است هر سه پایه قدرت در این کشور لطمه دیده است.

وی اظهار داشت: نوع حرکاتی که محمد بن سلمان به اسم مدرن تازی انجام می دهد حساسیت مراکز و شخصیت های مذهبی را برانگیخته است، از طرف دیگر اختلافات در خاندان سلطنتی و دستگیری آنها هم به عنوان یک بنیان قدرت به شدت دچار تزلزل شده است.

رییس شورای راهبردی روابط خارجی اضافه کرد: در مورد پایه سوم هم دیدیم که چگونه قدرت عربستان به تاراج می رود به طوری که ترامپ با یک دیدار 400 میلیارد دلار پول عربستان را باج خواهی کرد و این سه پایه قدرت به دلیل سیاست های نامعقول دولت عربستان با خطر روبرو است و در چنین شرایطی عربستان به دست خود راهی جز فرمانبرداری از آمریکا ندارد.

وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی یادآور شد: ناکامی سیاست هژمونی عربستان نکته دیگری است که باید به آن اشاره کرد. امروز عربستان در سوریه، عراق، لبنان و یمن جز هزینه و بی آبرویی چیزی کسب نکرده است.

خرازی ادامه داد: ایران به رغم 40 سال تحریم و دشمنی و به حرکت مردم و ایثار مردم باثبات ترین کشور منطقه است و دنیا این را می داند که جمهوری اسلامی با ثبات ترین کشور منطقه و مستقل ترین کشور دنیاست چون به فرمان هیچ کس نیست و هیچ کس نمی تواند آمال خود را بر جمهوری اسلامی تحمیل کند.

وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی تاکید کرد: جمهوری اسلامی همچنان در برابر مداخلات بیگانگان در منطقه ایستاده و معجزه ایمان را به خوبی نشان داده است.

وی یادآور شد: شعار نه شرقی، نه غربی سرلوحه سیاست خارجی جمهوری اسلامی بوده و خواهد بود و هر کشوری که از ما کمک خواسته و مورد تجاوز دیگران قرار گرفته به آن کمک کرده ایم.

موقعی که رژیم عراق کویت را اشغال کرد ما اولین کشوری بودیم که آن را محکوم کردیم و یا در زمانی که در ترکیه کودتا شد ما اولین کشور بودیم که آن را محکوم کردیم.

وی اضافه کرد: بنابر این تنها مساله امنیت ایران نیست بلکه امنیت کشورهای دیگر هم برای ما مهم است و اگر کسی از ما کمک بخواهد دریغ نخواهیم کرد.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی در تبیین اتهام زنی های اخیر به جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه عامل ناامنی در منطقه است، بیان کرد: نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه به چه معناست آیا ما منطقه را ناامن کرده ایم و یا خون داده ایم برای اینکه امنیت منطقه برقرار شود و حکومت های منطقه سرنگون نشود.

خرازی اظهار داشت: به عکس اتهاماتی که به ایران می زنند ما عامل امنیت منطقه بودیم و هستیم و این ائتلاف آمریکایی و عربستانی است که موجب ناامنی منطقه شده است.

امروز کاملا مشهود است که چه کسانی از داعش و جبهه النصره حمایت کرده اند. و آن چنان این گروه ها را مسلح کرده اند که تبدیل به یک لشکر تروریستی شده اند و چیزی نمانده بود که خاک سوریه و عراق را تصرف کنند که ایران به کمک آنها شتافت.

**نفوذ ما اجباری نیست


خرازی عنوان داشت: نفوذ ما اجباری نیست که با تسخیر دیگر کشورها شکل گرفته باشد، بلکه نفوذ ما معنوی است وقتی به دیگران کمک کنید نفوذ پیدا می کنید و این امری طبیعی است ما کشورهای دیگر را تسخیر نکرده ایم.

وی ادامه داد: از ما سوال می کنند که ایران 4 پایتخت عربی را تسخیر کرده است، ما کجا تسخیر کرده ایم، ما قلب های انسان ها را تسخیر کرده ایم و هر کس به مردم خدمت می کند در قلب های آنها نفوذ می کند و ما قلب مردم عراق و سوریه و یمن را تسخیر کرده ایم و این افتخار ما است./ ایرنا 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.