زهرا همتی، مدیر کل بهزیستی ایلام عنوان کرد:

رها 11 ساله صیغه مرد 44 ساله

اجتماعی /
شناسه خبر: 448174

خبر ازدواج رها کودک یازده ساله با مردی 44 ساله در هلیلان از توابع استان ایلام در روزهای اخیر با واکنش‌های شدید از سوی کاربران و برخی مسئولان مواجه شد. به همین بهانه با زهرا همتی، مدیرکل بهزیستی استان ایلام گفت‌و‌گو کردیم که می‌خوانید:

اخبار اجتماعی ایران/ خانم همتی، رها را چه موقع و از چه طریقی توانستید از خانواده همسرش تحویل بگیرید؟

روز یکشنبه با حکم دادستانی موفق شدیم رها را از خانه همسرش واقع در منطقه هلیلان از توابع استان ایلام بگیریم و به بهزیستی تحویل دهیم.

در حال حاضر شرایط روحی این دختر چگونه است؟

تیم تخصصی روانشناسی ما در حال ارائه خدمات به این کودک 11 ساله هستند تا از فشار روانی وارده به وی کاسته شود چراکه رها تحت تأثیر ترس‌هایی که این مدت تجربه کرده است شب‌ها در خواب جیغ می‌زند بنابراین به مشاوره و خدمات روانشناسی نیاز دارد، اما خدا را شکر در حال حاضر در شرایط بهتری بسر می‌برد.

آیا ازدواج رها با مردی سن بالا واقعاً به‌دلیل بدهی مالی که در سایت‌ها به آن اشاره شده صورت گرفته است؟ 

اول باید بگویم پدر و همسر رها تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند و درباره بدهی هم باید بگویم همسر رها این قضیه را انکار کرده و داشتن نسبت فامیلی دور و بیماری همسر اولش را بهانه ازدواج با رها عنوان کرده است. پدر و مادر این کودک هم که اعتیاد دارند از این خواستگاری استقبال کرده‌اند و شاید هم خواسته‌اند دخترشان را از سر باز کنند نمی‌دانم؛بنابراین رها را به صیغه این مرد درآورده اند؛ برای ما هم هنوز قضیه بدهی مالی محرز نشده است.

آیا در این خانواده سابقه چنین ازدواجی وجود داشته یا رها اولین قربانی این سبک از ازدواج در خانواده‌اش بوده است؟

خواهر رها هم در سن پایین به ازدواج مردی با اختلاف سنی بالا درآمده است. این خانواده علاوه بر این دو دختر صاحب دو فرزند پسر هستند که با توجه به شرایط اعتیادشان اصلاً صلاحیت نگهداری از فرزندانشان را ندارند.
خانواده رها هم در هلیلان ساکن هستند؟

خیر، همسر رها ساکن هلیلان است و پدر و مادر رها در شهریار از توابع استان تهران ساکن هستند به همین دلیل اورژانس اجتماعی تهران هم پیگیر این موضوع هستند و این پرونده از این زاویه هم در حال بررسی است، لازم به ذکر است پدر رها سابقه محکومیت هم داشته البته از علت حضور وی در زندان فعلاً اطلاعاتی در دسترس نیست.
آیا ازدواج کودکان در سن پایین در منطقه هلیلان هم مثل برخی از استان‌های کشور و مناطق حاشیه نشین تهران رواج دارد؟

بله، ازدواج کودکان در هلیلان موضوع عجیبی نیست یعنی در واقع این سبک از ازدواج در این منطقه وجود دارد، اما دختران در سن 14 یا 15 سالگی ازدواج می‌کنند و مشکلی هم ندارند، اما نه در سن زیر یازده سال! مردی که رها را به همسری خود برگزیده متولد سال 1353 است و کوچک‌ترین فرزند این مرد 13 سال سن دارد.
آیا ازدواج رها به‌صورت رسمی در جایی ثبت شده است یا خیر؟

خیر چون ازدواج زیر سیزده سال جرم محسوب می‌شود این ازدواج به‌صورت رسمی در جایی ثبت نشده و رها به صیغه این مرد درآمده است.
برنامه بهزیستی برای آینده رها چیست؟

فعلاً باید شرایط رها در خانه پدری و همسرش مورد بررسی قرار گیرد، باید بهترین گزینه برای او انتخاب شود، البته طی بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است رها از شرایط خانه پدری خود رضایت ندارد و حاضر به بازگشت نیست. این کودک در حال حاضر در مرکز بهزیستی بسر می‌برد و اولویت نخست ما بهبود وضعیت روانی رها است، با آغاز به‌کار ادارات به طور حتم از یک تیم روانشناسی بیرون از مرکز هم وقت خواهیم گرفت تا در کنار تیم تخصصی بهزیستی در صورت لزوم استفاده شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.