اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

2 زن نامزد دریافت 14 سیمرغ در جشنواره فیلم فجر

2 زن نامزد دریافت 14 سیمرغ  در جشنواره فیلم فجر

آزیتا موگویی و یلدا جبلی از سیمرغ باز ماندند

امشب اختتامیه جشنواره فیلم فجر برگزار می شود و باید دید چند سیمرغ روی شانه زنان حاضر در جشنواره خواهد نشست.

به گزارش «ایران آنلاین» در بخش کارگردانی امسال و در دوره ی سی و هفتم از جشنواره فیلم فجر 4 کارگردان زن حضور یافته اند: نرگس آبیار، مونا زندی، آزیتا موگویی و یلدا جبلی.

مونا زندی که در اولین حضورش در جشنواره فیلم فجر با «عصر جمعه» سیمرغ بهترین فیلم بخش نگاه نو را از آن خود کرد، امسال نیز با فیلم «بنفشه‌های آفریقایی» بار دیگر شانس خود را برای دریافت سیمرغ محک خواهد زد.فیلمی که نامزد بهترین موسیقی متن، بهترین بازیگر زن است.

---

آزیتا موگویی که پیش از این یک بار و در سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر با «تراژدی» حضور داشت، این بار با «ایده اصلی» که هم تهیه‌کنندگی و هم کارگردان ‌اش را به عهده داشته به جشنواره ی سی و هفتم آمده است.

------

یلدا جبلی هم با سابقه یک دوره حضور در جشنواره فیلم فجر، این بار نیز با فیلم «جمشیدیه» به تهیه‌کنندگی فردین خلعتبری به فجر آمده است. او پیش از این در بخش هنر و تجربه سی‌وسومین دوره جشنواره فیلم فجر برای فیلم «داره صبح میشه» نامزد دریافت جایزه شده بود.

 

------

در این میان اما آبیار که از سایرین باتجربه تر و شناخته شده تر است با فیلم «شبی که ماه کامل شد» به جشنواره ی سی و هفتم آمده است؛ فیلمی حرفه ای با سوژه ای حساسیت برانگیز؛ روایتی زنانه از داستانی مردانه. آبیار که با این فیلم بار دیگر مهر تایید محکمی بر قدرت داستان سازی و اثرپردازی خود زده و فیلمی را تولید کرده که از بسیاری از جنبه های هنری، تکنیکی و سینمایی قابل ارزش و تحسین است. اگرچه برخی ساخته ی آبیار را در بافتی جنسیتی مورد نقد و بررسی قرار داده اند اما این اثر بزرگتر از آن است که با چنین رویکردی مورد بررسی قرار گیرد چرا که شبی که ماه کامل شد را می توان یکی از بهترین و برترین فیلم های سینمای ایران از آغاز تا به امروز دید.

فیلم او نامزد بهترین چهره پردازی، بهترین طراحی لباس، بهترین طراحی صحنه، بهترین صداگذاری، بهترین موسیقی متن، بهترین نقش مکمل زن، بهترین نقش مکمل مرد، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی و بهترین فیلم است.

در میان سینماگران حاضر در جشنواره البته سه تهیه‌کننده زن نیز حضور دارند. زینب تقوایی تهیه‌کننده فیلم «سمفونی نهم» به کارگردانی محمدرضا هنرمند، الهام غفوری تهیه کننده فیلم قسم به کارگردانی محسن تنابنده و الهه نوبخت نیز تهیه کننده مستند «دلبند» است.

در میان تهیه کنندگان فیلم های کوتاه نیز اسم آزاده شاهمیری به صورت مشترک با سهیل امیرشریفی به عنوان تهیه کننده فیلم کوتاه «گسل» و امیلی پارسونز به عنوان تهیه کننده مشترک با فاطمه احمدی برای «دریای تلخ» به چشم می خورد.

 

 

کپی