سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر برگزار شد،نکته های جدی ای در آن وجود دارد که میتوان آن را آسیب شناسی کرد.

مهمترین آسیب و مشکل ساختاری این جشنواره در نامش نهفته است. یعنی ایدئولوژیک و مناسبتی و از بدو راه اندازی هم اعلام شده که معیار موضوعات و محتوای فیلمهایش انقلابی است و به مرور زمان این موضوع تاثیر و سایه اش را بر انتخاب و داوری فیلمها گذاشته است. و این تناقض به مرور زمان هم اصلاح نشده و بر پایه الگوها و مدل های استاندارد مشخص بین المللی نبوده است . و تلفیقی از شده از نوع اروپایی و آمریکایی و سوسیالیستی و ....
یکی از آسیبهای جدی این جشنواره این است که دولتی و حکومتیست و به صورت مستقل و توسط صنف سینما اداره نمیشود.
در این سالها ثابت شده که کیفیت فیلمها لزوما تاثیری بر تعیین و جایزه بردن آثار نداشته اند و مصلحت اندیشی دولتی را با خود همراه داشته است . آسیب دیگر دولت محور بودن این فستیوال ، این است که سلیقه ها و برنامه ها هم تغییر میکرده و عدم ثبات در مدیریت مستمر تاثیرش را در آئین نامه ها و حتی شکل اجرایی جشنواره گذاشته است .
در بحث انتخاب فیلمها تیم مشخصی که غالبا چهره های دولتی هم در آن وجود دارد بر انتخاب  فیلمها اثر گذاشته و سلیقه و چهارچوب مشخصی که فیلمسازان حرفه ای بتوانند برای آن تعریف کنند ، وجود نداشته.
باید در طی این سالها یک بازنگری جدی نسبت به این جشنواره اتفاق می افتاد تا در ادامه مسیرش اثرگذار باشد. شاید عامل اصلی افول آن هم همین باشد. ین جشنواره بعد از اینهمه سال یک هویت مشخص و سیاست کلان مدون و مستمر ندارد تعریف شده ندارد . حتی یک لوکیشن ثابت هم ندارد. بخصوص بخش بین المللی آن در حد شعار است. و هیچ وقت قوائد جهانی رعایت نشده و اثر گذاری هم در حوزه دیپلماسی نه در منطقه و نه در جهان نداشته است .
یک موضع ساده هم رعایت نمیشود که حتی فیلمها کامل دیده شوند. و این استرس و فشار و بی نظمی  که بر تهیه کنندگان و مدیران جشنواره وجود دارد هیچگاه اصلاح نشده است.
از طرفی چون مدیریت دولتی دارد همیشه سهم خواهی در آن اتفاق افتاده و فیلمهای خوبی بیرون ماندند.
هر ساله با هر دبیری تعداد جوایز و حتی میزان نمایش آثار تغییر می کند. گاهی فیلم مستند و کوتاه در آن هست و گاهی نیست.
در پایان آرزو دارم این جشنواره به اهالی سینما واگذار شود و دارای استانداردهای جهانی و حرفه ای شود.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.