اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
تأملی در سخنان عمر موسی دبیرکل پیشین اتحادیه عرب

ضرورت گفت‌و‌گو میان ایران و کشورهای عربی

ضرورت گفت‌و‌گو میان ایران و کشورهای عربی
مرتضی محمدی کارشناس مسائل منطقه

عمر موسی دبیر کل پیشین اتحادیه عرب در گفت‌و‌گو با برنامه شبانگاهی الحکایه در شبکه ماهواره‌‌ ام. بی. سی مصر به نقش فزاینده کشورمان در تحولات منطقه خاورمیانه پرداخته و معتقد است ایران به قدرتی بزرگ تبدیل شده است.

 
 
 
 
 
وی سیاست‌های امریکا را موجب قدرت گرفتن ایران دانسته و از کشورهای عربی خواسته است به صورت یکپارچه و واحد نقشه سیاسی تعامل با ایران را ترسیم کنند. عمر موسی بر این باور است اتحادیه عرب باید در این زمینه ابتکار عمل را به‌دست گیرد. در جایی دیگر به نقل از مقامات کشورمان می‌گوید، ایران به فکر ایجاد یک کشور بزرگ به پایتختی بغداد است. وی معتقد است این سیاست از سوی کشورهای عربی محکوم شده است.
در ایران، با این ادبیات سال‌هاست آشناییم. به سیاستمداران و روشنفکران دنیای عرب یاد‌آوری می‌کنیم که درست در همین روزها در سال 1979، دولت انقلابی ما، سفارت اسرائیل را طی مراسمی به نمایندگان جنبش آزادیبخش فلسطین واگذار کرد. یاد‌آوری می‌کنیم که پس از چهار دهه، جمهوری اسلامی ایران بر وزنه و سیاست عربی در خصوص اسرائیل و مقابله با این رژیم افزود و دامنه مقابله با آن را به ورای دنیای عرب گسترده ساخت. یاد‌آوری می‌کنیم که حکومت انقلابی ما، تقویت و تحکیم روابط همه جانبه با کشورهای اسلامی را سرلوحه وظایف خود تعریف کرد و در قانون اساسی‌اش گنجاند. اگر بخواهیم، بر این سیاهه که در طول چهار دهه گذشته رخ داده، می‌توانیم بازهم بیفزاییم. اما نباید و شایسته هم نیست که بر سر اختلاف‌ها و دشواری‌های فهم مشترک، مصرانه بایستیم. 
این به صلاح جهان عرب و ما نیست. در چهار دهه گذشته، جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده با کشورهای عربی روابطی مبتنی بر احترام متقابل و اعتماد‌سازی ایجاد کند که کمتر مورد استقبال قرار گرفته است. 
حتی پیشنهاد ایجاد یک مجمع امنیتی شامل ایران و برخی از کشورهای عربی مطرح شد، که با بی‌میلی اعراب روبه‌رو گردید. در ارتباط با بحران‌هایی مانند یمن و سوریه نیز، آمادگی لازم برای گفت‌و‌گو وجود داشته، ولی با استقبال روبه‌رو نشده است. کشوری مانند مصر که خود وزنه‌ای در جهان عرب است، علیرغم داشتن مواضع یکسان با جمهوری اسلامی ایران در خصوص بحران‌های سوریه و عراق، از مذاکره مستقیم خودداری کرده است. با همه این تفاسیر، از گفته‌های عمر موسی اینگونه برمی‌آید که وی به نوعی طرفدار گفت‌و‌گوی انتقادی با ایران است. دیدگاه وی در زمانی که جهان عرب از مشکلات و بحران‌های بسیاری رنج می‌برد، می‌تواند یک دریچه امید باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد. در چنین شرایطی لازم است، ابرهای بدبینی و سوء ظن کنار زده شده و رویه اتهام زنی منسوخ گردد. بنابراین، گفت‌و‌گو‌ها باید به دور از غرض ورزی و در فضایی آمیخته از دوستی و برادری صورت پذیرد. در شرایطی که امریکا و رژیم صهیونیستی سعی در تنگ‌تر کردن محاصره مردم فلسطین و همچنین جهان اسلام را دارند، گفت‌و‌گو میان دو قطب مهم جهان اسلام (ایران و اعراب)، یک امر لازم و ضروری است. هر دو طرف در زمینه‌هایی مانند خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای، مسأله فلسطین، قدس و مبارزه با تروریزم دیدگاه‌های یکسان دارند. همچنین از لحاظ اقتصادی و فرهنگی به یکدیگر نیازمند هستند و می‌توانند دست بیگانگان را از بازارها و منابع ملی خود کوتاه کنند. 
بدیهی است، فاصله گرفتن و القای حس بدبینی، موجب تضعیف بیشتر جهان اسلام شده و همزمان باعث پایداری جایگاه اسرائیل خواهد شد. ضمن اینکه تفرقه میان برادران دینی، باعث خرسندی دشمنان امت اسلامی خواهد شد.
 
کپی