در وادی اسکار

فرهنگی /
شناسه خبر: 447575

براد برد استاد ژانر انیمیشن که البته فیلم‌های اجتماعی و خانوادگی نیز کم نساخته است، می‌گوید برای او و سایر اعضای گروه تولید فیلم «شگفت‌انگیزها 2» هیچ چیز شادی بخش‌تر از کاندیداشدن این فیلم برای جایزه اسکار برترین کارتون سال نبوده است.

---
«برد» و محو فاصله 14 ساله
  قسمت اول این فیلم نیز در سال 2005 نامزد اسکار انیمیشن و در نهایت برنده آن شد اما گذشت 14 سال بین زمان‌های ساخت و عرضه این دو قسمت باعث شده بود عده‌ای بپندارند بخت زیادی برای مطرح شدن فیلم دوم و رسیدنش به اسکار نیست. براد برد که با مهارت حرف‌های خود چیزی خلاف این را به تصویر کشید، می‌افزاید: عکس‌العمل‌ها از زمان عرضه فیلم بسیار خوب و وسیع بوده است. من از کاندیدا شدن فیلم «بائو» برای اسکار برترین انیمیشن کوتاه نیز مسرور شدم زیرا به‌عنوان «پیش نمایش» در سالن‌های محل پخش «شگفت‌انگیزها 2» به نمایش درمی‌آمد و من از این طریق بیش از پیش با اوصاف دومی‌شی و بتی‌نیمن کاب خالقان این فیلم آشنا شدم. بواقع دومی‌شی آن‌قدر بااستعداد است که در روند تولید فیلم ما نیز با ما همکاری کرد.
قدردانی آدامز از یک گروه حرفه‌ای
ایمی آدامز هنرپیشه مجربی که برای ایفای نقش لین‌چنی همسر دیک چنی معاون رئیس‌جمهوری سابق امریکا در فیلم «معاون» کاندیدای اسکار نقش دوم زن سال شده و روز 6 اسفند در زمان توزیع نودویکمین دوره این جوایز از پیروزی یا ناکامی خود در این زمینه مطلع خواهد شد. هفته پیش گفت: پیش از هر چیزی در روند تولید این فیلم از همکاری با یک گروه حرفه‌ای لذت برده‌است. وی افزود: مراحل مختلف ساخت این فیلم به شکلی پیش رفت که من بسیار آن را دوست داشتم و باید بابت آن از آدام مک‌کی در مقام کارگردان تشکر کنم. بواقع این مک‌کی بود که نه فقط براساس وقایعی تاریخی داستان‌پردازی فوق‌العاده‌ای را ارائه داد بلکه یک محیط کاری پر‌ثمر و حرفه‌ای را نیز با تکیه بر حضور تک‌تک اعضای گروه تولید فراهم آورد. وظیفه خود می‌دانم که از همه اعضای گروه تولید این فیلم قدردانی کنم و همچنین از سایر هنرمندان کاندیدا شده این فیلم (مجموعاً با 8 نامزدی) تشکر و بر هنر و کارآیی‌شان تأکید کنم.
---
اسپایک لی و هشدار به ترامپ
اسپایک لی کارگردان نامدار و سیاهپوست امریکایی که فیلم «کلانزمن سیاه» او نامزد شش جایزه اسکار امسال شده است، هفته پیش گفت شادی این قضیه در دو سه روز اول بعد‌ از اعلام اسامی کاندیداها در وجود وی جریان داشته اما اینک بیشتر به این می‌اندیشد که فیلم او با مضمون ضد تبعیض‌نژادی‌اش تا چه حد برای دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری امریکا که رویکردهای متفاوتی دارد، آزار رسان و هشداردهنده است. وی اضافه کرد: من با اعضای گروه تولید فیلم‌ام و همچنین آدام درایور که کاندیدای اسکار نقش دوم مرد شده است، گفت‌وگو و به آنها شادباش‌هایم را ابلاغ کردم اما فکر می‌کنم بهترین وجه ماجرا منقلب شدن حال ترامپ است که بعد‌ از رفتنش به کاخ سفید بیش از دو سال است که مردم ما و کل دنیا را آزار می‌دهد و پیام آور  نفرت و قطع روابط در سطح جهان شده است.
«استون» ویک تجسم غریب
«اما استون» که کاندیدا شدنش برای اسکار نقش دوم زن امسال به سبب بازی سرشار از ظرایف‌اش در فیلم تاریخی- درباری «محبوب» از قبل هم قابل پیش‌بینی بود معتقد است آن چه وی را در این فیلم به اوج قله کار حرفه‌ای در سینما و به‌تبع آن به تقدیر شدن خود از سوی آکادمی اسکار رسانده، وجود بالاترین درجات دلسوزی و مهارت در همبازیان و سازندگان فیلم بوده است. اما استون درباره «محبوب» که کاندیدای 10 اسکار شده است، اظهار داشت: کار در این جمع و زیر نظر یورگوس لانتیموس (کارگردان یونانی «محبوب») افتخاری بزرگ و دلیل اصلی شکوفایی هنری فیلم و اوجگیری من بوده است. از حق نباید گذشت که اولیویا کولمن و راشل وایز همبازیان اصلی من در «محبوب» نیز هر یک منابع الهام پراهمیتی برای من بودند. بازسازی دربار سرشار از تضاد «ملکه آن» حاکم انگلیس در بخشی از قرن هفدهم توسط لانتیموس در این فیلم کار هر کسی نبود اما لانتیموس و همکارانش این تجسم غریب را عینیت بخشیدند.
---
مایه‌های غرور و سرور کوارون
برای آلفونسو کوارون خالق مکزیکی «روما» شاهکاری نوستالژیک که همپا با «محبوب» یورگوس لانتیموس کاندیدای 10 اسکار 2019 شده، بزرگ‌ترین دستاورد و مهم‌ترین موفقیت نامزد شدن دو هنرپیشه تازه کار و نوجوان فیلمش برای اسکارهای نقش اول و دوم زن بوده است. کوارون که خود سابقه فتح اسکارهای اصلی سال 2013 را با فیلم فضایی سنت شکن خود به‌نام «جاذبه» دارد و در «روما» داستان نوجوانی خود و زندگی پر فقر خانوادگی‌اش را در یکی از زاغه‌های مکزیکوسیتی شرح می‌دهد، می‌گوید: هواپیمای من در حال نشستن روی باند فرودگاه مرکزی لندن بود که پسرم زنگ زد و خبرهای کاندیدایی روما را به من داد. من طبعاً به وجد آمدم اما هیچ چیز به‌اندازه نامزد شدن یالیتزا آپاریچیو و مارینا دی تاویرا مرا صاحب غرور و سرور نکرد. زیرا هر دو تازه کارانی هستند که برای اولین‌بار روی پرده‌های نقره‌ای می‌نشینند و تجربه‌شان در این زمینه اندک‌تر از آن است که به وصف آید. آنها قلب و جان فیلم من هستند و به بهترین شکل توانسته‌اند احساسات و مناسبات موجود در قصه را به بینندگان انتقال بدهند.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.