اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹

مشکلی بزرگ در انتظار عربستان است

مشکلی بزرگ در انتظار عربستان است

قانونگذاران دو حزب آمریکا بار دیگر در تلاشند تا با تصویب قطعنامه‌ای به حمایت این کشور از ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ علیه یمن پایان دهند.

 این اقدام از سوی قانونگذاران جمهوری خواه و دموکرات آمریکایی بیش از اقدامی مشابه در ماه گذشته در سنای این کشور شانس تصویب دارد.

سناتور جمهوری خواه مایک لی، سناتور دموکرات کریس مورفی و سناتور مستقل برنی سندرز به همراه رو خانا و مارک پوکان، نمایندگان دموکرات‌ها امروز (چهارشنبه) در یک نشست خبری به ارائه این قطعنامه می‌پردازند.

سنای آمریکا در دسامبر ۲۰۱۸ با ۵۶ رای موافق در مقابل ۴۱ رای مخالف قطعنامه "اختیارات جنگی" مرتبط با یمن را تصویب کرد و این در حالی بود که هفت جمهوری خواه به دموکرات‌ها برای رای گیری این قطعنامه ملحق شدند.

این نخستین بار بود که مجلس نمایندگان و سنای آمریکا از قطعنامه‌ای برای خروج نیروهای آمریکایی از یک اقدام نظامی تحت قانون اختیارات جنگی حمایت کردند.

قانون اختیارات جنگی که در سال ۱۹۷۳ تصویب شد اختیارات رئیس جمهور برای مکلف کردن نیروهای کشورش جهت عملیات جنگی برون مرزی بدون موافقت کنگره را محدود می‌کند.

البته این قطعنامه اجرایی نشد چون جمهوری خواهانی که کنترل مجلس نمایندگان را برعهده داشتند اجازه رای گیری را پیش از پایان سال گذشته میلادی صادر نکردند.

دموکرات‌ها اکنون اکثریت مجلس نمایندگان را برعهده دارند اما جمهوری خواهان کنترل بیشتری بر سنا دارند. قانونگذاران باید اکثریت دو سومی را برای مجلس نمایندگان و سنا به دست بیاورند تا بر حق وتوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا فائق بیایند.  / ایسنا

کپی