طرح جریمه ریالی سربازی در سال آینده متوقف شد

اجتماعی /
شناسه خبر: 443202

طرح جریمه ریالی سربازی که با هدف تعیین تکلیف مشمولان غایب خدمت نظام وظیفه اجرایی شد در هماهنگی با مجلس شورای اسلامی به ماه‌های پایانی خود نزدیک می‌شود. از این‌رو مشمولان تنها دو ماه فرصت دارند از مزایا و امتیازات این طرح برای تعیین تکلیف وضعیت خدمت سربازی خود استفاده کنند.

 
 
 
 
 
 
 به‌گفته سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیروهای مسلح متأسفانه اجرای این طرح در سال‌جاری نه تنها از تعداد مشمولان غایب کم نکرد بلکه باعث افزایش آمار مشمولین غایب نیز شده تا جایی که آخرین آمار نشان می‌دهد این تعداد از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر به حدود 2 میلیون و 670 هزار نفر رسیده است.
سردار کمالی در ادامه به «ایران» گفت: از سوی دیگر اجرای این طرح به عامل تبعیض و بی‌عدالتی در بین سربازان تبدیل شده است به گونه‌ای که شواهد از کاهش انگیزه و کارآیی سربازان در انجام خدمت سربازی خبر می‌دهد. همچنین براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته بسیاری از مردم با اجرای طرح جریمه ریالی سربازی مخالف هستند و آن را عامل بی‌عدالتی در کشور می‌دانند چرا که قشر ضعیف جامعه نمی‌توانند از آن استفاده کنند. او تأکید کرد: با توجه به معایب مطرح شده و بررسی همه جانبه این طرح، پیشنهاد حذف آن در بودجه سال 98 به ستاد کل نیروهای مسلح ارائه و پس ازتأیید در این ستاد به مجلس و کمیسیون تلفیق ارسال شد. سردار کمالی اظهار داشت: اگرچه نمایندگان نسبت به اجرای این طرح نیتی خیر داشتند اما با توضیحات و پیگیری‌های انجام شده و موافقت ستاد کل نیروهای مسلح سرانجام متقاعد شدند که معایب و آسیب‌های این طرح بسیار بیشتر از منافع آن است. وی تصریح کرد: از این‌رو مقرر شد این طرح تنها تا پایان سال ۹۷ اجرا شود و این بدان معنا است که طرح جریمه ریالی سربازی به هیچ وجه در سال ۹۸ اجرا نخواهد شد. سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه کل کشور سال ۹۸ نیز در حاشیه جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی به این موضوع اشاره کرد وگفت: بر اساس مصوبات چهار سال گذشته جریمه غیبت‌های بیش از هشت سال سربازی از مشمولان دریافت می‌شد و آنها از خدمت سربازی معاف می‌شدند، اما در سال ۹۸ چنین حکمی وجود ندارد. محمد مهدی مفتح با اشاره به وضعیت آن دسته از مشمولینی که باید بخشی از اقساط جریمه خود را در سال 98 پرداخت کنند، تصریح کرد: طبق یکی از این مصوبات مقرر شد افرادی که در سال 97 و قبل از آن جریمه غیبت‌های بیش از هشت سال سربازی را به‌صورت اقساط پرداخت می‌کردند می‌توانند در سال 98 اقساط خود را باز پرداخت کنند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.