فرار روهنگیایی ها از هند به بنگلادش

بین الملل /
شناسه خبر: 441463

در پی اخراج دومین گروه از پناهجویان روهینگیا صدها تن از مسلمانانی که به هند پناه برده بودند ناچار شدند از ترس جانشان از مرزهای هند به بنگلادش بگریزند.

در دو ماه گذشته با آغاز کارزارهای انتخاباتی در هند مساله مهاجران به جریان افتاده است و طرحی برای ثبت نام شهروندان هندی در ایالت آسام به اجراگذاشته شده است که می گویند این طرح برای شناسایی مهاجران غیر قانونی بنگلادشی است. سازمان ملل قبل از این اتفاق اعلام کرده بود شرایط برای بازگشت پناهجویان مساعد نیست و از این تصمیم هند ابراز نگرانی کرده بود. رسانه بنگلا تریبیون نیز امروز در گزارشی اعلام کرد که در 10 روز گذشته حداقل 468 تن از روهینگیایی ها از ترس اخراج شدن از هند به بنگلادش فرار کردند.
ابول خیر رییس پلیس منطقه اوخیا بنگلادش در این ارتباط گفت :طی یک هفته اخیر دستکم 48 پناهجوی مسلمان را که در حال فرار از هند بودند شناسایی و در اردوگاههای مهاجران در کاگس بازار اسکان دادیم . محمد عبدل الکلام رییس کمیته مهاجران بنگلادش هم این ادعا را تایید و تصریح کرد ما اطلاعات تازه ای به دست آورده ایم که نشان می دهد مسلمانان روهینگیا از هند به بنگلادش گریخته اند و در کاگس بازار به وضعیت این افراد رسیدگی می کنند.
در هفته ای که گذشت وزارت کشور هند گزارشی را به به پارلمان این کشور تحویل داد که در آن گفته شده بود که از سال 2015 تاکنون نیروی مرزی هند 478 مسلمان روهینگیا را بازداشت کرده است.
هند با وجود اینکه شرایط برای مسلمانان روهینگیا فراهم نبود، در اکتبر2018 (مهر) هفت نفر از آنها را به ایالت راخین میانمار بازگرداند. همچنین در سوم ماه ژانویه سال 2019 یک خانواده پنج نفری که در ایالت آسام زندانی بودند را نیز به مقامات میانمار تحویل داد.
دولت هند بر این باور است که مسلمانان روهینگیا که به صورت غیر قانونی وارد هند شده اند، تهدید امنیتی برای این کشور محسوب می شوند.
اما کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد برای در امان ماندن جان 14 هزار و پانصد نفر از پناهندگان روهینگیا کارت شناسایی صادر کرده است تا کشورهای همسایه با آنها بدرفتاری نکند و به طور غیر قانونی آنها را بازداشت و یا اخراج نکنند. ولی دهلی نو کارت های شناسایی پناهندگان روهینگیا را به رسمیت نمی شناسد و ادعا می کند که اخراج مسلمانان میانماری از هند جان آنها را به خطر نمی اندازد.