صبح امروز 24 دی ماه یک فروند هواپیمای بوئینگ در حوالی کرج دچار سانحه شد. این هواپیمای باری 707 و حامل گوشت، هنگام فرود اضطراری از باند خارج و دچار حریق شد. آخرین اخبار حاکی از آن است که 15 نفر از سرنشین های هواپیما جان باخته و تنها مهندس پرواز آن زنده مانده است. همچنین برخلاف اعلام سخنگوی سازمان هواپیمایی، هواپیما متعلق به قرقیزستان نیست، بلکه از فرودگاه «مَناس» بیشکک پرواز کرده اما متعلق به شرکت " پیام‌ایر " است.

بر اساس بیانیه روابط عمومی ارتش  بوئینگ 707 ارتش که برای کمک در طرح مردم‌یاری حامل گوشت بوده، از مبدا بیشکک کشور قرقیزستان، اقدام به فرود اضطراری در فرودگاه فتح البرز کرده که در هنگام فرود از باند خارج و پس از برخورد با دیوار انتهایی باند دچار آتش سوزی شد.

جزئیات علت حادثه و وضعیت شهادت یا مجروحیت کارکنان تیم پروازی و خدمه آن با اعزام تیم های تخصصی در دست بررسی است.- ضمن اینکه برخلاف اعلام سخنگوی سازمان هواپیمایی که گفته بود این هواپیما متعلق به قرقیزستان بوده، سخنگوی فرودگاه «مَناس» بیشکک اعلام کرد هواپیما از این فرودگاه پرواز کرده اما متعلق به شرکت پیام‌ایر است از این رو پیگیری‌های ایسنا نشان می‌دهد این مسأله صحت ندارد.

تحویل اجساد 15 قربانی سقوط هواپیما به پزشکی قانونی و تشخیص هویت 10 تن


مدیرکل پزشکی قانونی استان البرز از تحویل جسد 15 تن از قربانیان حادثه سقوط هوایپما در زیبادشت به پزشکی قانونی خبر داد.

حمید داوود آبادی با بیان اینکه هویت 10 تن از جانباختگان قابل تشخیص است، تصریح کرد: همچنین نسبت به تشخیص هویت دیگر جانباختگان نیز تردد وجود داشت که بنا شد با انجام آزمایش های ژنتیک و نمونه برداری از اعضای خانواده ها نسبت به شناسایی و تشخیص هویت این افراد اقدام شود.

یک زن در میان جانباختگان

داوود آبادی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره گفت: تا کنون اجساد 15 تن از قربانیان حادثه هواپیما شامل 14 مرد و یک زن به پزشکی قانونی استان البرز تحویل داده شده است.

مدیرکل پزشکی قانونی استان البرز در مورد اسامی جانباختگان نیز گفت: با دستور دادستانی و انجام بررسی های نهایی اسامی این افراد اعلام خواهد شد.

داوود آبادی در مورد تحویل اجساد نیز گفت: با دستور مقام قضایی اجساد به خانواده هایشان تحویل داده خواهد شد و احتمالا تا عصر امروز این اقدام انجام شود

تصویر کاپیتان بوئینگ٧٠٧

تصویر تیمسار خلبان قجاوند، کاپیتان بوئینگ٧٠٧ سانحه دیده در کرج در کاکپیت بوئینگ٧٠٧

 

اسامی جان باختگان

اسامی گروه پروازی و سرنشینان هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ ارتش که صبح امروز در فرودگاه فتح استان البرز دچار سانحه شد، به شرح زیر است:

۱- امیر خلبان قجاوند
۲- سرهنگ خلبان جواد سلیمانی

۳- سرهنگ معلم خلبان ندری
۴- سرهنگ معلم خلبان عبدلی

۵- سرمهماندار فریدون شیخی
۶- مهندس پرواز علیزاده

۷- مهندس پرواز مهدوی
این در حالی است که دکتر مهرداد علی بخشی - مدیرکل بحران سازمان پزشکی قانونی کشور - با بیان اینکه با انتقال اجساد ۱۵ تن از قربانیان سقوط هواپیما در کرج، تیم پرشکی قانونی استان البرز به آماده باش درآمده و پس از انتقال اجساد به پزشکی قانونی نسبت به شناسایی هویت آنها اقدام کردند، از اسامی ۱۰ پیکر شناسایی شده در حادثه زیبادشت کرج بشرح زیر یاد کرد: 

۱- غفور قجاوند
۲- محمد باقر ندری
۳- جواد سلیمانی
۴- محمد عبدلی
۵- عزیزاله علیزاده
۶- سعید قاسمی
۷- فریدون شیخی
۸- شاکر آجرلو
۹- مریم زارعی نژاد
۱۰- علی افروغ

علی بخشی با اشاره به انجام آزمایشات برای تشخیص هویت دیگر اجساد منتقل شده ادامه دارد، گفت: محمد رضا طاهری، مصطفی محمودی،جواد مرادی، حمید رضا لطفیان و داود ذوالفقاری از سرنشینانی بودند که برای لیست پرواز در هواپیما حضور داشتند که انجام آزمایشات برای تشخیص هویتشان ادامه دارد.

 

تنها بازمانده از سقوط بوئینگ 707 ارتش مهندس پرواز هواپیما

 سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت تیم های ارزیاب اورژانس به محل سقوط هواپیمای غیرمسافربری در صفادشت رسیدند، شواهد نشان می دهد همه افرادی که در هواپیما بوده اند فوت کرده اند، فقط مهندس پرواز هنوز زنده است که به بیمارستان منتقل شد.

مهندس پرواز هواپیما به بیمارستان منتقل شد

مجتبی خالدی روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا با اعلام این خبر افزود: مهندس پرواز هواپیما زنده پیدا شده و به بیمارستان منتقل شده است و اعلام کرده که 16 نفر در هواپیما بوده اند. تاکنون از مصدوم یا فوتی در منازل مسکونی اطلاعی نداریم.

وی گفت: حادثه سقوط هواپیمای غیرمسافربری امروز ساعت 8:30 صبح در صفادشت رخ داده است.
وی بیان کرد: پس از تماس با سامانه 115 اورژانس بلافاصله دو دستگاه اتوبوس آمبولانس و چند دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شدند.
خالدی گفت: این هواپیما در شهرک مسکونی صفادشت سقوط کرده و احتمالا همه سرنشینان آن فوت کرده اند اما از آسیب جانی به ساکنان منطقه مسکونی هنوز خبر دقیق نداریم.
وی اضافه کرد: منزلی که هواپیما به آن برخورد کرده خالی از سکنه بوده است. یک پیکر بی جان در محل حادثه پیدا شده و احتمالا 14 مصدوم یا فوتی دیگر نیز در این حادثه وجود دارد که در حال جست‌وجو هستیم.

کشف 7 جسد در محل سقوط هواپیما

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: تا این لحظه پیکر 7 فوتی حادثه سقوط هواییما در کرج پیدا شده است.

برخورد هواپیما با یک منزل مسکونی

مجتبی خالدی با اعلام  حادثه سقوط هواپیمای غیرمسافربری امروز ساعت 8:30 صبح در منطقه و شهرک مسکونی صفادشت و زنده ماندن مهندس پرواز هواپیما افزود: 16 نفر در هواپیما بوده اند. تاکنون از مصدوم یا فوتی در منازل مسکونی اطلاعی نداریم.

سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی جدیدترین خبرها در خصوص حادثه هواپیمای باری 707 را ارایه کرد.

به گزارش ایسنا، امیر تقی‌خانی اظهار کرد: صبح امروز یک فروند هواپیمای باربری 707 حامل گوشت برای کمک در طرح مردم یاری و کمک به اقتصاد کشور عزیزمان ایران از مبدا بیشکک کشور قرقیزستان اقدام به فرود اضطراری در فرودگاه فتح البرز کرد که در هنگام فرود از باند خارج شد و پس از برخورد با دیوار انتهایی باند دچار آتش سوزی شد.

وی افزود: این اقدام در راستای خدمت به هموطنان عزیزمان در عملیات مردم یاری توسط دلاورمردان در نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حال انجام بود که خلعت پرافتخار شهادت را تعدادی از عزیزان پوشیدند و همانطور که اشاره شد یک نفر از این عزیزان مجروح است و جزئیات علت حادثه و وضعیت شهادت یا چگونگی علت وقوع این حادثه توسط تیم‌های تخصصی که هم اکنون در منطقه هستند در حال بررسی است که ان‌شاءالله جزئیان آن را در اسرع وقت به اطلاع مردم شریف خواهیم رساند.

مدیرکل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری گفت: بوئینگ ۷۰۷ پس از برخورد به دیواره انتهای باند فرودگاه فتح وارد شهرک ویلایی شده است که به نظر نمی‌رسد امروز افرادی در این شهرک بوده باشند.

به گزارش صدای البرز از فارس، حسین رضایی‌فر در تشریح دیگر جزئیات سانحه بوئینگ ۷۰۷ نیروی هوایی ارتش در فرودگاه فتح کرج اظهار داشت: در حال حاضر در محل وقوع سانحه هستیم، نیروهای امدادگر مشغول تجسس و نجات پیکر جانباختگان این سانحه هستند و پیکر چند تن از آنها از هواپیما خارج شده است.

وی ادامه داد: طبق گزارش مسئولان یک نفر از حادثه‌دیدگان این سانحه نیز به بیمارستان اعزام شده است.
مدیرکل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری درباره اسامی خدمه و کرو پروازی و مسافران این هواپیما گفت: نهادی که متولی این هواپیما است یعنی ارتش جمهوری اسلامی ایران باید اسامی را اعلام کند.
وی تأکید کرد: این هواپیما پس از خروج از باند و برخورد به دیواره انتهای باند وارد شهرک مسکونی شده است که شهرکی ویلایی است و به نظر نمی‌رسد افرادی در آن ساکن بوده باشند.

 

اعزام 8 تیم ارزیاب به محل سقوط هواپیما
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از اعزام 8 تیم ارزیاب این سازمان به محل وقوع سقوط هواپیمای باری که حوالی پایگاه هوایی فتح (منطقه مسکونی) نزدیک کرج دچار سانحه شد، خبر داد.

مرتضی سلیمی گفت: پس از کسب اطلاع از خبر وقوع این سانحه هوایی بلافاصله ستاد بحران در سازمان امداد و نجات تشکیل شد و با قید فوریت های امدادرسانی 8 تیم ارزیاب به همراه 2 تیم آنست (سگ های تجسس و نجات) و یک فروند بالگرد به محل وقوع این سانحه اعزام شدند.
وی ادامه داد: این هواپیمای باری از نوع بوئینگ 707 از بیشکک به سمت فرودگاه پیام نزدیک کرج در حال حرکت بوده است.
هنوز اطلاع دقیقی از چگونگی بروز حادثه یا سرنشینان آن گزارش نشده است.

دلیل سقوط: اشتباه خلبان و فرود در فرودگاه فتح کرج

لحظاتی پیش سانحه هوایی در اطراف فرودگاه فتح کرج رخ دادو یک فروند بوئینگ 707 باری که از بیشکک عازم فرودگاه پیام کرج بود، به اشتباه در فرودگاه فتح به زمین نشست و خلبان نتوانست هواپیما را روی باند کنترل کند.

به گزارش «انتخاب»، هواپیمای باری۷۰۷ از بیشکک قرقیزستان به سمت فرودگاه پیام در حال حرکت بوده است که خلبان به اشتباه در فرودگاه فتح کرج فرود آمده است.

مسئولان می‌گویند دومین اشتباه خلبان ۷۰۷ این بوده است که زمان ورود به باند فرودگاه فتح، نتوانسته هواپیما را کنترل کند و از انتهای باند خارج شده است و به دیواره فرودگاه برخورد کرده است و پس از آن به شهرک مسکونی نزدیک فرودگاه برخورد می‌کند.

ظاهرا این هواپیمای باری مربوط به خطوط هوایی ایران نبوده است.

برخی خبرها حاکی از زنده بودن خلبان این هواپیما دارد.

هواپیما به منازل مسکونی شهرک زیبا دشت کرج برخورد کرده است. به گفته‌ کولیوند رئیس اورژانس کشور تا این لحظه جسد یک نفر از خدمه پروازی کشف شده است و با یک نفر مهندس پرواز جمعا ۲ نفر از خدمه پروازی تکلیف‌شان مشخص شده است.

 
 
 
تصاویر اختصاصی «ایران» از جانباختگان
 
 
تصاویری از حضور خانواده قربانیان حادثه سقوط هواپیمای ارتش
 
 
 
 
جعبه سیاه هواپیمای باری پیدا شد
در پی حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ در فرودگاه فتح کرج جعبه سیاه این هواپیما پیدا شده است.
 
 
 

 

به نقل از استانداری البرز، جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده در فرودگاه فتح کرج، پیدا شده است./ مهر


پیام تسلیت رئیس جمهور در پی شهادت ۱۵ تن از کارکنان نیروی هوایی ارتش

 

در پیام حسن روحانی آمده است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

سانحه تلخ و دردناک هواپیمای بوئینگ ۷۰۷  که منجر به شهادت جمعی از پرسنل خدوم نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حین خدمت رسانی به هموطنان عزیزمان شد، باعث تأثر و تاسف عمیق گردید. 
اینجانب با ابراز همدردی، این ضایعه را به ملت بزرگ ایران، عموم نیروهای مسلح، نیروی هوایی ارتش و به ویژه خانواده‌های داغدیده تسلیت می گویم و از درگاه ایزد منّان برای شهدای این حادثه، رحمت واسعه و برای بازماندگان، صبر و اجر مسألت دارم.

لازم است دستگاه‌های مسئول ضمن بررسی دقیق علل این حادثه، با اتخاذ تدابیر و اقدامات ضروری، از تکرار اینگونه رخدادهای ناگوار و جبران ناپذیر، پیشگیری به عمل آورند.

حسن روحانی
رئیس جمهوری اسلامی ایران/ ایسنا

 

لاریجانی سانحه سقوط هواپیمای ۷۰۷ ارتش را تسلیت گفت

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی جان باختن خلبان و کادر پروازی سانحه سقوط هواپیمای ۷۰۷ ارتش جمهوری اسلامی ایران را تسلیت گفت.

متن پیام لاریجانی بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سانحه سقوط یک فروند هواپیمای ۷۰۷ باری ارتش جمهوری اسلامی که باعث جان باختن خلبان و کادر پروازی شد موجب تاسف و تاثر گردید.

ضمن عرض تسلیت درگذشت این عزیزان به ملت شریف ایران و خانواده های داغدار آنان ، برای جان باختگان رحمت و غفران و برای بازماندگان صبر واجر از درگاه خداوند متعال مسئلت می کنم .

علی لاریجانی

رییس مجلس شورای اسلامی/  خانه ملت

 

وزارت دفاع جان باختن تیم پروازی ارتش را تسلیت گفت

 

 

به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، در پی سقوط هواپیمای باربری ارتش جمهوری اسلامی ایران در صفادشت کرج و جان باختن تعدادی از کارکنان تیم پروازی و خدمه آن، روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح این حادثه جانسوز هوایی را به تمامی آحاد مردم ایران اسلامی به ویژه خانواده بزرگ نیروهای مسلح تسلیت گفت و افزود:سانحه تلخ و دلخراش سقوط هواپیمای باربری 707 ارتش جمهوری اسلامی ایران و درگذشت جمعی از هموطنان گرامی ، تأثر و تألم شدید و اندوه فراوانی را به همراه داشته است.

کارکنان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح این حادثه جانکاه را به محضر بقیه الله الاعظم ارواحنا له الفداء، فرمانده معظم کل قوا حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی)، امیر فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و خانواده محترم شهیدان و عموم مردم کشورمان تسلیت عرض نموده و از خداوند متعال برای کلیه بازماندگان صبر جمیل و برای جانباختگان علو درجات ، رحمت و مغفرت واسعه را از درگاه ایزد منان مسئلت می کنند./ مهر

در حال تکمیل  آخرین اخبار از بوئینگ 707 ارتش / تصاویر اختصاصی جانباختگان
در حال تکمیل  آخرین اخبار از بوئینگ 707 ارتش / تصاویر اختصاصی جانباختگان
در حال تکمیل  آخرین اخبار از بوئینگ 707 ارتش / تصاویر اختصاصی جانباختگان
در حال تکمیل  آخرین اخبار از بوئینگ 707 ارتش / تصاویر اختصاصی جانباختگان
در حال تکمیل  آخرین اخبار از بوئینگ 707 ارتش / تصاویر اختصاصی جانباختگان
در حال تکمیل  آخرین اخبار از بوئینگ 707 ارتش / تصاویر اختصاصی جانباختگان

نظرات

نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.