در مسیر نقش‌آفرینی بیشتر مردم

سیاسی /
شناسه خبر: 440907

لایحه جامع انتخابات که بخشی از جزئیات آن از سوی سخنگوی وزارت کشور مطرح شده، نویدبخش اتفاقات خوبی در عرصه انتخابات کشور است. آنچنان که از صحبت‎های آقای سامانی می‎توان فهمید، رویکرد و نگاه درستی در این لایحه در پیش گرفته شده و امید است که با همین تصمیمات خوب، تبدیل به قانون شده و در مسیر اجرا قرار بگیرد.

 
 
 
  آنچه با تصویب این لایحه قابل توجه خواهد بود، تغییر ترکیب هیأت اجرایی مرکزی انتخابات است که طبق آن یک نفر از دبیران کل احزاب به انتخاب خانه احزاب، یک نفر از اعضای کانون وکلا به انتخاب اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری، یک نفر از مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری‎ها به انتخاب خودشان و یک نفر به عنوان نماینده تشکل‎های مردم نهاد به این جمع اضافه خواهند شد. این امر نشانه نقش مشارکت‎گونه‎ای است که مسئولان اجرایی انتخابات برای برخی از اقشار در موضوع انتخابات داشته و سعی دارند که نمایندگانی از صنوف مهم کشور در هیأت اجرایی آن حضور داشته باشند.
این تصمیم تقریباً شبیه به همان ترکیبی است که در هیأت منصفه‏ ها شاهد آن هستیم. هرچند در کشور ما هنوز هیأت منصفه، اقشار مختلف جامعه را نمایندگی نمی‏‌کند و مانده که به  نقطه‏ مطلوب برسیم اما در همه دنیا نماینده اقشار مختلف جامعه ترکیب هیأت منصفه‎ای که در دادگاه‎ها حاضر هستند را تشکیل می‎دهند.  
به هرحال لایحه جامع انتخابات را می‎توان آغاز خوبی دانست تا در مسیری حرکت کنیم که مردم خود هم برگزارکننده و هم ناظر بر برگزاری انتخابات باشند. در واقع این لایحه به فرض تصویب، هم امر اجرا و هم بحث نظارت را به سمتی می‎برد که مردم در آن نقش اصلی را داشته باشند.
تصمیم بر حضور نمایندگان مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری‎ها در این هیأت نیز از آن جهت قابل توجه و تقدیر است که این افراد از قشری هستند که بیشتر ارتباط را با بدنه اجتماع دارند. آنان بخش مهمی از صنوف را تشکیل می‌‏دهند و حسن چنین تصمیمی این است که مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری‎ها به دلیل ارتباطی که با جامعه دارند، می‎توانند واسط خوبی بین جامعه و حاکمیت باشند. امیدوارم تدوین این لایحه آغاز راهی برای حضور مردم در همه عرصه‎هایی باشد که به سرنوشت آنان وابسته است.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.