قانونگذاران مقدونیه رای به تغییر نام این کشور دادند

بین الملل /
شناسه خبر: 440648

پس از آنکه قانونگذاران مقدونیه تغییرات قانون اساسی را در جهت تغییر نام این کشور به "مقدونیه شمالی" تصویب کردند، در واقع این کشور بخشی از توافق تاریخی خود را برای پیوستن به ناتو و عادی سازی روابط با یونان را تحقق بخشیده است.

 این اقدام از سوی ناتو و اتحادیه اروپا مورد استقبال قرار گرفته چون این دو با یونان برای حمایت از توافق تغییر نام با وجود انتقادهای شدید از جانب اپوزیسیون اصلی این کشور لابی کردند.

تمامی ۸۱ قانونگذار مقدونیه حاضر در پارلمان از تغییر قانون اساسی برای تبدیل نام مقدونیه به مقدونیه شمالی حمایت کردند و به آن رای دادند. مابقی ۳۹ قانونگذار مخالف اما در اعتراض، رای ندادند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، زوران زائو، نخست وزیر مقدونیه به قانونگذاران گفت که این توافق اگرچه، بسیار دشوار بود اما تصمیمی ضروری برای کشور محسوب می‌شود.

این رای گیری در پی مذاکرات میان ائتلاف چپ میانه زائو و برخی از قانونگذاران اپوزیسیون برگزار شد که در ابتدا با حمایت از این توافق موافقت کردند اما در لحظه آخر، مخالفت‌شان را عنوان داشتند.

نخست وزیر مقدونیه گفت: نمی‌توان به یک توافق بهتر رسید و بدون یک توافق با یونان، عضویت ناتو و اتحادیه اروپایی هم درکار نیست.

این توافق به مناقشه ۲۷ ساله با یونان بر سر تغییر نام مقدونیه پایان می‌دهد.

با این حال، این توافق مخالفت‌هایی را هم در مقدونیه و هم در یونان داشته است و منتقدان در دو طرف می‌گویند که این مساله باعث ارائه امتیازات زیادی برای طرف دیگر می‌شود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفته که ائتلاف قویا از تحقق کامل این توافق حمایت می‌کند.

وی ادامه داد، این توافق یک همکاری قوی برای یک منطقه با شکوه و با ثبات است.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفته که این بلوک از توافق حمایت می‌کند و همچنان به ادامه حمایت کامل و همکاری با مقدونیه در جهت هدف استراتژیک پیوستن به اتحادیه اروپا پایبند است.  / ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.