دهمین دوره از «حراج تهران» دیشب در تهران برگزار شد

شب میلیاردی هنر در پایتخت

فرهنگی /
شناسه خبر: 440551

دیروز دهمین دوره از حراج تهران که اختصاص به فروش آثار تجسمی هنرمندان معاصر داشت، برگزار شد. نزدیک به چهارساعت جمعی از کلکسیونرها چشم به چکشی دوختند که هر بار با مبلغی بالاتر به اعلام قیمت‌های نهایی آثار به صفحه تریبون مجری می‌خورد و مجری برنامه جمله «فروخته شد» را بلند اعلام می‌کرد و در پی اثری دیگر می‌رفت.

آثاری که دیروز در این حراج چکش خوردند از بین آثار ۱۰۵ هنرمندی انتخاب شده بودند که تنها شانزده نفرشان امروز در قید حیات هستند و 89 نفر از هنرمندانی که آثارشان چوب حراج خورد، نبودند تا ببینند و بشنوند که چه قیمتی روی آثارشان گذاشته می‌شود و در نهایت با چه قیمتی به خانه و گنجینه شخصی چه کسی می‌روند؟ البته در گفت‌و‌گویی که ساعاتی پیش از آغاز حراج با آیدین آغداشلو، نقاش معاصر، داشتیم او از این مسأله سخن گفت که اصولاً هنرمندان در این بین سهم و سودی ندارند و چیز دندان‌گیری از این فروش‌ها گیر آنها نمی‌آید. آغداشلو که خودش در بسیاری از حراج‌ها و فضاهای هنری در خرید و فروش تابلو، به‌عنوان کارشناس حضور داشته و دارد، درباره این موضوع به «ایران» می‌گوید: «هیچ حقی از این فروش‌ها به هنرمند نمی‌رسد و این جزو طبیعت کار است.» اما حراج تهران چطور شکل گرفت و آثار چه کسانی در این ده‌ دوره به فروش رسید و رکورددارها تا امروز چه کسانی هستند؟
پر فروش و پر حرف و حدیث
علیرضا سمیع‌آذر، پایه‌گذار حراج تهران خرداد سال ۱۳۹۱ این حراج را با هدف مبادلات آثار هنری بنیان گذاشت و قصد کرد تا اولین دوره حراج به ارائه و فروش آثار هنرمندان معاصری بپردازد که سبک و سیاق مدرنیستی داشتند. آن زمان شاید کمتر کسی تصور می‌کرد این حراج بتواند به دهمین دوره خود برسد و البته حرف و حواشی در این مدت کم نبود و هر بار که زمزمه برگزاری دوره جدید می‌آمد حرف و حدیث‌ها نیز قوت می‌گرفت؛ از پولشویی تا رد پای آقازاده‌ها و... با این حال امروز و پس از برگزاری ده دوره از این حراج، ۹۵۷ اثر از ۳۱۳ هنرمند در این بازه زمانی چکش خورده‌اند و نزدیک به بیست میلیارد تومان فروش به‌نام این حراج به ثبت رسیده است. نگاهی به آمارها نشان می‌دهد که ۹ درصد از این فروش به زنان هنرمند اختصاص داشته و دهه پنجاهی ها ۳ درصد، دهه شصتی‌ها ۲ درصد از این آمار و ارقام را به خود اختصاص داده‌اند. البته در سال‌های گذشته و در هشتمین دوره پای دهه‌هفتادی‌ها هم به این حراج باز شد که با واکنش‌های بسیاری هم در زمان خود مواجه شد.
سپهری همچنان رکورددار
دوره اول و دوم، دوره رکوردداری سهراب سپهری بود. تابلویی از سپهری با قیمت پایه ۱۸۰ تا ۲۵۰میلیون تومان به اولین دوره حراج آمد و در نهایت در این دوره که اختصاص به فروش ۷۳ اثر از هنرمندان مدرن و معاصر داشت به قیمت ۱۹۰ میلیون تومان فروخته شد و عنوان گران‌ترین اثر دوره نخست را به خودش اختصاص داد. این موفقیت باعث شد تا دو تابلو از سپهری به دوره دوم هم راه پیدا کند و بازهم آثار او ۷۰۰ و ۵۶۰ میلیون تومان به فروش رفتند تا این شاعر و نقاش مطرح معاصر لقب رکورددار دوره اول و دوم را از آن خود کند. در دوره‌های دیگر محمد احصایی، آیدین آغداشلو، منوچهر یکتایی، منیر شاهرودی فرمانفرماییان رکورد فروش را به‌نام خود ثبت کردند اما در دوره نهم باز هم این سهم با فروش ۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون به اثری از سپهری رسید.
چکشِ دهم و هنرمندانش
دهمین دوره اما باز هم شاهد حضور اثری از باسابقه‌ترین هنرمند حراج تهران یعنی منیر فرمانفرماییان بود که سال گذشته تالاری دائمی به‌نام او در باغ موزه نگارستان افتتاح شد. با احتساب سال تولد فرمانفرماییان، یعنی 1301 هنرمندان این دوره شامل پنج نفر متولد دهه ۱۳۰۰، ۱۷ نفر هنرمندان دهه ۱۳۱۰، هنرمندان ۱۳۲۰، ۱۶ نفر، هنرمندان دهه ۳۰، ۲۲ نفر، دهه ۴۰، ۱۶ نفر، دهه ۵۰، ۱۸ نفر و دهه ۶۰، ۱۱ نفر. آثار حراج دیروز شامل ۷۵ اثر نقاشی، ۱۹ نقاشیخط، ۱۴ مجسمه و ۶ عکس می‌شد که قیمت پایه آن رقمی بین قیمت ۲۵ تا ۳۵ میلیارد تومان برآورد شده بود. از بین این آثار کوروش شیشه‌گران که با دو اثر «آشوب» با قیمت ۸۰۰ تا ۱ میلیارد و دویست میلیون تومان و «درخت» با قیمت ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون، منیر (شاهرودی) فرمانفرماییان با دو اثر در حراج امسال حضور داشتند که یک اثر با قیمت ۲ تا ۳ میلیارد تومان و دیگری با قیمت ۳ تا ۴ میلیارد تومان چکش خوردند. در این حراج همچنین آثاری از عباس کیارستمی، حسن زنده‌رودی و بهمن محصص نیز حضور داشتند که اثر بدون عنوان کیارستمی با قیمت پایه ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان، ‌زنده‌رودی با دو اثر؛ یکی با قیمت ۳ تا ۴ میلیارد تومان و دومی با قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان، محصص هم با «پرنده‌ها» به قیمت ۲ تا ۳ میلیارد تومان از چهره‌های شاخص دهمین حراج تهران لقب گرفتند.
تماشا پیش از خداحافظی
یکی از ایده‌های خوب برگزارکنندگان این حراج، در معرض تماشای عموم قرار دادن آثاری است که در حراج حضور داشتند و از این رهگذر علاقه‌مندان هنر ایرانی، تا یک روز قبل از حراج تهران وقت داشتند آثار ارائه شده در دهمین حراج تهران را پیش از آنکه به خانه‌های صاحبان تازه‌شان بروند از نزدیک تماشا کنند. در این نمایشگاه که تا روز پنجشنبه برقرار بود ۱۱۴ اثر از بیش از ۱۰۰ هنرمند تا ۲۰ دی ماه به نمایش درآمد که شامل ۱۴ مجسمه، ۷۵ نقاشی، ۶ عکس و ۱۹ نقاشیخط می‌شد. این نمایشگاه به موزه‌ای با ارزش و البته چند روزه تبدیل شده بود که استقبال گرمی نیز از آن صورت گرفت و تقریباً در تمامی ساعات از بازدیدکننده خالی نماند./روزنامه ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.