مبتلایان به دیابت بخوانند

سلامت /
شناسه خبر: 440543

دیابت یکی از بیماری‌هایی است که معمولاً با افزایش غیرطبیعی قند خون نمایان می‌شود. این بیماری که این روزها به دغدغه بسیاری از افراد جامعه تبدیل شده است، روز‌به‌روز در حال افزایش است.

 بیماری‌های قلبی و عروقی زودرس، مشکلات کلیوی، سکته‌های مغزی و کمای دیابتی همگی آسیب‌هایی است که به‌دنبال ابتلا به دیابت کنترل نشده، بروز می‌کند. مشکلات جنسی یکی دیگر از عوارضی است که معمولاً بیماران مبتلا به دیابت را گرفتار می‌کند اما به‌دلیل خجالت و شرم در جامعه کمتر مطرح می‌شود و مبتلایان به ندرت به‌دنبال راهکار درمانی آن می‌روند.
دکتر مهری مهراد، رئیس انجمن نورویورولوژی در این باره به «ایران» می‌گوید: آمارها نشان می‌دهد حدود 41 درصد از مبتلایان به دیابت پس از گذشت 5 سال از بیماری دچار درجاتی از ناتوانی جنسی می‌شوند. دیابت بسیاری از ارگان‌های بدن را گرفتار کرده وعملکرد آنها را مختل می‌کند. توانایی جنسی و باروری بیمار نیز از این قاعده مستثنی نیست و تحت تأثیر ابتلا به دیابت دچار اختلال می‌شود. گذر زمان در مبتلایان به دیابت به تخریب رشته‌های عصبی و حتی عروق خون رسان منجر می‌شود که ابتلا به ناتوانی جنسی یکی از پیامدهای آن است.
این اورولوژیست تأکید می‌کند: معمولاً این افراد به‌دلیل شرم تلاش می‌کنند که مشکل خود را مخفی کنند و کمتر به‌دنبال درمان می‌روند. این درحالی است که ناتوانی جنسی درمان نشده، زوجین را با مشکلات فراوانی نظیر طلاق عاطفی و حتی طلاق قطعی مواجه می‌کند، از این‌رو پرداختن به آن از ضروریات است. آموزش و ارتقای آگاهی از طریق مراکز علمی سلامت جنسی، بهترین راه مقابله با این مشکل است. در این مراکز تلاش می‌شود با بهره‌گیری از حضور متخصص اورولوژی، روانشناس، کارشناس سلامت باروری و پزشک، مشکل این بیماران درمان شود.
وی خاطرنشان می‌کند: بر خلاف تصور عموم، مردان بیش از زنان، مشکل خود را مخفی می‌کنند. این درحالی است که تشخیص بموقع و درمان مناسب می‌تواند از ابتلای بسیاری از بیماران دیابتی به ناتوانی جنسی پیشگیری کند.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.