بسته‌هایی که به چند سفارتخانه و کنسولگری در دو شهر ملبورن و کانبرای استرالیا ارسال شده است، تبدیل به مهم‌ترین پرونده امنیتی این روزهای این کشور شده است و پلیس استرالیا با بازداشت چند مظنون سعی بر پیدا کردن متهمان این پرونده دارد.

 
 
 
 
به‌ گزارش گاردین، این بسته‌ها که هنوز ماهیت و جزئیاتشان مشخص نشده و تعداد آنها بین 12 تا 14 عدد اعلام شده است، به کنسولگری‌های ایتالیا، یونان، کره جنوبی، پاکستان، مصر، امریکا، انگلیس، سوئیس و آلمان ارسال شدند و پس از آن، دستگاه اطلاعاتی استرالیا با حضور در محل، فوراً کنسولگری‌ها در ملبورن را تخلیه کرد. در بیانیه کوتاهی که دیروز پلیس این کشور منتشر کرد، نوشته شده که این بسته‌ها را نیروهای خدمات اضطراری بررسی کرده‌اند. شبکه ای‌بی‌سی استرالیا گزارش داد که کارکنان خدمات اضطراری در مقابل کنسولگری‌های هند، کره‌جنوبی، نیوزیلند، یونان و ایتالیا دیده شده‌اند. پلیس نیز اعلام کرد: «تمام نشانه‌ها و اوضاع اطراف کنسولگری بررسی شده‌اند» اما جزئیات دیگری را در رابطه با این اتفاق فاش نکرد. کنسولگری‌های امریکا و انگلیس هم ارسال بسته‌های مشکوک به دفاترشان در استرالیا را تأیید کردند اما تا لحظه نگارش این گزارش، خبری از انگیزه و عاملان آن منتشر نشده است. پلیس فدرال استرالیا دریافت بسته‌های مشابه در اماکن دیپلماتیک خارجی در کانبرا پایتخت استرالیا را نیز تأیید کرد. به گزارش ایرنا، پلیس فدرال این کشور اگرچه فهرست نمایندگی‌های سیاسی‌ای را که رسانه‌های استرالیا اعلام کرده بودند، تأیید نکرد اما گزارش داد، در سراسر ملبورن وضعیت فوق‌العاده اعلام شده و بررسی در مورد بسته‌های مشکوک ارسالی به نمایندگی سیاسی کشورهای مختلف در این شهر در دست بررسی قرار گرفته است.
سخنگوی کمیسیون عالی بریتانیا نیز تأیید کرد که دفترش در ملبورن این بسته مشکوک را دریافت کرده است. او در این باره گفت: «ما با خبرگزاری فرانسه و مقام‌های محلی و امنیتی در ارتباطی تنگاتنگ هستیم. تمام کارمندان ما در صحت و سلامت هستند و اوضاع در دفترمان مساعد است. با این حال از مقام‌های امنیتی استرالیا خواهش می‌کنم هرچه زودتر عاملان به راه انداختن این ترس را شناسایی کنند.» به‌گزارش رویترز، کنسولگری سوئیس در ملبورن نیز جعبه کوچکی که روی آن نوشته شده بود «پنبه نسوز» دریافت کرد. پیتر ارب همسر مانوئلا ارب، کنسول افتخاری سوئیس در ملبورن، گفت: «ما فوراً این بسته را در کیفی گذاشتیم و به خدمات اضطراری تلفن کردیم و گزارش دادیم. آنها هم فوراً خودشان را به کنسولگری رساندند و این بسته را از ما تحویل گرفتند. ما نمی‌دانیم در آن چه بود اما فهمیدیم که احتمالاً در آن موادی بوده که نمی‌توانسته باعث بروز خطر زیستی شود». پیش از این، در روز دوشنبه نیز بسته مشکوکی به کنسولگری آرژانتین در سیدنی ارسال شده بود اما بعدتر مشخص شد این موارد سمی نیستند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.