فرانسه حساب کمک به بوکسور جلیقه زردها را بست

بین الملل /
شناسه خبر: 440221

دولت فرانسه حساب مالی مربوط به یک کمپین اینترنتی جلیقه زردها را مسدود کرد. این صندوق کمک‌های مردمی برای بوکسوری پول جمع‌آوری می‌کرد که روز شنبه چند نیروی امنیتی را کتک زد و راهی زندان شد.

 
 
 
 
 روز شنبه هنگامی که جلیقه زردها در جریان نخستین تظاهرات خود در سال 2019 قصد داشتند با عبور از روی یکی از پل‌های رودخانه سِن خود را به ساختمان مجلس شورای ملی برسانند، کریستوف دتینگر قهرمان سابق مشت‌زنی فرانسه در حال عبور از منطقه بود که متوجه خشونت پلیس علیه معترضان شد. او که یک بوکسور حرفه‌ای است پس از بحث و جدل با مأموران، به روی پل پرید و با ضربات مشت، یک گروه 4 نفره از آنها را به عقب هل داد تا راه جلیقه زردها باز شود. ساعاتی پس از درگیری بین پلیس فرانسه و مشت‌زن رودخانه سن توئیتی از طرف پلیس خطاب به بوکسور جلیقه زردها صادر شد: «آقایی که یکی از همکاران ما را زدید، شما شناسایی شدید. از قرار معلوم شما به‌عنوان یک بوکسور، خیلی به مقررات احترام نمی‌گذارید. ما به شما موازین قانون کیفری را یاد خواهیم داد.»
بوکسور جلیقه زردها بامداد دوشنبه خود را تحویل پلیس داد و هنوز در بازداشت به سر می‌برد. پلیس پس از دستگیری از او خواست که خسارت مأموران آسیب دیده را بپردازد تا روند آزادی‌اش سریعتر طی شود به همین خاطر وبسایت لیچی که به افراد متقاضی برای جمع‌آوری کمک‌های مالی و خیریه، امکان راه‌اندازی کارزارهای مشابه را می‌دهد، دست به کار شد و صندوقی را برای ارسال کمک‌های مردمی به این بوکسور ایجاد کرد. در کمتراز 48 ساعت بیش از 7 هزار شهروند فرانسوی در این جمع‌آوری کمک مشارکت کردند. اما ساعاتی بعد مارلن شیاپا وزیر برابری زنان و مردان و یکی از نزدیک‌ترین یاران و همفکران امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، از وبسایت لیچی خواست فوراً صندوق حمایت از «مشت‌زن جلیقه زردها» را مسدود کند زیرا کمک به یک متهم به کتک زدن نیروهای پلیس شرم آور است. در حالی که اعتراضات جلیقه زردهای فرانسه چندین هفته شروع شده و هنوز هم ادامه دارد ولی دولت فرانسه هنوز نتوانسته تظاهرات‌ها را کنترل کند و به خواسته‌های معترضان تن دهد. در همین راستا دیروز ادواردو فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه در واکنش به تظاهرات جلیقه زردها در شهرهای مختلف این کشور از وضع قوانین سختگیرانه در مورد تجمعات خبر داد و اعلام کرد که دولت با تظاهرات‌های بدون مجوز مقابله می‌کند. 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.