واکنش رهبران حزب دموکرات به اولین سخنرانی تلویزیونی رئیس جمهوری امریکا:

ترامپ به مردم اطلاعات غلط می‌دهد

بین الملل /
شناسه خبر: 440220

تنها چند دقیقه پس از نخستین سخنرانی تلویزیونی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا از اتاق بیضی کاخ سفید برای مردم کشورش، که در آن بار دیگر بر خواسته‌اش مبنی بر موافقت دموکرات‌ها با بودجه ساخت دیوار مرزی تأکید و دموکرات‌ها را مقصر طولانی شدن تعطیلی دولت اعلام کرد،

 
 
 
 
 
 
 
 
نانسی پلوسی، سخنگوی مجلس نمایندگان و چاک شومر، رهبر دموکرات‌های سنا واکنش نشان داده و در سخنرانی‌های جداگانه و پی در پی ترامپ را رئیس جمهوری «ترسو» که مدام «اطلاعات غلط و تحریف شده» به مردم می‌دهد و می‌خواهد با سوء‌استفاده از ترس مردم دیوار مرزی پرهزینه‌اش را بسازد، معرفی کردند. واکنش این دو مقام دموکرات به سخنرانی ترامپ در هجدهمین روز تعطیلی دولت این حس را به مردم امریکا القا کرد که بحران تعطیلی دولت به این زودی‌ها قابل حل نیست، زیرا دیوار مرزی مورد علاقه ترامپ هنوز در کپیتال هیل به اندازه کافی حامی ندارد. خانم پلوسی در واکنش به سخنرانی ترامپ، گفت: پرزیدنت ترامپ باید به گروگان گرفتن مردم امریکا خاتمه دهد، باید به بحران‌سازی خاتمه دهد و باید دولت را از تعطیلی خارج کند. وی با متهم کردن رئیس جمهوری امریکا به دروغگویی و تحریف واقعیت افزود: متأسفانه بیشتر آنچه از پرزیدنت ترامپ در طول این تعطیلی بی‌معنا شنیدیم مملو از اطلاعات غلط و حتی عناد بوده است. رئیس جمهوری امریکا ترس را انتخاب کرده است. ما می‌خواهیم با حقایق آغاز کنیم. چاک شومر، رهبر دموکرات‌های سنا نیز خواستار جدا کردن دو مقوله تعطیلی دولت و چانه زنی‌ها درباره امنیت مرزی شد و گفت: می‌توان دولت را از تعطیلی خارج کرد و همزمان به چانه زنی‌ها بر سر امنیت مرزی ادامه داد. هم دموکرات‌ها و هم رئیس جمهوری خواستار امنیت مرزی قوی‌تر هستند اما ما بشدت با رئیس جمهوری بر سر این موضوع که باید شدیدترین روش اتخاذ شود، اختلاف نظر داریم.
ترامپ؛ آقای بحران آفرین
شومر افزود: اکثر رؤسای جمهوری از دفترشان برای رسیدگی به مهم‌ترین اهداف استفاده می‌کنند. این رئیس‌جمهوری اما تنها از دفترش برای بحران‌آفرینی، ایجاد رعب و وحشت و تحریف افکار از آشوب درون دولت استفاده می‌کند. نماد امریکا باید مجسمه آزادی باشد نه یک دیوار 10 متری. ترامپ قصد داشت شب گذشته نیز برای سومین بار با رهبران کنگره بویژه با رهبران دموکرات دیدار کند اما بسیاری از تحلیلگران بر این باورند، این دیدار سوم هم بی‌نتیجه خواهد ماند، زیرا رئیس جمهوری امریکا در سخنرانی تلویزیونی روز سه‌شنبه خود که در پربیننده‌ترین زمان تلویزیون امریکا انجام شد، بدون اعلام حالت اضطراری در کشور، خواستار اختصاص 5.7 میلیارد دلار برای ساخت دیوار مرزی شده بود در حالی که دموکرات‌ها برای امنیت مرزی بودجه 1.3 میلیارد دلاری در نظر گرفته‌اند و با ساخت دیوار مرزی نیز اساساً مخالف هستند. ترامپ گفت: چند امریکایی دیگر باید بمیرند تا این اقدام توسط کنگره انجام شود. این مسأله انتخاب میان درست و غلط، عدالت و ناعدالتی است.  رئیس جمهوری امریکا ادعا کرد، ۹۰ درصد هروئینی که در امریکا فروخته می‌شود از مکزیک می‌آید. بعید به‌نظر می‌رسد درخواست ترامپ برای دیوار مرزی 60 رأی لازم را در سنا کسب کند. جمهوریخواهان در انتخابات میان دوره‌ای نوامبر اکثریت خودشان در سنا را از ۴۷ به ۵۳ افزایش دادند اما همچنان به رأی حداقل هفت دموکرات نیاز دارند تا لوایح مورد نظرشان رأی بیاورد.
دود تعطیلی دولت امریکا در چشم رژیم صهیونیستی
علاوه بر این شکاف داخلی به وجود آمده در امریکا، دود تعطیلی بخش‌هایی از دولت فدرال این کشور کم کم دارد به چشم متحدان خاورمیانه‌ای امریکا و در رأس آنها رژیم صهیونیستی هم می‌رود، زیرا روز سه‌شنبه و در هجدهمین روز از تعطیلی دولت امریکا دموکرات‌های سنا مانع تصویب طرح «تقویت امنیت امریکا در خاورمیانه» که طرحی به نفع رژیم صهیونیستی است، شدند. این طرح اگر تصویب می‌شد، راه برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه سوریه باز و کمک امنیتی به اسرائیل و اردن تضمین می‌شد. همچنین به موجب این طرح امریکایی‌های حامی بایکوت اسرائیل مجازات می‌شدند. به گزارش رویترز، این طرح در سنا ۵۶ رأی موافق کسب کرد اما نتوانست به حدنصاب 60 رأی برسد، زیرا اکثر دموکرات‌های سنا متعهد شده‌اند تا زمانی که تدابیری برای پایان تعطیلی دولت اندیشیده نشود، تمام لوایح را مسکوت بگذارند. 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.