به بهانه انتشار کتاب «روایت علی اسحاقی از جنگ الکترونیک»

رونمایی از یک نبوغ

فرهنگی /
شناسه خبر: 440198

جنگ الکترونیک اصطلاحی فنی - نظامی و بیانگر کاربرد امواج الکترومغناطیس درجنگ هاست که شامل ارتباطات رادیویی، ایجاد اختلال در ارتباطات رادیویی دشمن و شنود مکالمات بی‌سیم طرف مقابل می‌شود و معمولاً از طریق امواج بلند (AM) یا امواج کوتاه(FM) انجام می‌گیرد.

با پیشرفت علم وتکنولوژی کاربردهای نوین دیگری مانند هدایت نفرات و موشک‌ها با دستگاه‌های الکترونیکی به این گونه جنگ افزوده شده‌ است. دستگاه پارازیت‌اندازنیز در زمره جنگ الکترونیک است که با ایجاد چگالی انرژی در مسیر سیگنال و با افزودن نویزبه آن، عملکرد رادار را مختل می‌کند. دست اندرکاران یگان جنگ الکترونیک می‌کوشند تا هرگونه سامانه الکترونیکی تهدیدآمیز را نابود یا از آن در جهت کشف اهداف واطلاعات دشمن استفاده کنند. امروزه به کارگیری سایت‌های شنود متحرک که مجهز به سامانه‌های رهگیری مراقب، استراق سمع، ضبط و ثبت فرستنده‌های فعال دشمن، پخش پارازیت شنود و فریب الکترونیکی است ازاهمیت ویژه‌ای در جنگ الکترونیک برخوردار است. تجهیزات شنود، سامانه‌های اختلالگر، جهت‌یاب‌های مختلف، رادارها و سامانه‌های کشف و رهگیری و رمزشکن نیز از لوازم یگان‌های جنگ الکترونیک است. جنگ الکترونیک از دیر باز در ارتش ایران پیش‌بینی شده وهم پای پیشرفت تکنولوژی پیش آمده و اداره دوم ارتش متولی آن بوده است که در دوران جنگ تحمیلی نیزبا تمام ظرفیت وبه‌طور شبانه روزی مشغول کار بود. سپاه پاسداران هم در ابتدای جنگ و درپی به غنیمت گرفته شدن یک دستگاه بی‌سیم روشن، انگیزه راه‌اندازی واحدی با عنوان «شنود»را کسب و با کمک یکی از نخبگان اصفهانی یگان جنگ الکترونیک خود را ایجاد وتوسعه داده است.«علی اسحاقی» همان نابغه اصفهانی است که آموزش‌های اولیه جنگ الکترونیک را در دوران سربازی خود پیش از انقلاب فرا گرفته ومهیای این مأموریت بزرگ و پیچیده شده است. اوبرای اولین بار با چند نفردیگراز همرزمان خود در سال 1359 واحد شنود سپاه را در دارخوین راه‌اندازی می‌کند و کم کم توسعه می‌دهد.
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به تازگی خاطرات او را از ابتدا تا انتهای مسئولیتش - قبل از عملیات کربلای 4 - منتشر و روانه بازار کتاب کرده است.این کتاب که در نوع خودسند باارزشی محسوب می‌شود، حاصل 23 نشست وحاوی نکات تاریخی بسیار حائزاهمیتی است که خواندن آن را ضروری می‌نماید. این اثر تاریخی به همت یدالله ایزدی از راویان وپژوهشگران تاریخ جنگ فراهم آمده وصراحت و صداقت لهجه از امتیازات آن است.
علی اسحاقی متولد ۱۳۲۷ در روستای یزدآباد استان اصفهان است. او در سه سالگی به همراه خانواده به عراق مهاجرت کرده و تا پایان دوران متوسطه در مدارس بغداد تحصیل می‌کند. زندگی و تحصیل درعراق موجب تسلط وی به زبان عربی می‌شود که یکی از عوامل موفقیت وی در ایجاد و توسعه یگان جنگ الکترونیک سپاه در مقطع جنگ تحمیلی است. درپی وقوع چند کودتا درعراق و نهایت روی کار آمدن حزب بعث و تشدید اختلافات مرزی عراق با ایران به‌همراه خانواده و جمعی دیگر از ایرانیان مقیم این کشور از عراق اخراج و به سرزمین آبا واجدادی خود برمی‌گردد.
در بدو ورود به خدمت سربازی اعزام و پس از گذراندن دوره مقدماتی به‌خدمت درلشکرگارد آن هم در بخش جنگ‌های الکترونیکی مأمور می‌شود وبا شیوه کار با تجهیزات الکترونیکی والزامات این جنگ آشنا شده و رموز آن را فرا می‌گیرد.با پیروزی انقلاب اسلامی به سپاه پاسداران می‌پیوندد وهمراه با سردار شهید حسین خرازی عازم مناطق آشوب زده گنبد و کردستان و...می شود.با آغاز جنگ تحمیلی نیزدر ترکیب 200 پاسدار اصفهانی دیگر به جنوب رفته و در محور دارخوین مستقر می‌شود.
از همان روزهای اول استقرار در جنوب به‌دلیل تسلط به زبان و فرهنگ عراقی‌ها داوطلب کار در بخش اطلاعات عملیات می‌شود از این‌رو به شهید حسن باقری معرفی و با وساطت وی به مأموریت‌های شناسایی فرستاده می‌شود. علی اسحاقی به مدد هوش سرشار خود خیلی زود با منطقه آشنا شده و گزارش‌های مفید و مؤثری برای فرماندهان تهیه می‌کند تا آنجا که نظر فرماندهان ارتشی را هم جلب کرده و مسئول اطلاعات لشکر 77 از او درخواست می‌کند تا آنان هم همکاری کند. 
وی در همین کتاب  با نحوه راه‌اندازی واحد شنود می‌گوید: «از نظر اطلاعاتی و مخابراتی عراقی‌ها خیلی پیشرفته نبودند، راحت قابل شنود بودند. مثلاً روی شبکه اچ.اف که یک شبکه دوربرد است خیلی راحت با ای.ام. صحبت می‌کردند. وقتی این را فهمیدم حساس شدم و در صدد بودم که یک رادیویی، البته نه رادیوی ترانزیستوری، بلکه رادیویی ایستگاهی پیدا کنم.... در ذهن من این بود لذا در یکی از مأموریت‌ها در مسیر برگشت، فرکانس آنان را دریافت کردم و صدایشان را گرفتم. این جرقه شروع کار ما شد... من در کار اطلاعات (عملیات) به این فکر می‌کردم که در موضوع جمع‌آوری اطلاعات الکترونیکی و بی‌سیم‌های عراقی چکار می‌شود کرد که عراقی‌ها با یک گروهان نیروی مکانیزه یک تک ایذایی در منطقه سلمانیه - محمدیه انجام دادند.... عراقی‌ها از سمت جاده آبادان به‌طرف دارخوین از خط مقابل خودشان روی جاده آمدند و با سه نفربر تخت گاز به سمت سلمانیه و محمدیه پیش آمدند.... بچه‌ها با آنها درگیر شدند... و با آر.پی.‌جی دو دستگاه از سه نفربر را زدند و ماند یک نفربر که سالم به غنیمت ما درآمد. آن را به عقب منتقل کردیم، اولین کاری که کردم بی‌سیمش را روشن کردم، هنوز فرماندهی عراقی‌ها با نیروهایش صحبت می‌کرد. بنابراین اولین دستگاه بی‌سیمی که ما توانستیم با آن مکالمات عراقی‌ها را شنود کنیم، بی‌سیم نفربر غنیمتی بود.... بی‌سیم را از نفربر جدا کردم و آوردم مقراطلاعات در منطقه دارخوین و مستقر کردم و از طریق آن صدای عراقی‌ها را دریافت می‌کردیم. شروع کار واحد شنود سپاه هم از همینجا بود.» چندی بعد علی اسحاقی و تیم محدودش برای بهتر دریافت کردن صدای عراقی‌ها محل نزدیکتری به نیروهای عراقی را برای استقرار انتخاب ودر آنجا مستقر شده و هسته اولیه واحد جنگ الکترونیکی را ایجاد می‌کند.وقتی سردار شهید حسن باقری از موضوع با خبر می‌شود زمینه رشد وتوسعه فعالیت‌های این جوان با استعداد اصفهانی را فراهم کرده ودر طرح عملیات «فرمانده کل قوا، خمینی روح خدا» برای یگان شنود مأموریت‌های خاصی را در نظر می‌گیرد که یکی از برکات حضورواحد شنود در این عملیات، کشف بموقع ضد حمله عراق و هدایت آنان به تله نیروهای خودی وخنثی‌سازی آن است. عراقی‌ها در این پاتک ناکام با تلفات بسیار مجبور به عقب نشینی و فرار می‌شوند. در همان ایام وقبل از عملیات ثامن الائمه - شکست حصر آبادان - چندین بار از طریق شنود مؤثر از نفوذ نفرات دشمن به خاکریز خودی اطلاع داده وبا اسارت گرفتن آنان، نقشه دشمن را نقش برآب می‌سازد، تا آنجا که یکی از اقدامات واحد شنود گرفتن اسیر می‌شود.
در عملیات ثامن الائمه و طریق‌القدس مأموریت‌های بزرگ‌تری به یگان شنود سپاه با محوریت علی اسحاقی محول می‌شود و واحدهایی از این یگان در 5 محور مستقر می‌شوند که ازجمله دستاوردهای حضور یگان شنود در این دو عملیات بزرگ، کشف پاتک‌های ارتش عراق برای گرفتن پل سابله است. به‌طوری که در صورت اجرای این پاتک‌ها بیم سقوط مجدد شهر بستان می‌رفت اما با کشف بموقع آنها و با گسیل نیروهای خودی از پل استراتژیک سابله محافظت شده و معدود نیروها و ادوات دشمن که موفق به‌عبور از پل شده بودند قلع و قمع می‌شوند.  با مشاهده کارآیی واحد شنود فرماندهان به فکر تجهیز و گسترش این واحد قبل از عملیات فتح‌المبین می‌افتند و تجهیزات مؤثری را جهت ارتقای کمی و کیفی آن در نظر می‌گیرند. اجرای عملیات فریب و به دام انداختن یک واحد زرهی عراق و کشف چند پاتک عراقی‌ها از جمله موارد شنیدنی این عملیات است. 
همچنین فرماندهی کل سپاه به مؤسس یگان شنود مأموریت می‌دهد افق خود را وسعت بخشیده و در تدارک یگانی در سطح جنگ الکترونیک و شنود در ردیف سایر نهادهای نظامی داخلی و خارجی باشد.کتاب «روایت علی اسحاقی از جنگ الکترونیک» با تکیه بر دانسته‌های بسیار، یکی از متون ارجمند ومستند است که حاوی ناگفته‌های زیادی ازدفاع ملی مردم ایران در مقابل تجاوز ناجوانمردانه دولت بعثی عراق به کشورمان و بیانگر چاره یابی‌های عنصر ایرانی در بزنگاه‌های تاریخی برای برون رفت از بحران‌ها و کاستی‌ها است. علی اسحاقی تا پیش ازعملیات کربلای 4 با یگان شنود سپاه همکاری دارد و از این مقطع بنا به دلایلی به این همکاری خاتمه می‌دهد و ادامه کار توسط افراد دیگری دنبال می‌شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.