خشونت علیه زنان در جامعه جهانی

اجتماعی /
شناسه خبر: 440195

افزایش غیرقابل باور خشونت علیه زنان به یکی از بحران‌های بشر تبدیل شده که انواع بدرفتاری‌ها و تضییع حقوق زنان در بسیاری جوامع دیده می‌شود. در نتیجه پژوهش‌های انجام شده در این حوزه روح و جسم زنان بر اثر تحقیر و تشویش در خانه و بیرون از محیط خانه تا جایی آسیب می‌بیند که ممکن است دست به خودکشی بزنند. می‌توان اذعان داشت که یکی از بحران‌های امروز بشر، گسترش غیرقابل انکار خشونت علیه زنان است.

خشونت علیه زنان عبارت است از هرگونه عمل خشونت‌آمیز بر مبنای جنسیت که به آسیب یا آزار جسمی، جنسی یا روانی زنان منجر شود یا احتمال آن وجود داشته باشد از جمله تهدید یا اجبار یا محروم کردن زنان از آزادی و در مورد نفی خشونت علیه زنان در اسناد بین‌المللی است. رفتارهای خشونت‌آمیز دامنه وسیعی را دربرمی‌گیرد یعنی علاوه بر کتک زدن، پرتاب اشیا، هل دادن و سایر رفتارهایی که جنبه فیزیکی دارند.
 برخی رفتارهایی که بیشتر جنبه هیجانی دارند نیز در زمره رفتارهای خشونت‌آمیز قرار می‌گیرد. اینکه پوشش زنان به‌عنوان عامل افزایش خشونت خیابانی است و تعبیرهای جامعه شناختی خشونت گویای این است که شرایط خاص فرهنگی، اجتماعی و تاریخی زمینه بروز خشونت را فراهم می‌آورد. 
از جمله پیامدهای خشونت اینکه باعث افسردگی و خدشه دار شدن امنیت و خودکشی زنان می‌شود و از موارد راهکارها می‌توان به باورهای فرهنگی از قبیل برتری مرد نسبت به سایر اعضای خانواده، فراهم کردن امکانات تحصیل، درآمد بیشتر و... اشاره کرد.
خشونت علیه زنان، پدیده‌ای است که در آن زن به خاطر جنسیت خود و صرفاً به علت زن بودن مورد اعمال زور و تضییع‌ حق از سوی جنس مخالف (مرد) قرار می‌گیرد. چنانچه خشونت در چارچوب خانواده و بین زن و شوهر باشد، از آن به خشونت خانگی تعبیر می‌شود و به هر نوع عمل یا احتمال رفتاری که به آسیب جسمی، جنسی، روانی یا محرومیت و عذاب منجر شود، خشونت علیه زنان گفته می‌شود. این تعریف، تهدید به چنین اعمال و رفتاری، محرومیت از آزادی به اجبار یا به اختیار، اعم از اینکه در زندگی شخصی (خصوصی) یا جمعی رخ دهد، را نیز دربرمی‌گیرد.
در دسامبر سال 1993، مجمع‌ عمومی سازمان ملل برای تعریف خشونت‌های مبتنی بر مالکیت نسبت به جنس مؤنث، به توافق رسید و با عنوان «بیانیه طرد خشونت علیه زنان» به تعریف خشونت پرداخت. در ادامه اعلامیه، به احصای اعمال و اشکالی از خشونت می‌پردازد که منجر به خشونت علیه زنان می‌شود که در ذیل خشونت‌های عمومی و خارج از خانه نام برده شده است: 1 خشونت‌های غیرزناشویی؛ 2 خشونت‌های مربوط به بهره‌کشی؛ 3 آزار جنسی، منزوی ساختن در محل کار و مراکز و سازمان های دولتی یا غیردولتی و هر جای دیگر؛ 4 قوادی؛ 5 روسپی گری؛ 6 خشونت‌های ناشی از اعمال حاکمیت دولت.
از سده بیستم جامعه بین‌المللی با احترام به اصل حاکمیت ملی، مجموعه گسترده‌ای از قوانین بین‌المللی حقوق بشر توسعه یافت که تا حدود زیادی اجازه اظهارنظر و تأثیرگذاری در مورد وضعیت حقوق بشر در دیگر دولت‌ها محقق شد. برای نمونه جامعه بین‌‌المللی تلاش‌های گسترده‌ای را برای جلوگیری از خشونت علیه زنان و شامل ساختن حقوق زنان در عرصه حقوق بشر انجام داده است. 
مطالعات متعددی که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه انجام شده است، بر شیوع خشونت نسبت به زن از طرف همسر اشاره کرده‌اند. حداکثر یک سوم زنان در کل دنیا، مورد خشونت قرار گرفته‌اند و هر ساله به میزان شیوع و مرگ و میر ناشی از آن افزوده می‌شود. مطالعات بین‌المللی اخیر، شیوع آن را بین 24-43 درصد ذکر کرده‌اند. در بیانیه شماره 239 سازمان جهانی بهداشت تحت عنوان خشونت علیه زنان در سال 2001 آمده است: خشونت‌های خانگی در کشورهای صنعتی تا 20 درصد و در کشورهای جهان سوم و امریکای لاتین تا 70 درصد وجود دارد. مطالعات انجام شده در ایران نیز وجود این پدیده و عوارض ناشی از آن را تأیید می‌کنند. 
نتایج طرح ملی نشان می‌دهد که 66 درصد از زنان ایرانی از ابتدای زندگی مشترکشان تا زمان انجام پژوهش حداقل یک بار مورد خشونت قرار گرفته‌اند و بیشترین نوع خشونت، از نوع روانی و کلامی 0/52  درصد بوده است . شیوع قابل توجه خشونت خانگی در سراسر جهان باعث شده محققین به بررسی پیامدهای زیانبار آن بپردازند پیامدهای خشونت نیز قابل توجه است. خشونت علیه زنان بواسطه پیامدهاى اساسى که بر بهداشت بارورى، سلامت جسمى و روانى زنان دارد، به‌عنوان یک مشکل بهداشت عمومى شناخته شده است که تأثیر منفی بر اولویت‌های بهداشتی مهم نظیر سلامت و ایمنی مادران، تنظیم خانواده و بهداشت روان دارد. مطالعات به وضوح نشان داده‌اند که خشونت علیه زنان در خانواده، با ناخوشی زنان و میزان مرگ و میر ارتباط معنی‌داری دارد.
 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.