بازنویسی قانون با رویکرد حمایت از زنان

اجتماعی /
شناسه خبر: 440194

در تمام جوامع دنیا زنان در زندگی معمولاً هر یک به نوعی خشونت را تجربه می‌کنند، خشونت یک آسیب اجتماعی چند بعدی است که تنها یکی از ابعاد آن بحث قانون است اما قانون رکن مؤثری در این آسیب به شمار می‌رود زیرا می‌تواند تحولات فرهنگی و عرفی جامعه را به‌دنبال داشته باشد،

 احساس حمایت قانونی از زنان سبب می‌شود احساس رضایت آنها نیز از زندگی تا اندازه زیادی ارتقا پیدا کند و در صورت بروز خشونت قطعاً سکوت نمی‌کنند و همین امر در کاهش انواع خشونت‌ها علیه زنان مؤثر است. یک فعال حوزه اجتماعی در زمینه لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت به «ایران» توضیح می‌دهد:
لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت به‌منظور افزایش آگاهی‌های اجتماعی در خصوص خشونت‌هایی است که علیه زنان اتفاق می‌افتد، البته هدف دیگری نیز در تنظیم این لایحه وجود دارد و آن هم یادگیری راه‌های پیشگیری، مقابله و مبارزه با اعمال خشونت‌ها است. در مرحله نهایی این لایحه برای بازپروری زنان خشونت دیده تدوین شده است.
به اعتقاد مونیکا نادی  وکیل دادگستری و عضو کانون وکلای مرکز، مهم‌ترین نکته لایحه حمایت همه جانبه آن از زنان است که این امر منجر به ارتقای سلامت فردی و احساس امنیت زنان جامعه در محیط‌های خانوادگی و بیرونی می‌شود و قطعاً فرصت‌های شکوفایی فردی، خانوادگی و اجتماعی آنها نیز به مراتب بیشتر می‌شود. تعریف خشونت در لایحه یکی از نکات مثبت آن است چون به‌صورت عام همه خشونت‌های جسمی، روانی، جنسی، اقتصادی، خانگی و بویژه خشونت‌های عرفی و سنتی علیه زنان را در برگرفته است.
این فعال اجتماعی، بیشترین حمایت‌ها را از طریق مواد قانونی در حوزه آسیب‌های اجتماعی در خصوص خشونت علیه زنان لازم الاجرا می‌داند و می‌افزاید: جامعه‌ای می‌تواند پیشرفت کند که با به‌کارگیری سازوکارهای مناسب از میزان خشونت بکاهد؛ پیش‌بینی‌هایی که در لایحه شده پیش از این در قانون ما سابقه نداشته است، در مرحله دوم یعنی پس از اتفاق افتادن خشونت به هر دلیلی، سازوکارهای قضایی که لایحه پیش‌بینی کرده بسیار مؤثر هستند و در این پروسه متخصصان و حقوقدان‌ها به‌صورت ویژه و تخصصی وارد عمل شده‌اند. در لایحه مذکور مددکاران و سازمان‌های مردم نهاد حق ورود به رویه‌های قضایی دارند و ارائه معاضدت‌های حقوقی به زنان الزامی شناخته شده است همین طور در جرم انگاری‌ها به‌عنوان مثال در بحث جرایم جنسی می‌بینیم که تحولاتی اتفاق افتاده تا جایی که زنانی که شکایت‌های جنسی خود را مطرح می‌کنند این طرح شکایت، دلیلی برای مجرم بودن خودشان علیه خودشان دانسته نمی‌شود.
او در زمینه مرحله سوم نیز توضیح می‌دهد: در همه بحث‌های آسیب‌های اجتماعی چه زنان و چه کودکان رسیدگی قضایی انجام شده و حکم داده می‌شود و مجرم در بدترین حالت به زندان رفته و پرونده بسته می‌شود و دیگر به این قضیه فکر نمی‌شود که قربانی خشونت چه عاقبتی خواهد داشت یا اینکه مجرم پس از آزادی می‌تواند دوباره جرم را تکرار کند، لایحه از این مرحله گذر کرده و با ایجاد مرحله‌ای جدید، بازپروری قربانی خشونت و حتی مجرم را لحاظ کرده و همه این عوامل از جمله نکات مثبت لایحه هستند.
نادی یک ایراد اساسی بر لایحه وارد می‌داند و آن این است که بهتر است بعد قضایی و جرم انگاری‌ها کاهش پیدا کرده و راهکارهای حمایتی افزایش پیدا کند به امیدخدا پس از اعمال تغییرات و برگشت به مجلس نمایندگان به ابعاد حمایتی لایحه بیشتر توجه کنند.
نیاز الگوهایی عملی از سبک زندگی ایرانی - اسلامی بدون خرافات
در خصوص تصویب لایحه عدم خشونت علیه زنان به نظر آنچه بیشتر از متن آن جنجال آفرین است، عنوان آن و تجربه پیگیری قوانینی از این دست است.
یک فعال حقوق زنان در این باره با اشاره به اهداف کشورهای استعماری به «ایران» می‌گوید: استعمار معمولاً برای نفوذ به یک فرهنگ و تحت تأثیر قرار دادن آن به‌دنبال تصویب قوانینی بوده است که در عنوان و ظاهر آن حمایت از اقشار یا طبقات ضعیف و تحت ستم بوده ولی در باطن به‌دنبال اهداف استعماری خود بوده، هنوز از حافظه بسیاری از مردم بویژه فرهیختگان آن پاک نشده است.
صدیقه خدیوی مدیرکل سابق دفتر زنان و خانواده استانداری خراسان رضوی ادامه می‌دهد: مگر نه اینکه پیامبران الهی بویژه پیامبر ما در اولین آموزه‌های خود مدافع حقوق زنان بوده‌اند و در قول و فعل بسیاری از ائمه و بزرگان ما نیز چنین بوده است؛ به‌خاطر دارم در سال 91 در جلسه‌ای که خدمت رهبری بودیم ایشان یکی از دغدغه هایشان را این طور عنوان نمودند که«بنده همیشه نگران این بوده‌ام که در دادگاه‌ها حقوق زنان رعایت نشود» و به تعبیر من به آنها ظلم نشود.
به گفته او، به نظرم نباید کسی مخالف تصویب قوانین حمایت از زنان باشد به شرط اینکه این حمایت واقعاً حمایت باشد نه اینکه بعداً معلوم شود که در واقع به ضرر آنها بوده مثل برخی از قوانین فمینیستی در تساوی زن و مرد که عملاً به ضرر زنان تمام شد و بر سختی‌های آن در زندگی افزود، به‌عنوان مثال اینکه زنی با حفظ حرمت خانواده اش، تمایل به اشتغال در بیرون خانه داشته باشد مسلماً نباید در بیرون از خانواده برای او مانعی باشد چه در ورود به عرصه اشتغال و چه در پیشرفت آن حتی تا سطوح عالی، این حق زن می‌تواند باشد لیکن اینکه بتدریج اشتغال و داشتن درآمد برای او به‌عنوان وظیفه درآید یا همان‌طور که گهگاهی امروز در جامعه دیده می‌شود شرط خواستگاری و ازدواج گردد قابل قبول نیست.
به اعتقاد خدیوی واضح است، اگر حرمت زن مطابق با آموزه‌های دینی ما حفظ شود نباید شاهد خشونت علیه زنان باشیم. یا بهتر بگویم اگر از برخی بدعت‌ها و خرافه‌هایی که به اسم مذهب در فرهنگ ما مخلوط شده است بگذریم نباید شاهد هیچ خشونتی در خانواده باشیم. چه در خصوص زنان، چه کودکان و حتی مردان در حریم خانواده؛ جامعه ما بیش از هر چیز به تبیین الگوهایی عملی از سبک زندگی ایرانی - اسلامی بدون خرافات و جعلیات و به دور از منازعات سیاسی نیاز دارد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.