چقدر می توان منتظر یک لایحه ماند؟!

اجتماعی /
شناسه خبر: 440188

لایحه منع خشونت علیه زنان با تعویقی طولانی همچنان در انتظار تبدیل شدن به یک قانون برای کمک به ارتقای سلامت جسم و روح زنان است. با فاطمه ذوالقدر، عضو فراکسیون مجلس شورای اسلامی درباره طولانی شدن تصویب این لایحه گفت‌و‌گو کردیم که می‌خوانید

  لایحه را چه کسانی نوشته‌اند و اگر زمان بازپس فرستادن آن طولانی شود چه سازوکاری در پیش خواهید گرفت؟
این لایحه مدت‌ها است در قوه قضائیه باقی مانده است، در نگارش این لایحه، معاونت امور زنان و کمیسیون قضایی با یکدیگر کاری گروهی انجام داده‌اند. پس از حذف برخی مواد از این لایحه با خانم ابتکار جلسه‌ای داشتیم و ایشان با توضیحاتی که دادند تا حد زیادی نگرانی‌ها را کم کرد چرا که بررسی‌ها نشان می‌دهد خیلی از مواد قانونی و ساختاری کم نشده و فقط موارد تکراری با هم ادغام شده‌اند.
  مثلاً در کدام بخش‌ها می‌توانید مثالی از این تغییرات بزنید؟
موارد جنسیتی در لایحه اصلاح شده‌اند به عنوان مثال «هرزنی» در مواد به «هر فردی» تبدیل شده و سعی شده نگاه جنسیتی حذف شود تا با حذف اشکالات لایحه زودتر به مرحله ظهور برسد. یکی از مواردی که چنین تغییری داشته ماده‌ای است درباره اسیدپاشی، یعنی «اسیدپاشی روی زن» به «اسیدپاشی روی فرد» تبدیل شده است.
  به نظر شما چند روز دیگر باید منتظر بازگشت لایحه بمانید؟
بازنگری‌ها به پایان رسیده، ما اعضای فراکسیون زنان در نطق‌ها و تذکرات خود در قوه قضائیه بارها اشاره کرده‌ایم که بی‌صبرانه منتظر هستیم که لایحه به مجلس بیاید؛ در این رابطه جلسه‌ای با آقای اژه‌ای و با حضور آیت الله صادق لاریجانی داشتیم و در آن جلسه سران قوه وعده دادند که در اسرع وقت بررسی‌های نهایی انجام شود. نمی‌توانیم بیشتر از یک ماه صبر کنیم در غیر این صورت به صورت طرح آن را مطرح می‌کنیم، مگر چقدر می‌توان برای یک لایحه منتظر ماند؟!

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.