ارتقای جایگاه زنان در جامعه با تصویب لایحه

اجتماعی /
شناسه خبر: 440187

قانون اساسی کشور ما در میان بسیاری از کشورهای دنیا قانونی جامع و کامل است که به شأن و منزلت زن در آن بسیار توجه شده اما با رشد فرهنگ و به تبع آن تغییرات سبک زندگی هر از چندگاهی لازم است قوانین بازنگری شده یا قانونی به آن اضافه شود.با محمدعرفان، قاضی دادگستری در زمینه طولانی شدن جریان تصویب لایحه منع خشونت علیه زنان گپ کوتاهی انجام دادیم که می‌خوانید

 - بحث درباره این لایحه از چه زمانی شروع شده و چرا در قوه قضائیه باقی مانده است؟
بحث در خصوص لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت و گسترش چتر حمایتی بر سر بانوان از دولت دهم شروع شده است، با این حال هنوز به سرانجام نرسیده، قوه قضائیه دلیل کاهش مواد این لایحه را جرم انگاری بیش از حد و تعارض با قوانین قدیم دانست و از تعداد مواد آن کاست. البته آنچه که اهمیت دارد این است که ارتقای جایگاه زنان در جامعه و احیای حقوق مادی و معنوی جزو تکالیفی است که قانونگذار در اصل 21 قانون اساسی مطرح کرده است.
- در قوه قضائیه اختلاف نظر در مورد لایحه درچه بخش‌هایی وجود دارد؟
قانون اساسی ما جزو قانون‌های اساسی مترقی دنیا است در این اصل قانون گفته که دولت موظف است حقوق زن را در تمام جهات با رعایت موازین اسلامی تدوین نماید، در بند یکم این قانون گفته شده ایجاد زمینه‌های مساعد برای رشد شخصیت زن و احیای حقوق مادی و معنوی او باید ایجاد شود، این دغدغه قانونگذار است که منزلت و جایگاه زن در جامعه را بالا ببرد، در اصل بیستم هم تأکید شده که همه افراد ملت اعم از زن و مرد به لحاظ حمایت قانونی در شرایط یکسانی هستند یعنی قانونگذار هیچ نگاه متفاوتی به زن و مرد ندارد. در جایی دیگر هم به تساوی حقوق با رعایت موازین اسلام اشاره شده هرچند تفاوت‌های جزئی در برخی حقوق از جمله ارث که ریشه شرعی دارد وجود دارد که البته برای توجیه این قبیل حقوق نیز پاسخ‌های مناسبی آمده است.
با توجه به مواردی که اشاره کردید به نظر شما اختلافات کلی است یا جزئی؟ دلیل حذف برخی مواد لایحه چه بود؟
ارتقای جایگاه زن همواره در جامعه اسلامی مورد اشاره بوده، ممکن است نگاه‌های جامعه‌شناسان و متخصصان در زمینه لایحه منع خشونت علیه زنان متفاوت باشد اما همیشه اختلاف در جزئیات است. این لایحه از جمله مواردی است که سبب ارتقای جایگاه زنان در جامعه می‌شود. اختلافات جزئی در این خصوص وجود دارد که یکی از آنها اصرار نویسندگان لایحه بر وجود تمامی مواد آن بود اما با اظهارنظر قوه قضائیه و تأکید بر جرم‌انگاری بیش از اندازه بخش‌هایی از آن حذف شد. کلیات لایحه مورد توافق همگان است، هرچند هنوز در خصوص جزئیات بحث وجود دارد اما آن هم طبیعتاً به سرانجام نهایی خواهد رسید و بزودی شاهد تصویب لایحه خواهیم بود. در صورت تصویب این لایحه چنانچه امنیت زنی مورد مخاطره قرار گرفت این قانون از جایگاه وی حمایت کرده و با استفاده از این ابزار به عنوان قانونی جامع جایگاه و منزلت او بیش از گذشته ارتقا می‌یابد، البته باید به گونه‌ای در جزئیات دقت شود که از مباحثی که ناشی از ابهام یا تعارض در تصویب قانون است، جلوگیری شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.