امید به کاهش 50درصدی آمار خشونت علیه زنان

اجتماعی /
شناسه خبر: 440180

از جمله مشکلاتی که امروزه زنان زیادی در جامعه ما با آن دست و پنجه نرم می‌کنند چالش‌های فرهنگی و قانونی است. به لحاظ فرهنگی زن به عنوان جنس دوم در خانه و جامعه به شمار می‌رود و معمولاً مورد خشونت و آسیب قرار می‌گیرد دلیل آن هم روشن است، چون زن ایرانی در زمینه اشتغال با موانع زیادی روبه‌رو می‌شود به عنوان مثال مشاغل رسمی کمتر و محدودتر در اختیار آنها قرار می‌گیرند.

برخی از زنان حتی برای امرار معاش هم مشکل دارند. از آن جایی که تغییرات فرهنگی هم تدریجی هستند، این سه مقوله زنان را آسیب پذیرتر کرده است البته می‌توان به مرور زمان از شدت مشکلات کاست. به لحاظ مشکلات قانونی نیز متأسفانه قانون محکمی در زمینه پیشگیری از خشونت وجود ندارد و نیاز است که مجلس شورای اسلامی قانونی تدوین کند که از اعمال خشونت علیه زنان پیشگیری کند و اگر شخصی مورد ظلم واقع شد بتوان از طریق مراجع قانونی وارد عمل شده و اعاده حق کرد.
خوشبختانه در این خصوص لایحه منع خشونت علیه زنان با همکاری قوه قضائیه به آن قوه رسیده و امیدواریم هر چه زودتر به تصویب و تأیید قوه قضائیه برسد. قطعاً لایحه اثرگذار است و با توجه به این که نیمی از مشکلات زنان، فرهنگی و نیم دیگر قانونی است پیش‌بینی می‌شود با اجرا شدن قانون جدید مشکلات موجود به نصف کاهش پیدا کند.
این قانون می‌تواند مأمن و پناهگاهی برای زنان باشد و در مواردی که زنان توسط اعضای خانواده یا در بطن جامعه مورد خشونت واقع می‌شوند، می‌توانند با مراجعه به مراجع قانونی مشکل را رفع کنند. از آن جایی که قضات ما مرد هستند باید امیدوار باشیم که در این مقوله که مرتبط با مشکلات زنان است، همکاری‌های لازم به عمل آید.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.