گزارشی از نشست نقد و بررسی کتاب «بررسی امکان تفسیر دینی از فلسفه‌ افلاطون»:

اروپا بدنبال قطع ارتباطش با افلاطون، به دام سکولاریسم افتاد

اندیشه /
شناسه خبر: 440090

انشالله رحمتی معتقد است که همه ادیان ابراهیمی را می‌توان افلاطونی تفسیر کرد. امکانی که حتی در اندیشه‌های ارسطو وجود ندارد چه برسد در فلسفه فیلسوفان مدرن. اساسا اروپا در جایی که با افلاطون قطع رابطه کرد به دام سکولاریسم افتاد

گروه اندیشه:

کتاب «بررسی امکان تفسیر دینی از فلسفه‌ افلاطون» نوشته هادی جعفری، چندی پیش، به همت انتشارات نقد فرهنگ منتشر شد. این کتاب می‌کوشد امکان نوعی تفسیر دینی و معنوی از فلسفه‌ افلاطون را برجسته کند. افلاطون به لحاظ تاریخی، در پایان سنت فکری و فرهنگی یونان باستان و در آغاز ظهور سنت جدید متافیزیک قرار دارد. به همین دلیل، در کنار خردگرایی منطق محورانه‌ متافیزیکی، هنوز عناصر نیرومندی از تفکر شهودی، معنوی و دینی یونان باستان در اندیشه‌ وی مستتر است.

 

 18  دی‌ماه جلسه ­ای برای نقد و بررسی این اثر (بررسی امکان تفسیر دینی از فلسفه‌ افلاطون ) با حضور دکتر هادی جعفری، استاد فلسفه دین، دکتر بیژن عبدالکریمی، استاد فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر انشاء‌الله رحمتی، سردبیر نشریه حکمت و فلسفه و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در موسسه فرهنگی شهرکتاب برگزار شد.

***

هادی جعفری: وجوه معنوی و باطنی ادیان بین انسان‌ها مشترک است

 

دکتر هادی جعفری، کوشید تا در خصوص کتاب  «بررسی امکان تفسیر دینی از فلسفه‌ افلاطون»، توضیحاتی را ارائه کند، وی مقصود خود از دین را وجوه معنوی و باطنی مشترک بین همه ادیان دانست و تاکید کرد که با جنبه‌های کلامی و شریعتی ادیان کاری نداشته‌ است. به باور او، در طول تاریخ وجوه معنوی و باطنی ادیان بین انسان‌ها مشترک بوده؛ مثل باور به جاودانگی، یگانگی علم و عمل و شناخت و فضیلت.

جعفری معتقد است که یکی از قرابت‌های معنایی که می‌تواند به ما در استخراج مفاهیم دینی از آراء افلاطون کمک کند، تفسیر او از نفس است. برای افلاطون، اعتبار انسان به نفس است و بدن برایش در حاشیه است توجه به درون هم وجه دیگری از امکان تفسیر دینی را در اختیار ما می‌گذارد چراکه اساسا در یونان باستان بیرون و ظواهر مهم بود و این افلاطون و سقراط هستند که نفس و خودشناسی درونی را مطرح می‌کنند.

بیژن عبدالکریمی:نقد فیلسوف باید با اتکا به تفکر باشد

 

عبدالکریمی معتقد است که اندیشه‌های خاورمیانه‌ای، شرقی و به ویژه ایرانی بر یونانیان اثر گذاشته است. تاثیرپذیری یونان عصر متافیزیک از فرهنگ شرقی و اندیشه باستانی آن مثل زرتشت را باید جدی بگیریم تا بفهمیم چگونه امکان تفسیر دینی از فلسفه افلاطون وجود دارد.

به باور او، تعبیر «امکان» که جعفری به کار برده است تعبیر درستی است. این را هم نباید فراموش کنیم که سخن فلسفی سخن کوچه و بازار و حرف رادیو و تلویزیون نیست و به ذات خود دربردارنده امکان‌های متعدد و متکثری است.

وی همچنین انتقاداتی را به کتاب «بررسی امکان تفسیر دینی از فلسفه‌ افلاطون» وارد دانست از جمله اینکه جعفری در اثرش بیشتر به استنادات متنی توجه داشته و کوشیده با اتکا به این متون امکان دینی را در اندیشه‌های افلاطون نشان بدهد و کمتر به تحلیل فلسفی و هرمنوتیکی اندیشه‌های افلاطون پرداخته است. مورد دیگر اینکه گرچه دین در کتاب یک امر معنوی و وجودی درنظر گرفته شده است نه امری اعتقادی و ایدئولوژیک اما در تمام فصول کتاب برای اثبات امکان دینی فلسفه افلاطون، به باورهای دینی تکیه شده است این در حالی است که به باور عبدالکریمی، نقد فیلسوف باید با اتکا به تفکر باشد.

 انشاء‌الله رحمتی:تفسیر دینی از فلسفه افلاطون کاملا قابل تصور است

 

انشالله رحمتی نیز کتاب «بررسی امکان تفسیر دینی از فلسفه‌ افلاطون»، را از آن جهت که به متون دست اول یونانی اتکا کرده، اثری اصیل دانست و انسجام مباحت و روانی متن کتاب را هم در سطح قابل قبولی ارزیابی کرد اما با این حال، چندان با عنوان کتاب همدل نبود چراکه به باور او، چون خوانش دینی از اندیشه افلاطون چیز عجیبی نیست و اصلا مگر کسی گفته افلاطون را می‌توان غیردینی تفسیر کرد؟! شاید اگر نیچه که تاکنون از منظر غیردینی و نیهلیستی مورد واکاوی قرار گرفته با این دید بررسی می‌شد چنین عنوانی بیشتر توجیه داشت.

او معتقد است که تفسیر دینی از فلسفه افلاطون مخصوصا از نگاه سه دین ابراهیمی به وفور ممکن است و ادیان ابراهیمی را می‌توان افلاطونی هم تفسیر کرد. امکانی که حتی در اندیشه‌های ارسطو وجود ندارد چه برسد در فلسفه فیلسوفان مدرن. اساسا اروپا در جایی که با افلاطون قطع رابطه کرد به دام سکولاریسم افتاد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.