مقالات و کتاب‌های مُرده

اندیشه /
شناسه خبر: 439065

دکتر مهراب صادق نیا، استاد جامعه‌شناسی فرهنگ دانشگاه ادیان و مذاهب، معتقد است که پژوهش‌های ما چنان از نیاز علمی جامعه دورند که کسی از تولیدشان خبردار نمی‌شود؛ کتاب و مقاله‌هایی که سال‌ها از تولیدشان می‌گذرد ولی هیچ نویسنده‌ای به آنها ارجاع نمی‌دهد!

 دکتر صادق‌نیا، یادداشتی با عنوان «تولید علم مرده» در صفحه شخصی خود منتشر کرده است که در آن، برای این قضاوت خود چنین دلیل می‌آورد: «در سال‌های گذشته به‌دلیل کم شدن بودجه‌های دولتی، شمار زیادی از پژوهشگاه‌ها، مؤسسه‌ها و مراکز تحقیقاتی با چالش‌های مالی شدیدی روبه‌رو شدند. پروژه‌های تحقیقاتی زیادی کنسل شد و پژوهشگران فراوانی کم‌کار یا بیکار شدند.»
به باور او، وضعیتِ پیش‌آمده این واقعیت را آشکار می‌کند که میان فرآورده‌های پژوهشی این مؤسسه‌ها و نیاز جامعه‌ علمی و دانشجویان پیوند چندانی نیست. وقتی یک «پژوهشگاه» نتواند از راه فروش فرآورده‌های خود روزگار بگذراند و به کمک‌های دولتی بند باشد، معنایش این است که آنچه تولید می‌کند نیازِ جامعه‌ علمی نیست. وقتی کیفیت مقاله‌ها و کتاب‌های تولیدی به گونه‌ای است که کسی حاضر نمی‌شود برای مطالعه‌ آنها پولی بدهد، طبیعی است که چرخ پژوهشگاه‌ها با اعانه‌های دولتی خواهد چرخید و نه فروشِ آثارشان.
از این رو، صادق نیا معتقد است که پژوهشگاه‌ها، معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها، مجله‌های رنگارنگ علمی - پژوهشی و مراکز تحقیقاتی بهتر است اوضاع ناشاد خود را به تنگناهای بودجه‌های دولتی برنگردانند؛ بخش زیادی از این مشکل به تولید مقاله و کتاب‌های «مُرده» بر می‌گردد. مراد او از کتاب و مقاله‌ مُرده، آثاری هستند که چنان از نیاز علمی جامعه دورند که کسی از تولیدشان خبردار نمی‌شود. کتاب و مقاله‌هایی که سال‌ها از تولیدشان می‌گذرد ولی هیچ نویسنده‌ای به آنها ارجاع نمی‌دهد!

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.