کاپیتان تیم ملی می گوید: شرایط تورنمنت‌ها با سایر بازی‌ها متفاوت است و این موضوع را همیشه به بچه‌های تیم تأکید کردم و به آنها گفته‌ام. البته بچه‌های قدیمی‌تر که در تورنمنت‌هایی چون جام جهانی و جام ملت‌ها بوده‌اند، از این موضوع بخوبی آگاهند.

مسعود شجاعی جزو آن دسته از بازیکنان فوتبال ایران است که کیفیت بازی‌های ملی‌اش به کمیت آن برتری دارد. این بازیکن 34 ساله که متولد آبادان و بزرگ شده شیراز است، 15 سال است که در تیم ملی عضویت دارد ولی با 81 بازی ملی، بازی‌های او از مرز 100 عبور نکرده و بعید به نظر می‌رسد که وارد باشگاه «صدتایی‌ها» شود. با این حال، شجاعی با حضور در 3 دوره جام جهانی، رکوردی بی‌نظیر در تاریخ فوتبال دارد که بسیاری از بازیکنان آرزوی آن را دارند. کاپیتان تیم ملی در امارات چهارمین حضور خود در جام ملت‌های آسیا را تجربه خواهد کرد که از این حیث، در کنار جواد نکونام و مهدی مهدوی‌کیا رکورددار ایران و حتی آسیا محسوب می‌شود. گرچه‌ هافبک بازیساز تیم ملی حالا هم یکی از مردان مورد اعتماد کی‌روش محسوب می‌شود اما شاید مثل جام جهانی کمتر فرصت حضور در ترکیب اصلی را پیدا کند. با این حال به عنوان یک بزرگ‌تر، نقش پررنگی در جمع بازیکنان ایران دارد. مسعود شجاعی در گفت‌وگو با خبرنگار «ایران» درباره شرایط تیم ملی در جام ملت‌های 2019 امارات صحبت کرده است.
نظرت درباره جام ملت‌های امارات چیست؟ حتماً تمام این روزها به آن فکر کرده‌ای.
شرایط تورنمنت‌ها با سایر بازی‌ها متفاوت است و این موضوع را همیشه به بچه‌های تیم تأکید کردم و به آنها گفته‌ام. البته بچه‌های قدیمی‌تر که در تورنمنت‌هایی چون جام جهانی و جام ملت‌ها بوده‌اند، از این موضوع بخوبی آگاهند. در جام ملت‌ها تیم‌هایی را می‌بینید که در مرحله مقدماتی یا در بازی‌های دوستانه یک بازی فوق‌العاده انجام می‌دهند یا برعکس نمایش ضعیفی دارند، این اتفاقات در تورنمنت‌ها می‌افتد البته این موضوع یکسری دلایل دارد که برای ما روشن است ولی دلیل اصلی که هنوز برای من روشن نشده، این است که چه اتفاقی می‌افتد برخی از تیم‌ها شرایط‌شان این گونه می‌شود؟ مثلاً ما شیلی را قبل از کوپا آمه‌ریکا شکست دادیم، اما این تیم در کوپا آمه‌ریکا قهرمان شد. شرایط تورنمنت‌ها با بازی‌های معمولی کاملاً متفاوت است و ما باید این را درک کنیم. این اتفاقات در اردوهای طولانی مدت برای تیم می‌افتد، ما دو هفته در قطر بودیم و ممکن است بچه‌ها در طول این 2 هفته خسته شوند و از نظر روحی کمی افت کنند. ان‌شاءالله ما 7 بازی در جام ملت ها انجام می‌دهیم تا به فینال برسیم. بنابراین حدود یک ماه دیگر در اردو خواهیم بود.  طبیعی است که در جام ملت‌ها بعد از هر 3 روزی که بازی می‌کنیم، از نظر فیزیکی هم خسته می‌شویم. به خاطر این است که شرایط تورنمنت متفاوت‌تر است و باید این را درک کنیم و به این موضوع آگاه باشیم تا بتوانیم با این موضوع کنار بیاییم. یعنی اگر چند روز دیگر یک بازیکن جوان و یا خودم از نظر روحی کمی افت کردم، باید این موضوع را بدانم که این به‌خاطر شرایط بازی‌ها در تورنمنت، اردوهای طولانی و یکنواختی است و سعی کنم به خودم کمک کنم و کارهایی که فکر می‌کنم می‌تواند به من کمک کند را انجام دهم، به عبارتی برای خودم تنوع ایجاد کنم تا بتوانم رو به جلو پیش بروم. فکر می‌کنم برای نتیجه گرفتن تیم در جام ملت‌ها این موضوع اهمیت زیادی دارد.
شما 3 دوره پیش از این در جام ملت‌ها بودید و با علی کریمی، علی دایی، جواد نکونام، مهدی مهدوی‌کیا، وحید ‌هاشمیان و خیلی از بزرگان فوتبال کار کردید! تفاوت این دوره با 3 دوره پیشین که حضور داشتید، چیست که همه به گونه ای انتظار قهرمانی دارند؟
از لحاظ کیفیت بازیکنان و ارائه بازی خوب هیچ تفاوتی نیست، تنها تفاوت این است که این تیم مدت زمان طولانی تری است که بازیکنانش کنار هم بازی می‌کنند.  این تیم مدت‌هاست که با یک مربی کار می‌کند در حالی که تیم ملی در دوره‌های قبل چنین شرایطی نداشت و ما بعد از جام جهانی مربی عوض می‌کردیم. بعد از یک تورنمنت یا بعد از چند شکست مربی عوض می‌کردیم و این به هیچ وجه برای فوتبال ملی ما خوب نبود. اما خدا را شکر به این ثبات رسیده‌ایم و 8 سال است که با کی‌روش کار می‌کنیم. البته در این 8 سال برخی بازیکنان رفتند و برخی دیگر اضافه شدند ولی شاکله تیم حفظ شده و تیم شکل گرفته است. هر کسی که وارد تیم می‌شود، در کوتاه‌ترین زمان متوجه می‌شود که چه وظیفه‌ای دارد و فکر می‌کنم که این موضوع نقطه قوت ما در این دوره است و قطعاً به ما کمک زیادی خواهد کرد.
شما در جمع صمیمانه‌تان از رؤیای قهرمانی گفته‌ای و اینکه « چه قشنگ می‌شود جام را بالا ببریم!» آیا برنامه خاصی درصورت قهرمانی دارید؟ آیا این تصویر را برای خود ساخته اید؟
مسلماً به قهرمانی در جام ملت‌ها خیلی فکر می‌کنم البته بهتر است تا زمانی که اتفاقی نیفتاده در موردش حرف نزنیم. قشنگ‌ترین اتفاق این است که تیم ملی قهرمان شود و قهرمانی در جام ملت‌ها حس خوبی دارد که نمی‌توان برای این حس برنامه‌ریزی کرد، این حس است و همان زمان اتفاق می‌افتد. مطمئناً بالا بردن جام خیلی لحظه قشنگی است و فقط به این فکر می‌کنیم که بتوانیم آن را کسب کنیم و به دست آوریم.
به عنوان کاپیتان تیم چقدر امیدواری که پس از 43 سال این اتفاق بیفتد؟
امیدوارم. من تمام تیم را می‌شناسم. من در جام جهانی 2018 گفتم که می‌توانیم خوب کار کنیم و نتیجه بگیریم، در آنجا واقعاً بدشانس بودیم. ما 4 امتیاز گرفتیم آن هم در گروه مرگ و مقابل تیم‌های قدرتمند که قهرمان جهان، قهرمان اروپا و قهرمان آفریقا بودند. من به این تیم و بچه ها ایمان دارم. بعد از بازی دوستانه با فلسطین صحبت‌هایی مطرح شد. گرچه می‌توانستیم فلسطین را ببریم و خوب است که همه بازی‌ها را ببریم اما تساوی مقابل فلسطین شوکی بود که به ما وارد شد و اگر قرار بود به ما شوک وارد شود، چه خوب شد که در بازی مقابل فلسطین اتفاق افتاد. همان طور که گفتم تیم ما در تورنمنت‌ها خیلی بهتر کار می‌کند و واقعاً در تورنمنت‌ها تیم بهتری می‌شویم، با شروع مسابقات این موضوع یکبار دیگر مشخص می‌شود.
آیا برای اینکه قهرمان شویم، نذری کرده‌اید؟
دروغ نباید بگویم، راستش نذر نکرده‌ام اما اگر قهرمان شویم و پاداش نقدی دریافت کنیم مطمئناً مقدار زیادی از این پاداش سهم بچه‌هایی است که همیشه به آنها کمک می‌کنم. بچه‌هایی که همیشه دعای آنها پشت سر ماست، آنها بچه‌های مدرسه و کودکان کار هستند و تیم ملی‌شان را دوست دارند. حمایت از این‌ها در برنامه من هست و هیچ وقت حذف نمی‌شود. نذر خاصی نکردم اما قطعاً این کودکان از پاداش نقدی‌ای که از تیم ملی می‌گیرم، سهم می‌برند.
شبی که کی‌روش اسامی نهایی بازیکنان را اعلام کرد، گفته شد که شما با خط خورده‌ها صحبت کرده‌اید! به آنها چه گفتید؟
حقیقتاً با چند بازیکن صحبت کردم، البته مطرح شده بود که من به این بازیکنان دلداری دادم که اصلاً این گونه نبود. فوتبال حرفه ای است و از این اتفاق‌ها در آن می‌افتد، پیش از این شاید این اتفاق برای من و برای دوستان من هم افتاده باشد. مثلاً با علی علیپور و محمدرضا خانزاده صحبت کردم. شاید بچه‌ها در آن شرایط خیلی راغب نباشند که دوباره این مسأله (خط خوردن) را با آنها مطرح کنیم. مطرح کردن این موضوع شاید داغ دل‌شان را تازه کند، بنابراین بهتر است که چند روزی با خودشان خلوت کنند. من به علیپور دو روز بعد از اینکه به ایران برگشت پیام دادم، به خانزاده هم همین طور. به آنها گفتم چاره‌ای نیست و الان باید خودشان به خودشان کمک کنند تا در باشگاه‌شان و در ادامه راه قوی‌تر باشند و دوباره خوب کار کنند. به این خاطر که جز اینکه با فکر منفی به خودشان ضربه بزنند یا در خانه و خانواده، خود را عذاب بدهند اتفاق دیگری نمی‌افتد و این اتفاقی است که افتاده و نمی‌توان با آن جنگید. سعی کردم فقط این گونه آرام‌شان کنم.
جای کدامیک از بازیکنان خالی است؟
مسلماً جای همه بازیکنان خالی است. اگر قرار است به موفقیت برسیم و ان‌شاءالله موفق بشویم حتماً آنها هم در این موفقیت نقش خواهند داشت. به خاطر اینکه در دوره‌ای که در قطر تمرین و اردو داشتیم، آنها هم بودند و زحمت کشیدند. تمرینات‌مان در قطر خیلی فشرده بود و یکسری از بازیکنان به اردو اضافه نشده بودند. در این شرایط بچه‌هایی که بودند و بعد خط خوردند خیلی به تیم کمک کردند و مسلماً آنها هم در صورت موفقیت و قهرمانی، در آن نقش خواهند داشت.
شما با حضور در 4 دوره جام ملت‌ها به رکورد مهدی مهدوی‌کیا و جواد نکونام رسیدید، چه نظری در این مورد دارید؟
صرف بودن، حضور و رکورد زدن خیلی برای من جذاب نیست اما افتخار است که یکبار دیگر در یک تورنمنت بزرگ پیراهن تیم ملی را می‌پوشم که اتفاقی بزرگ‌تر از این نمی‌تواند رخ دهد. رکورد زدن با حضور در 4 دوره جام ملت‌ها و 3 دوره جام جهانی برای من جذاب نیست، حاضر بودم که همین یک دوره اخیر در جام جهانی بودم ولی از گروه‌مان صعود می‌کردیم. یا حاضر بودم که تنها در همین دوره جام ملت‌ها باشم و تیم قهرمان شود. فکر می‌کنم رسیدن به موفقیت خیلی مهم‌تر از حضور در این جام‌هاست. البته اینکه توانستم این همه سال در تیم ملی باشم و خودم را حفظ کنم، بحث دیگری است. همیشه سعی کردم که با تمام توان و وجودم تلاش کنم که پیراهن تیم ملی کشورم را یک بازی دیگر یا یک اردوی دیگر بپوشم. اینکه اسمم در کنار جواد نکونام و مهدوی‌کیا است، افتخار بزرگی است ولی امیدوارم که چهارمین حضور با موفقیت همراه باشد و به پایان برسد.
شایعاتی منتشر شده که شما بعد از جام ملت‌ها خداحافظی می‌کنید!
نمی‌دانم این موضوع را از کجا مطرح کردند اما اگر زمانی فکر کنم و مربیان بگویند که به درد تیم ملی و باشگاهی نمی‌خورم مطمئناً این تصمیم را می‌گیرم و به جرگه مربیان می‌پیوندم اما تا زمانی که فکر کنم می‌توانم بازی کنم و در توانم هست بازی خواهم کرد. البته برای مربیگری تصمیمی نگرفتم. من با فوتبال زندگی می‌کنم و فوتبال عشقم است و این برای من سخت است که بلافاصله فوتبال را کنار بگذارم ولی واقعاً حتی هنوز به این موضوع هم فکر نکردم که بعد از خداحافظی به فوتبال برگردم یا نه! شاید نیایم. هر روز با خودم کلنجار می‌روم، شاید هم برای همیشه از فوتبال بروم.
در پایان چه صحبتی یا آرزویی دارید؟
مسلماً آرزوی من در مورد تیم ملی و مردم کشورمان است. دوست دارم مردم ما را حمایت کنند البته هر چه به جام ملت‌ها نزدیک می‌شویم حساسیت و حمایت‌ها بیشتر می‌شود و آن شور و شوق مردم هم بیشتر می‌شود. من منتظر روزی هستم که به موفقیت بزرگی دست پیدا کنیم و صرفاً صعود از مرحله گروهی نباشد. دوست دارم دوباره مردم برای حمایت‌مان بیایند. مردم کشورمان تنها دلخوشی‌شان ورزش است بخصوص فوتبال و این از معدود دلخوشی‌هایی است که دارند. این همه مشکل اقتصادی، بیکاری و گرفتاری دارند و من فکر می‌کنم که لیاقت این را دارند که ما یک بار دیگر خوشحال‌شان کنیم تا با خانواده‌شان به خیابان بیایند و شادی کنند. امیدوارم که این اتفاق بیفتد و ما را دعا کنند، ما هم همه تلاش‌مان را خواهیم کرد.
 
نظرت در مورد این عکس چیست؟
 
---
حرف‌های زیادی در این عکس هست و این عکس بسیار زیبایی است. در این عکس ما 3 نفری هستیم که 4 دوره در جام ملت‌ها حضور داشته‌ایم. البته این عکس مربوط به بازی کره‌جنوبی در مقدماتی جام جهانی است. همان دوره‌ای که موفق نشدیم به جام جهانی 2010 صعود کنیم. من گل زدم اما در ادامه بازی یک – یک شد. این عکس برایم زنده شدن خاطرات خوب است. بازی کنار بزرگانی چون مهدوی کیا و جواد نکونام. روزهای خیلی خوبی بود که الان داریم حسرتش را می‌خوریم. اما دوباره نمی‌خواهم در آینده حسرت چیزی را بخورم. البته این عکس برای جام جهانی بود اما خب در جام ملت‌ها هم از این اتفاقات مقابل کره جنوبی یا عراق افتاده. مثلاً بازی دوره قبل مقابل عراق. نمی‌خواهم یکبار دیگر موفقیتی را از دست بدهیم. امیدوارم این بار همه چیز خوب پیش برود و بتوانیم جام را به ایران ببریم./ روزنامه ایران
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.