چرا پدرم افسرده شد؟

سلامت /
شناسه خبر: 438490

پدری 71 ساله دارم که چند ماه پیش دچار سکته مغزی شد. برای درمان به مدت یک ماه در بخش مراقبت‌های ویژه بستری بود. یکی دوماه پس از بهبودی و ترخیص از بیمارستان متوجه علائم افسردگی در پدرم شدم.

  ابتدا فکر می‌کردم گذشت زمان شرایط او را بهتر می‌کند. اما متأسفانه وضعیت او نه تنها بهتر نشد بلکه بدتر شد. روانشناس می‌گوید این افسردگی ناشی از بستری طولانی مدت در بخش مراقبت‌های ویژه است آیا این امر واقعیت دارد یا مشکل پدرم به داروهایی که استفاده می‌کند مربوط می‌شود؟
بسیاری از بیمارانی که در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بیمارستان‌ها بستری می‌شوند مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌های اعصاب و روان هستند. دلیریوم یکی از این بیماری ها است که به عدم شناخت اطرافیان، زمان و مکان منجر می‌شود.
افسردگی یکی دیگر از بیماری‌های حوزه اعصاب و روان است که درمیان بیمارانی که مدت طولانی در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری می‌شوند بخصوص گروهی که در اثر تصادفات شدید یا سکته‌های مغزی دچار آسیب‌های ماندگار شده‌اند، به چشم می‌خورد.
بیماریPTSD یا اختلال استرس پس از صدمه یکی دیگر از بیماری‌های روحی است که بیشتر در میان افرادی دیده می‌شود که به‌دلیل تروماهای خیلی شدید دچار اختلال در عملکرد و بازگشت به جامعه شده‌اند. بیماران PTSDتحت فشار روحی شدید هستند و با مشکلات بسیار مواجه خواهند شد.
بیمارانی که دچار این مشکلات می‌شوند با روانکاوی و دارو درمانی معالجه می‌شوند اما بهتر است برای پیشگیری از بروز این بیماری‌ها شرایطی برای بیمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه فراهم شود که بتواند ساعت را ببیند و گذر زمان را احساس کند. همچنین باید بستگان بیمار با رعایت برخی مسائل که به کنترل عفونت‌های بیمارستانی و انتقال بیماری‌ها منجر می‌شود به‌طور مرتب بر بالین بیمار حاضر شوند تا او احساس تنهایی نکند. اما اگر به هر دلیلی بیمار شما به یکی از بیماری‌های مربوط به حوزه اعصاب و روان مبتلا شد باید حتماً به متخصص مراجعه کنید و موضوع روانکاوی و دارو درمانی را جدی بگیرید.

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.