کتاب «به سوی مانیفست نو» تجدید چاپ شد

اندیشه /
شناسه خبر: 437893

کتاب «به سوی مانیفست نو» در بردارنده گفت و گوهای میان تئودور آدورنو و ماکس هورکهایمر است که توسط امیرهوشنگ افتخاری راد و به همت انتشارات نشر چشمه نخستین بار در سال 96 منتشر و اخیرا به چاپ دوم رسیده است.

گروه اندیشه:

 گفتگو میان آدورنو و هورکهایمر  در بهار سال 1956، در یک بازه سه‌هفته‌ای، انجام شدند و همسر آدورنو، خانم گرته، از آنها یادداشت برداری کرده است، مباحثی که میان دو  ردوبدل می‌شود هم به موضوعات بسیار کلی اعم از نظریه، عمل، کار، و هم به امور جزیی و حتی زندگی روزمره اختصاص دارد. 

 از راست تئودور آدورنو و ماکس هورکهامیر

به تازگی دکتر علی غزالی فر، دکترای فلسفه، از کتاب «به سوی مانیفست نو» معرفی ای را در سایت الف منتشر کرده و در خصوص کتاب می نویسد: «در گفتگو چیزی هست که در متن مکتوب نیست؛ زیرا گفتگو اساسا امکان بیان مطالبی را فراهم می‌کند که متن مکتوب از آشکار کردنش ناتوان است. از این روی کتاب‌هایی که در اصل گفتگوی با فیلسوفان باشند، کم نیستند و البته بسیار هم جذاب هستند. اما  کتاب «به سوی مانیفست نو» به‌مراتب جذاب‌تر از آنهاست، به دو دلیل: یکی این‌که گفتگو با یک فیلسوف نیست، بلکه گفتگوی دو فیلسوف است؛ دو فیلسوف برجسته و پرآوازه. دوم آن‌که یک گفتگوی متعارف نیست، بلکه در اصل یک گپ کاملا خودمانی است. البته نه به معنای این‌که که همه چیز در آن تشریفاتی و تعارفی باشد، بلکه منظور این است که بدون هیچ آداب و ترتیبی به‌طور خودانگیخته فلسفه‌ورزی انتقادی آنها جاری می‌شود. لذا می‌بینیم که با وجود این‌که آدورنو و هورکهایمر آن‌قدر همفکر بودند که تقریبا همه آثار اصلی و مهم‌شان را به‌اشتراک با هم نوشته‌اند، اما در این‌جا اختلاف نظر خود را با هم آشکار می‌کنند و دیدگاه‌هایی را اظهار می‌دارند که در تقابل با هم است».

علیرغم اینکه موضوعات مختلفی در کتاب به گفت و گو گذاشته می شود اما موضوع اصلی کتاب «به سوی مانیفست نو» مارکسیسم است. مارکس همواره به سرمایه داری نقد داشت و مشکلی با مدرنیته نداشت اما آدورنو و هورکهایمر ضمن انتفاد به سرمایه داری از آن هم فراتر رفته و مدرنیته را نیز در گفت و گو هایشان به نقد می کشند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.