شورای شهر تهران امروز بررسی می کند

تبدیل برج باغ ها به مراکز فرهنگی هنری

اجتماعی /
شناسه خبر: 431332

مصوبه برج باغ‌ها که طی بیش از یک دهه گذشته در ساخت و ساز باغ‌های شهر تهران ملاک عمل بود، بعد از شروع به کار شورای پنجم شهر تهران و در اواخر سال گذشته با پیشنهاد کمیسیون شهرسازی و معماری و کمیسیون سلامت و محیط زیست لغو شد و شهرداری تهران به موجب یکی از تبصره‌های مصوبه، ملزم به ارائه طرح جایگزین مصوبه برج باغ شد.

 
 
 
 
 
 
 
 
این لایحه پس از برگزاری جلسات کارشناسی متعدد معاونت شهرسازی شهرداری با کمیسیون شهرسازی شورای شهر، در روزهای پایانی شهرداری محمد علی افشانی به شورای شهر و کمیسیون‌های مربوطه ارجاع شد. امروز لایحه جایگزین برج-باغ به صحن علنی شورای شهر
می آید که در صورت تأیید شورا به شورای عالی شهرسازی کشور ارسال شود تا پس از تصویب جایگزین پیوست سوم طرح جامع شهر تهران شود، سپس با ابلاغ شورای عالی شهرسازی و معماری کشور در سطح شهر تهران و مناطق ۲۲ گانه لازم الاجرا خواهد بود.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران درباره کلیات این لایحه به «ایران» می‌گوید: یکی از رویکردهای غالب در لایحه پیشنهادی شهرداری که تأکید شورای شهر نیز بود، عدم بارگذاری یا بارگذاری حداقلی در باغ‌ها است، براین اساس در این طرح جایگزین، درباره باغ‌های به هم پیوسته مثل باغ‌های کن و فرحزاد مقرر شده است که مبتنی بر پیوست‌های مطالعاتی، ‌شرایط اقلیمی و موقعیت درختان و باغ‌های آن منطقه نسبت به تدوین و تصویب طرح‌های موضعی اقدام شود.
محمد سالاری ادامه می‌دهد: در این طرح، ما شهرداری تهران را ملزم به تهیه طرح‌های موضعی کردیم که براساس آن طرح‌ها ساخت و سازهای حداقلی متناسب با آن عرصه‌ها صورت گیرد یا نوع بهره‌برداری از این باغ‌ها تعیین شود. وی درباره باغ‌های پراکنده و تک باغ‌ها هم این‌طور توضیح داد: شهر تهران از گذشته به باغ شهر و خانه باغ‌هایی که در شمال، شمال غرب و شمال شرق آن قرار دارد مشهور بوده و متأسفانه طی دهه‌های گذشته بخش عمده این باغ‌ها از بین رفته که یکی از علت‌های آن مصوبه برج باغ بوده است. وی تصریح کرد: براساس آمار و بانک اطلاعاتی که معاونت شهرسازی شهرداری به شورا ارائه کرده است ، ۵۷ درصد باغ‌های پراکنده موجود شهر تهران در مقیاس باغ های ۵۰۰۰ متر به بالا هستند که ارزش اکولوژیکی بالایی دارند. در مورد باغ‌های پراکنده در طرح جایگزین برج باغ، سه مقیاس از باغ‌ها را تعریف کردیم که در ضوابط تعیین شده برای ساخت و ساز تا حد زیادی سعی شد مطابق ضوابط ماده ۱۴ زمین شهری که در کل کشور به موجب قانون حفظ و گسترش باغ‌ها ملاک عمل است، مد نظر قرار گیرد. 
براین اساس باغ‌های زیر ۳۰۰۰ مترمربع حداکثر می‌توانند ۲ طبقه با حداکثر ۱۵ درصد سطح اشغال یعنی مجموعاً ۳۰ درصد تراکم ساخت وساز داشته باشند. باغ های ۳ تا ۵ هزار متر مربع حداکثر سه طبقه با سطح اشغال حداکثر ۱۵ درصد و مجموعاً ۴۵ درصد تراکم و باغ های ۵ هزار مترمربع به بالا حداکثر ۴ طبقه و سطح اشغال ۱۵ درصد و با تراکم ۶۰ درصد ساخت و ساز انجام دهند. سالاری با بیان اینکه درباره ایجاد زیر زمین نیز بحث‌های جدی صورت گرفت و به این تصمیم رسیدیم که محدودیت جدی در زمینه زیر زمین و گودبرداری در باغ‌ها اعمال کنیم.
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.