با گذشت سه روز از آغاز مذاکرات انصارالله با نمایندگان منصور هادی در سوئد همچنان داغ ترین مباحث متوجه سرنوشت الحدیده است

با گذشت سه روز از آغاز مذاکرات انصارالله با نمایندگان منصور هادی در سوئد همچنان داغ ترین مباحث متوجه سرنوشت الحدیده است.

تحلیل:

ائتلاف پیش از این به کرات و به ویژه طی چند ماه اخیر و در قالب دو عملیات کاملا حساب شده و پر حجم کوشید تا با اشغال بندر استراتژیک الحدیده انصارالله را در محاصره کامل زمینی، هوایی و دریایی قرار دهد اما ناکام ماند. اینک و در شرایط جدید می کوشد تا در قالب مذاکرات و به روش های مسالمت آمیز این مساله را عملیاتی کند.

بدیهی است انصارالله و مردم یمن چنانکه پیشتر خط قرمز مذاکرات را حفظ استقلال یمن اعلام کرده بودند اینک و در شرایط جدید نیز به آن ملتزم خواهند بود و بندر الحدیده را چنانکه در جنگ تسلیم نکردند همچنان و در مذاکره تسلیم نخواهند کرد.
نظر به اینکه هم هادی، هم امارات، هم سعودی و هم غرب کاملا مطمئن هستند که در نگاه انصارالله هیچ گاه و به هیچ وجه مساله الحدیده روی میز مذاکره و معامله قرار نخواهد گرفت به نظر می رسد طرح این موضوع و تاکید بر آن از سوی نمایندگان هادی به این خاطر باشد که با تمرکز بر این مساله انصارالله را به کوتاه امدن از مواضع و البته دادن امتیاز در عرصه های دیگر وادار کنند.
اگر چه بناست مذاکرات سوئد بلند مدت باشد و انتظار حصول توافق کامل در خصوص همه ابعاد بحران یمن در جلسات چند روزه جاری بسیار دور از ذهن به نظر می رسد اما تاکید و اصرارهای غیر منطقی نمایندگان هادی بر مواردی چون رفع حصر از فرودگاه صنعا مشروط به نشستن هواپیماها در عدن و تفتیش آنها قبل از صنعا و... دورنمای این مذاکرات را روشن و منتج به نتیجه معرفی نمی کند.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.