گروه «گونای»

تالار وحدت دیروز عصر حال و هوای خاص و متفاوتی را پشت سر گذراند.

هر چند تالار وحدت تا به حال روزهای شلوغ و خاصی را به خود دیده است اما دیروز خانم هایی که به کنسرت ویژه بانوان گونای رفته بودند با انرژی وشادی خاص و مضاعف این  مکان فرهنگی را با خوشحالی ترک کردند.
اینکه جایی باشد که خانم ها در یک فضای امن بتوانند برنامه مجاز و شادی را از نزدیک ببینند و از دغدغه های زندگی دور شوند غنیمتی است که به لطف گروه های موسیقی مجاز که مختص بانوان است فراهم می شود.
آنسامبل حرکات فولکلوریک ایرانی توسط گروه گونای به سرپرستی ماندانا طالبی در غالب حرکات آیینی و بومی محلی آذربایجانی، لزگی، کردی، گیلکی،رقص سما و مینیاتور دیروز در تالار وحدت به اجرا در آمد.
این گروه تمام آیین های سنتی مناطق مختلف ایران را در غالب حرکات نمایشی اجرا می کند که از جمله آن مراسم جشن خرمن یا مراسم برداشت، کاشت، برداشت برنج، چای و آیین تیرماه سیزده از رسوم گیلک و ایلک باهار گلدی، گاوال، سودان دگلن سورمه لی قیز، یاللی و لزگی و کردی که در این کنسرت به نمایش درآمد.
در این گروه به آیین های سنتی ایران توجه خاص شده و قبل از اجرای برنامه های گروه راوی  کنسرت فلسفه این حرکات را با ادبیاتی شیوا و دلنشین بیان می کند .

از جذابیت های این گروه در کنار حرکات نمایشی لباس های زیبای محلی است که رنگ ها و طراحی های زیبای آن بسیار زیبا و چشم نواز است و برنامه های این گروه را دیدنی تر می کند ،این گروه 50 نفر با هماهنگی تمام برنامه های منظم و حرفه ای را در حرکات مختلف نمایشی در بخش های محلی ،عرفانی و مینیاتور طی کرده که هماهنگی آنها در اجرای دیروز ستودنی و قابل تقدیر است.
ماندانا طالبی سرپرست گروه گونای در یک خانواده آذربایجانی بزرگ شده به دلیل ارتباط با نزدیک با کشورهای آذربایجان شوروی و باکو در این حرکات بیشتر تخصص دارد و دوره های طراحی گروه های ترکی را نزد یک استاد سولیست رقص آذربایجانی گذرانده است به همین دلیل حرکات نمایشی مربوط به اذربایجان و شوروی بیشتر در این گروه مورد توجه قرار دارد.
گروه گونای که در زبان ترکی به معنای خورشید یا روشنایی و آی به معنای ماه یا شب است کنسرت های زیادی را در تالار وحدت و فرهنگسرای نیاوران داشته ،کنسرت بعدی این گروه ویژه بانوان 4 بهمن در تالار وحدت اجرا می‌شود.
ندا طالبی، نسا طالبی در کنار ماندانا طالبی سرپرست گروه برنامه های و اجراهای گروه گونای را هماهنگ و رهبری می کنند.

مصاحبه با ماندانا طالبی سرپرست گروه گونای به زودی در ایران عصر و سایت ایران آنلاین منتشر می شود.

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.