رابرت مولر فشار برترامپ را افزایش داد

بین الملل /
شناسه خبر: 431076

مقام های قضایی آمریکایی در رابطه با پرونده جنجالی دخالت ادعایی روسیه در انتخابات 2016 آمریکا عرصه بر 'دونالد ترامپ' و اطرافیان سابقش را تنگ تر کرده و رئیس پیشین ستاد انتخاباتی وی را به دروغگویی متهم و برای وکیل سابق رئیس جمهوری تقاضای زندان طولانی مدت کردند.

 «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با ارائه اسنادی به دادگاه اعلام کرد که «پال مانافورت» رئیس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ در پنج فقره دروغ گفته است. این درحالی است که مانافورت تعهد کرده بود با بازپرس ویژه همکاری کند.
طبق اسناد مولر، منافورت درباره ارتباطاتش با «کنستانتین کیلیمنیک» دروغ گفته است. مولر گفته که کیلیمنیک با دستگاه اطلاعاتی روسیه که به هک سیستم های رایانه ای دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری 2016 متهم شده است، ارتباطات دارد.
به نوشته سی.ان.ان، این مساله نشان می دهد که مولر اسناد زیادی درباره تماس های نزدیکان ترامپ با روس ها دارد. بازپرس ویژه همچنین اسنادی در خصوص تماس های پیامکی مانافورت با مقام های دولت ترامپ در اوایل سال جاری دارد.
«سارا هاکبی سندرز» سخنگوی کاخ سفید ادعاهای مولر را رد کرده و با صدور بیانیه ای گفت: اسناد مربوط با مانافورت به هیچ وجه هیچ چیزی درباره رئیس جمهوری نمی گوید. این اسناد حتی کوچکترین چیزی در خصوص تبانی [با روس ها] نمی گوید و کاملا به مسائل مرتبط با لابی گری مربوط می شود.
مانافورت در ماه اکتبر در چارچوب پرونده روسیه تحت پیگرد قرار گرفت و از آن هنگام در زندان است. وی بعد از آنکه به مولر قول همکاری داده بود، گفته بود که «هیچ ارتباط مستقیم یا غیرمستقیمی با هیچ یک از اعضای دولت پس از روی کار آمدن آن نداشته و از هیچ فردی نخواسته است که در هیچ موضوعی پیامی به دولت برساند.»
دادستان ها می گویند شواهدی که آنها در اختیار دارند، حاکی است که مانافورت در ماه فوریه و می تماس هایی با «مقام های دولت» از جمله «یک عضو ارشد دولت» داشته است. اسنادی که روز جمعه به وقت محلی ارائه نشده است، اطلاعاتی درباره اینکه مانافورت چه موضوعاتی را مطرح کرده، به دست نداده است.
گفته می شود مانافورت در ژوئن 2016 در برج ترامپ با روس ها دیدار داشته است. روس ها می خواستند اطلاعاتی درباره «هیلاری کلینتون» رقیب انتخاباتی ترامپ ارائه کنند. دوره ریاست مانافورت بر ستاد انتخاباتی ترامپ با هک ایمیل های کلینتون و حزب دموکرات همراه بود.
مولر ابتدا مانافورت را به تخلفاتی غیرانتخاباتی متهم کرده بود اما بعدا معلوم شد که وی به دنبال کسب اطلاعات و اسنادی از مانافورت درباره ارتباط با روس ها بوده است. دادستان ها ظن آن داشتند که مانافورت شاید تخلفاتی در زمینه تامین مالی ستاد انتخاباتی ترامپ داشته است. تحقیقات مولر حول میلیون ها دلاری که مانافورت سال ها پیش بابت مشاوره سیاسی در اوکراین به دست آورده بود، جریان داشت. مانافورت همچنین از روابط خود ترامپ برای گرفتن وامی چندمیلیون دلاری استفاده کرده بود.
همکاری نکردن مانافورت با مولر ممکن است اتهامات جدیدی علیه وی ایجاد کند که سرانجام به محکوم شدن وی منجر می شود. این در حالی است که ترامپ اخیرا احتمال عفو وی طبق فرمان رئیس جمهوری را مطرح کرده بود.

**درخواست پنج تا 6 سال زندان برای وکیل سابق ترامپ

دادستان های آمریکایی روز جمعه به وقت محلی جزئیات تازه ای از «مایکل کوهن» وکیل سابق و از نزدیکان پیشین ترامپ افشا کردند که گفته می شود کمک «قابل توجهی» به تحقیقات مولر می کند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتشار این جزئیات در حالی است که کوهن در یک پرونده دیگر خواهان صدور حکم زندان برای وی شده اند. آنها درخواست کرده اند که برای کوهن به اتهام کلاهبرداری بانکی و نقض قوانین مربوط به تامین مالی انتخاباتی به 51 تا 63 ماه زندان (چهار تا پنج سال) محکوم شود. او ماه اوت گذشته این اتهامات را پذیرفت.
کوهن به «طمع شخصی» و استفاده «مکرر» از قدرت و نفوذ خود برای «اهداف فریبکارانه» مهم شده است. ترامپ در واکنش به این مساله در توئیتر نوشت: این موضوع رئیس جمهوری را کاملا مبری می کند. ممنونم.
کوهن متهم است به دو بازیگر فیلم های مستهجن که ترامپ با آنها رابطه داشته، حق الکسوت داده است. مولر روز جمعه اعلام کرد که کوهن «اطلاعات مرتبط و درستی» برای کمک به تحقیقات» وی ارائه داده است. بنا بر اسنادی که مولر به دادگاه داده، کوهن اطلاعاتی در خصوص تماس هایی با روس ها در دوران مبارزات انتخاباتی ترامپ مطرح کرده است.
گفته می شود پنج ماه بعد از آنکه مبارزات انتخاباتی ترامپ شروع شد، کوهن با «فرد معتمدی» در فدراسیون روسیه صحبت کرده که اطلاعاتی درباره «همکاری سیاسی» و «همکاری در سطح دولتی» ارائه داده بود. به گفته کوهن، این فرد در سال 2015 «بارها پیشنهاد داد» دیداری میان ترامپ و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه برگزار شود. بنا بر اسناد مولر، کوهن «پیگیر انجام این دعوت نشده بود.»
تحقیقات مولر به کاخ سفید نزدیک تر شده که این مساله با واکنش ترامپ مواجه شد. ترامپ روز جمعه در توئیتر نوشت که دادستان ها شاهدان را وادار به دادن شهادت دروغ کرده اند. او وعده داد که وکلایش گزارش هایی برای رد یافته های مولر ارائه می کنند. ترامپ اخیرا اعلام کرد که شخصا به پرسش های مولر پاسخ داده است. ترامپ در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: خیلی راحت به سوال ها جواب دادم.
ترامپ همواره تحقیقات در مورد دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا را رد کرده و آن را غیرقانونی خوانده است. او این تحقیقات را مایه «رسوایی» نامیده است. او اظهار داشت: نباید تحقیقاتی در این زمینه انجام می شد زیرا کار اشتباهی صورت نگرفته است. هیچ تبانی [با روسیه] نشده است.
مولر تاکنون در رابطه با تحقیقات خود کیفرخواست هایی علیه برخی افراد وابسته به ترامپ از جمله «مایکل فلین» مشاور سابق امنیت ملی آمریکا و مانافورت صادر کرده است.  / ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.