جواب رد سازمان ملل به قطعنامه امریکا علیه حماس

بین الملل /
شناسه خبر: 431027

گروه جهان/ مجمع عمومی سازمان ملل به درخواست امریکا برای محکوم کردن حماس پاسخ رد داد و در مقابل قطعنامه ایرلند و بولیوی را به تصویب رساند.

 
 
به‌گزارش سایت شبکه خبری «الجزیره»، قطعنامه‌ای که امریکا تهیه کرده بود و با قدرت تمام از اسرائیل حمایت می‌کرد، بنا بر پیشنهاد کویت که به تأیید اکثریت حاضران رسید، نیازمند تأیید دو سوم از اعضای مجمع عمومی سازمان ملل بود. اما تنها 87 کشور به آن رأی مثبت دادند. بر این اساس 57 کشور نیز به این پیش‌نویس رأی منفی داده و رأی 33 کشور هم ممتنع بود.
به‌گزارش ایسنا، به‌دنبال ناکامی واشنگتن در تصویب پیش‌نویس قطعنامه ضدفلسطینی، پیش‌نویس قطعنامه دیگری با عنوان «صلح همه‌جانبه، عادلانه و پایدار در خاورمیانه» به رأی گذاشته شد که پیشنهاد آن از سوی ایرلند و بولیوی ارائه شده بود و بر ضرورت توقف اشغالگری رژیم صهیونیستی تأکید می‌کرد، این پیش‌نویس با ۱۵۶ رأی موافق در برابر شش رأی مخالف و ۲۶ رأی ممتنع رأی آورد و به تصویب رسید.
نیکی هیلی، سفیر امریکا در سازمان ملل متحد پس از عدم تصویب این پیش‌نویس گفت: ما نمی‌توانیم درباره صلح در خاورمیانه صحبت کنیم؛ مگر اینکه بر سر محکومیت حماس توافق داشته باشیم. سازمان ملل متحد فرصت چنین اقدامی را داشت و آن را از دست داد. 
 دنی دنون، سفیر رژیم صهیونیستی در سازمان ملل متحد نیز از عدم تصویب پیش‌نویس قطعنامه ضدفلسطینی پیشنهادی امریکا انتقاد کرد. همزمان سامی ابو زهری، سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در گفت‌و‌گو با رویترز عدم تصویب طرح مورد حمایت امریکا علیه این گروه را تأییدی بر مشروعیت حماس دانست. پیش‌ از رأی‌گیری مجمع عمومی، تشکیلات خودگردان فلسطین نیز بر لزوم دادن رأی منفی به پیش‌نویس قطعنامه امریکایی ارائه شده علیه جنبش مقاومت اسلامی و تأیید پیش‌نویس پیشنهادی ایرلند و بولیوی تأکید کرده بود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.