ویدئوی دانش‌آموزان دستگیر شده ، آتش خشم معترضان را تندتر کرد

نبرد باتوم‌ها و جلیقه‌زردها

بین الملل /
شناسه خبر: 431021

سلین، در میانه انبوه چمن‌هایی در دهکده‌ای در شمال تولوز ایستاده است؛ پیش روی‌اش مانعی چوبی قرار دارد و پشت سرش رنگ‌های نارنجی و بنفش آتش به کرانه آسمان جنوب فرانسه چنگ می‌اندازد.

 اطراف سلین مملو از پرچم‌هایی است که تنها یک خواسته را نشان می‌دهند: استعفای امانوئل مکرون. او جلیقه زردش را بر تن کرده تا یکی از هزاران شهروند فرانسوی‌ای باشد که امروز با تمام خشم و قدرتش در برابر رئیس کاخ الیزه می‌ایستد. در آن سوی جبهه، مکرون حدود 90 هزار نیرو را مأمور کرده تا سد راه موج جلیقه زردها شوند.
سلین 41 ساله با دستانی که کمی سیاه شده و صورتی که روی آن غبار دود نشسته می‌گوید: «من آماده‌ام که تعطیلات کریسمس را به تظاهرات و اعتراض اختصاص دهم. فرزندانم هم همراهم خواهند بود. ما عقب نخواهیم نشست چون چیزی برای از دست دادن نداریم. سال پیش به مکرون رأی دادم چون او خوب صحبت می‌کند و واقعاً باور کردم که می‌خواهد فرانسه را تغییر دهد. اما دیگر حرف‌هایش را باور نمی‌کنم».
به گزارش گاردین، سلین، دستیار معلمی که با کودکان با نیازهای ویژه کار می‌کند، ماهانه 800 یورو درآمد دارد. او می‌گوید نمی‌تواند از پس اجاره کردن خانه‌ای که برای زندگی کردن او و چهار فرزندش مناسب باشد برنمی‌آید، بنابراین در حاشیه شهر تولوز در جنوب غربی در خانه یکی از وابستگانم زندگی می‌کند.
به گزارش یورو نیوز، اعتراضات به افزایش مالیات سوخت در فرانسه، طی روزهای اخیر اوضاع این کشور را با موجی از تنش‌ها روبه‌رو کرده است. اما روز پنجشنبه گروه «دیده‌بان خشونت‌های پلیس» فرانسه در حساب توییتر خود فیلمی از بازداشت ده‌ها دانش‌آموز در شهر مانت- لا- ژولی (Mantes-la-Jolie) در حومه پاریس را منتشر کرد که باعث ملتهب شدن خشم مردم شد. این فیلم کوتاه نشان می‌دهد که پلیس ضد شورش محصلان مدرسه سنت‌ اگزوپری در این منطقه را مجبور به زانو زدن و حلقه کردن دست‌ها پشت سرشان کرده بود. این ویدیو آتش برگزاری تظاهرات سراسری و گسترده امروز در فرانسه را تندتر کرد.
سلین می‌گوید هر طور که شده خودش و فرزندانش را به تظاهرات امروز می‌رساند تا هر چه زودتر مکرون را مجبور کنند از کاخ الیزه خداحافظی کند. او می‌افزاید: «اولین اقدام مکرون این بود که مالیات فوق ثروتمندان را کاهش دهد و بر مردم فقیر بیشتر فشار وارد آورد. این یک بی‌عدالتی تمام عیار است. کشور به خیزش افتاده اما او سکوت کرده است، او خود را در برج سنگی‌اش پنهان کرده و این من را اذیت می‌کند؛ انگار نه انگار که مسئولیتی دارد. انتشار ویدیوی دانش‌آموزان دستگیر شده قلبم را فشرد. من چهار فرزند دارم و این رفتار به هیچ وجه برایم قابل قبول نیست».
گسترش حلقه امنیتی
ادوار فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه روز گذشته با اشاره به تظاهرات امروز (شنبه) در برنامه‌ای تلویزیونی گفت: «ما با افرادی روبه‌رو هستیم که نه برای اعتراض، بلکه برای تخریب به خیابان‌ها می‌آیند بنابراین نمی‌خواهیم دست آنان را برای اغتشاش باز بگذاریم. به منظور جلوگیری از به بار آمدن خسارات و خرابی‌ها، امروز حدود 90 هزار نیروی امنیتی در سراسر کشور مستقر کرده‌ایم که 8000 تن از این نیروها در پاریس انجام وظیفه خواهند کرد و خودروهای زره‌پوش نیز در این شهر به خیابان‌ها خواهند آمد». به گزارش خبرگزاری رویترز، از سال 2005 تاکنون این نخستین بار است که چنین خودروهایی در جریان تظاهرات در خیابان‌های پاریس حاضر خواهند شد. نگرانی‌هایی از حضور گروه‌های راست افراطی، هرج‌ومرج طلب‌ها و گروه‌های ضد کاپیتالیسم در این تظاهرات نیز وجود دارد. بنابراین نیروهایی که برای خنثی‌سازی عملیات تروریستی آموزش دیده‌اند، قرار است وارد عمل شوند و از ساختمان‌ها و مراکز بزرگ حفاظت کنند. به نظر می‌رسد حضور نیروهای امنیتی امروز در فرانسه آنچنان چشمگیر باشد که تمام شهر عرصه جنگ تن به تن جلیقه زردها و باتوم به دستان شود.
اما پرستاری 39 ساله در شهر تولوز می‌گوید هیچ عاملی نمی‌تواند مانع از حضور او و دیگر معترضان شود: «بیمارستان‌ها با کمبود بودجه و کارکنان روبه‌رو هستند. چیزی که ما را متحد کرده، غرور مکرون است. او اوضاع را بدتر کرده است و مانند یک پادشاه لجباز کوچک رفتار می‌کند. او مدام این را به ما تلقین می‌کند که تنها کسی است که می‌تواند در برابر ناسیونالیسم و لو پن بایستد اما دیگر هیچ اعتباری در فرانسه ندارد. من روز شنبه به معترضان می‌پیوندم تا کشورم را از دست آنها نجات بدهم.»
چراغ خاموش بازار گردشگری پاریس
در حالی که تظاهرات مردمی فرانسه وارد چهارمین هفته خود می‌شود، خشم جلیقه زردها برج ایفل، موزه لوور و دیگر مکان‌های توریستی مهم پاریس را تعطیل خواهد کرد. مسئولان پاریسی برای جلوگیری از صدمه دیدن اماکن گردشگری شهر، دستور داده‌اند امروز تمام این اماکن و رستوران‌ها تعطیل شوند. مقامات پاریس همچنین درخواست کرده‌اند که تمام وسایلی که می‌تواند با پرتاب شدن خطری ایجاد کنند، در 15 منطقه این شهر از سطح خیابان جمع‌آوری شود. تظاهرات چهار هفته‌ای فرانسوی‌ها، تاکنون باعث کشته شدن چهار تن و زخمی شدن ده‌ها تن شده است.
درخواست اتحادیه کارگران از نیروهای پلیس
به گزارش اسپوتنیک، در بحبوحه تظاهرات جلیقه زردها، مجمع اتحادیه‌های کارگری و شاغلان فرانسه از اعضای خود در نیروهای پلیس و همچنین در وزارت امنیت داخلی فرانسه خواسته است تا به معترضان و جنبش اعتراضی این کشور بپیوندند تا هر چه زودتر دستیابی به برابری و عدالت در این کشور محقق شود.
ایزابل مادری 41 ساله که تا کنون در هیچ جنبش اعتراضی‌ شرکت نکرده، می‌گوید: «من در یک دکه ساندویچ‌فروشی کار می‌کنم و درآمدم بسیار کم است، شیفت کاری‌ام از ساعت 3 نیمه شب آغاز می‌شود. من سال پیش نه به لو پن رأی دادم نه به مکرون. از فقر خسته شده‌ام. مکرون هیچ کاری برای ما نمی‌کند».
با رویه انفعال و سکوت مکرون، نخست‌وزیر این کشور به سنای فرانسه گفته است که از هرگونه اقدام جدید برای کمک به کارگرانی که حداقل حقوق را دریافت می‌کنند، استقبال می‌کند. وزیر دارایی فرانسه نیز اظهار کرده که آماده تسریع روند کاهش مالیات خانوارها و خواستار معافیت پاداش کارگران از مالیات است. شش مسابقه فوتبال نیز لغو شده‌اند تا هر چه زودتر آرامش به فرانسه باز گردد. اما با وجود تعلیق افزایش مالیات سوخت همچنان، مردم فرانسه به تظاهرات خود ادامه می‌دهند.
رئیس مجلس ملی فرانسه پیشتر به خبرگزاری رویترز گفته بود مکرون هفته آینده در نظر دارد درباره اعتراضات صورت گرفته در این کشور با فرانسوی‌ها صحبت‌ کند. اما ظاهراً خشم از سیاست‌های اقتصادی او گوش مردم فرانسه را از شنیدن سخنان ریاست‌جمهوری‌شان بی‌نیاز کرده است. 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.